20. 9. 2018, 6:20

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Nadbytečná pracovní síla


Dlouho pracuje lidstvo na tom, aby se práce zbavilo. Automatizace a roboti ji zastanou pohodlně prakticky všechnu. Navíc vznikly instrumenty, které umožňují produkci zisku zcela bezpracně. Jenom těch lidí tu začíná být zbytečně moc. Bude nutná masová redukce?18. 2. 2013


Datum: 18. 2. 2013, Autor: Ivo Vašíček
Přečteno: 31170x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

produkce a spotreba
(atak, 8. 3. 2013 - 18:32:04)
Odpovědět
kdyz roste produktivita muze zustavat spotreba i mnozstvi pracujicich na stejne urovni, coz je zakladem akcelereace rostu hodnoy. dalsi vec je, ze nadmernost produkce se tezko bude projevovat nekonecnym rustem dluhu, tak se naopak projevuje rust pseudohodnoty (ruzne "bubliny"). autor z nekolika znamych faktu naznacuje otrepane prani/vizi o salamu pro vsechny postiezny chlapecky ze skolky, staci pry salam jen spravedlive naporcovat. takove myslenkove perspektivy v praxi nefunguji, z poodobnych duvodu proc nefungovali komunisticke.
to podstatne autor nenaznacil: nezamestnanost je velmi pravdepodobne mozne resit primerenou systemovou podporou castecnych uvazku. ktere v soucasne dobe, nemaji podporu zadnou, zamestnavatele nejsou ochotni. nejsou zvykli. nechce se jim. pritom jsou obory, kde se to samo nabizi.

Re: produkce a spotreba
(Ivo Vašíček, 19. 3. 2013 - 15:50:07)
Odpovědět
Když roste produktivita nemůže zůstávat spotřeba a množství pracujících na stejné úrovni, to by byla i produktivita konstantní. Produktivita = množství produktů/množství pracujících. Autor zcela kašle na nějaké vize o salámu. Autor zná fakta a ekonomické zákonitosti a používá logiku a matematiku. Bez růstu dluhů nemohou růst zisky - to je také matematika

Re: Re: produkce a spotreba
(!, 24. 3. 2013 - 15:26:57)
Odpovědět
ale můžou, část se přesune do jiných zaměstnání, služeb a oborů, o kterých ještě dnes nevíme, tvoříte poučky pro svět, který by už nic nového neobjevil a nevytvořil

protože mi to úžasný web trojanů pirátů polyká odpověď vašíčkovi, odpovídám v samostatném vláknu
( , 7. 3. 2013 - 03:54:14)
Odpovědět
pane vašíčku, vy to proč zde šířím fakta v kontextu s dalšími fakty o dalších vašich pirátských představitelích chápete moc dobře, už jsme si to mezi sebou několikrát vyříkali, ale vaši strategii unavovat neustálým dělání hloupého rozumím

samozřejmě, pokud bych viděl pirátskou stranu, která za něco stojí, tak bych mohl v případě hodně velké dávky anti-paranoii alespoň chvilku uvažovat nad vaší verzí, ale to už je pasé, na to už je příliš pozdě po tom všem co jste předvedli, takže verze, že jste byl s naušnicí vysazen lidmi, kteří na tom měli zájem a s kterými jste se dloho předtím znal, jako trojský kůň s cílem škodit, je pro mě a navždy už zůstane tou správnou verzí příběhu

to, že jste uváděl na webu své firmy lživou referenci ČEZ si vyřiďte s nějakým dalším poctivcem v tom vašem poctivém businessu, který se vám o web staral, mě to nezajímá (když jste minule sliboval, že se na to podívate ve lhůtě kterou jste si sám určil jste to na webu do pořádku nedali, já tam nemusím chodit na číhanou celý život, svou šanci, abych nahradil v texu čez třeba za další zdroj vaší obživy kellnerovu pojišťovnu nebo ministerstvo dopravy jste již ode mě dostal :) )

zopakování rozbité odpovědi níže
( , 6. 3. 2013 - 15:59:19)
Odpovědět
ano, příspěvek mi to rozbilo, protože mezi záškodnickou trojanskou práci pirátských představitelů patří i ponižování pirátství skrze zpackaného web novin, takže bez některých znaků, které zdejší redakční systém není schopen v březnu roku 2013 spolknout zkusím ještě jednou:


Nejen autor, více lidí z pirátské strany má blízko k vládním kruhům. Ivo Vašíček byl placen např. ČEZem, Omnipolem -Kalouskův přítel Háva-, Microsoftem, pražským magistrátem apod., další piráti byli sponzorování např. bushovcem Sorosem -Člověk v tísni, Tymošenková na ukrajině, Radičová na slovensku, Demagog.cz, Glopolis-, atd. atd.

Je to vlastně taková strana trojských koní + akce mucholapka pirateleaks

Už se tu Vašíček probíral několikrát podrobněji.

Vašíček dříve byl fanda mladých Klausovců Svobodných, ale nepohrne ani Havlem.

Re: zopakování rozbité odpovědi níže
(Ivo Vašíček, 6. 3. 2013 - 20:08:41)
Odpovědět
Nechápu proč tu pořád plácáte své paranoidní představy. To, že byl Microsoft, či Omnipol mým zákazníkem snadno zjistíte v seznamu referencí, najdete tam desítky dalších firem. Pro ČEZ má firma nikdy nic nedělala (bohužel). To si jako myslíte, že správný Pirát je nezaměstnaný? Celý život se živím poctivou prací.

Matematicky je to jinak
(P.K., 24. 2. 2013 - 11:45:57)
Odpovědět
Vyjádřeno jednou větou:
Z matematických bilančních důvodů se musí do systému neustále dočasně dodávat tolik nových peněz, aby dočasně nahrazovaly úspory (odloženou spotřebu) spotřebitelů a trvale tolik nových peněz, aby se dal kapitalizovat (přeměnit na peníze) výnos kapitálu, který je primárně v naturální podobě (výrobků a služeb).

Výrobky se dají totiž odložit (nespotřebovat) jen krátkodobě a služby už vůbec ne.

Já tvrdím, že hlavním problémem každé ekonomiky všude na světě je udržet bilanci.

Matematicky je to jinak
(P.K., 24. 2. 2013 - 11:28:51)
Odpovědět
Píšete:
Bez úvěru nelze prodat celou produkci. Zaměstnanci, podnikatelé, důchodci,…všichni utrácejí primárně peníze, které „nestřádají“. Když někdo utratí méně než vydělá, musí někdo jiný utratit více než spotřebuje. Bez dluhů nemůže růst trh.
Čistě matematicky je to jinak. Dluh o kterém píšete je úvěr mezi spotřebiteli. Dlouhodobě je z čeho jej splatit. Po čase se to prostě mezi nimi obrátí.
Problém v bilanci je ale kapitálový výnos. Ten je primárně v naturální podobě zboží a služeb, ale na něj v systému peníze nejsou. K jejich převedení do peněz je potřeba vydat peníze nové, které dosud v systému nejsou. Jedinou možností jak pracovat bez přírůstku peněz, tedy nového dluhu v podobě nových peněz, je pracovat bez výnosu kapitálu. Je-li výnos kapitálu záporný (ztráta), budou na trhu přebývat peníze,je-li kladný, budou přebývat zboží a služby. Je to tedy trochu jinak.

Globalizace
(Leo K, 21. 2. 2013 - 14:49:38)
Odpovědět
Globalizace samozřejmě hraje roli. Na blogu, odkud je článek převzatý je takový výkřik do tmy - odstranit veškeré regulace, trh si prý sám pomůže. To je nehorázný nesmysl, protože něco jako svobodný a neregulovaný trh existuje leda ve fantasii tak zvaných ekonomických klasiků. Trh je vždy deformovaný. Když ho nedeformuje stát, deformují ho monopoly a nadnárodní (čili globální) hráči. Aby jejich vliv byl co nejmenší, je nutná cesta co největšího jednotného trhu, aby vliv těchto hráčů byl marginální. To ovšem není Euroskeptický pohled (který je beztak financován globálními zájmovými skupinami) a proto je považován za vlezdoprdelismus Bruselu. Neprávem!

Re: Globalizace
(vlasta klepák, 22. 2. 2013 - 08:43:22)
Odpovědět
Tak to jsem nepochopil. Co největší jednotný trh naopak umožňuje získat monopolistům tu největší moc. Uvědomte si, že některé monopoly mají globální rozměr a že pokud kapitalismus funguje jako sněhová koule, časem prostě vznikne monopol ovládající celý tento globální trh. Je potřeba přesný opak - velké množství malých trhů, všechž ovládnutí monopolem bude náročné.

Re: Re: Globalizace
(pppp, 6. 3. 2013 - 15:33:27)
Odpovědět
jakože se cocacole bude snázet lobovat za prodej jedu aspartam na půdě celé eu, než u maličké ke korupci ochotné české vlády? nebo philipu morrisovi? to o čem mluvíte vy, by muselo být doprovázeno dráty kolem hranic, pak by to mohlo fungovat..

jde o to spojit se a společně čelit útokům, protože ti velcí nadnárodní hráči už tu jsou a nemají problém jednu neposlušnou zemi dočasně zcela vyřadit (embarga, přesuny investic, neodebírání produktů té země apod.), ale to si nemohou dovolit udělat celému např. evropskému trhu (příliš velká finanční ztráta)

nejasnosti
(jirka66, 20. 2. 2013 - 22:56:19)
Odpovědět
Ten článek je nepřesný, spíš samá dogmata. Není autor příznivec top09?

Re: nejasnosti
(Ivo Vašíček, 21. 2. 2013 - 14:49:58)
Odpovědět
Můžete být konkrétní, jaká dogmata?
Text i mé názory jsou s TOP09 v přímém rozporu. TOP 09 prosazují řešení spočívající v přizpůsobení se globálnímu trhu, tedy omezení sociálního a společenského komfortu (tzv. číňanizace).

Re: nejasnosti
( , 6. 3. 2013 - 15:54:52)
Odpovědět
Nejen autor, více lidí z pirátské strany má blízko k vládním kruhům (Ivo Vašíček byl placen např. ČEZem, Omnipolem (

jeste bych doplnil Globalizaci
(Eugenee, 18. 2. 2013 - 18:22:22)
Odpovědět
Protoze globalizace take hraje svoji roli, napr. nemuzeme dal snizit pracovni dobu kvuli konkurenci ze sveta. Kazde reseni musi byt globalni, doby kdy Evropa byla 95% svetove ekonimiky jsou pryc a jen tak si tady neco zmenit nemuzeme.

Re: jeste bych doplnil Globalizaci
(jzvc, 20. 2. 2013 - 17:15:58)
Odpovědět
Pracovni dobu samo zkratit muzes, ale co zustane je fixni castka, kterou zamestnavatel muze na zamestnance vynalozit. Jemu je v principu sumak jestli za tech 8k bude delat 8 hodin jeden clovek nebo 8 lidi po hodine (pomijim administrativu samo).

Re: Re: jeste bych doplnil Globalizaci
( , 6. 3. 2013 - 16:17:09)
Odpovědět
jedno mu to samozřejmě není, správný kapitalista potřebuje masu nezaměstnaných pro vytvoření tlakové prostředí na ostatní zaměstnance (např. dělání přesčasů zadarmo apod. - za vydělané pak koupí nemovitost v dubaji a luxusní vůz z pěnez z kterých mohli být placeny např. obědy v restauracích a běžné byty v čr běžných zaměstnanců a ekonomická krize se nám pomalu roztáčí), pokud navíc nejde jen o nekvalifikované lidi, ale už i ve spoustě dalších kategoriích vytvoří dostatečnou frontu nezaměstnaných, tak samozřejmě na ty zaměstnané pak může tlačit, protože ti budou držet hubu a krok vědomi si toho, že mohou být ihned nahrazeni (naproti tomu za situace, kdy by všichni pracovali a všichni měli o něco nižší výplatu by např. musela klesnou cena nájmu v bytech, protože nikdo by neplatil tu příliš vysokou - neměl by na ni), proto se ve správném kapitalismu nesnižuje počet odpracovaných hodin, ale zvyšuje se počet nezaměstnaných

mimochodem: co by si vydělal ne za 1 hod., zase tolik nezaměstnaných nemáme, ale dejme tomu pro začátek např. za 6 hodin..

Re: jeste bych doplnil Globalizaci
( , 6. 3. 2013 - 16:24:17)
Odpovědět
evropský trh je dostatečně velký, aby mohl spoustu věcí u sebe udělat (ostatně jsou země, kde 3 denní pracovní týden není nic zase tak výjimečného a kde min. mzdy jsou násobkem stavu ČR (a např. německo je narozdíl od nás přesto v obchodě s čínou v přebytku, tj. více prodává než dováží) V ČR jdeme opačnou cestou, v přístím roce se má dokonce kvůli daním snížit minimální mzda, zatímco v číně roste o cca 10 procent dle regionů, takže pár let s nečasem a budeme dělat my pro číňany), ale je vhodné to provádět jako celek a ne jako jeden stát, který to případně sám schytá, protože je příliš slabý..


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Názory
články v rubrice

6. 5. 2013 | 15415
Sociální stát a nezaměstnanost žen
15. 4. 2013 | 499
Facebook je předzvěstí konce svobodného Internetu
24. 3. 2013 | 5113
Stroje nás připraví o práci, radujme se
18. 2. 2013 | 579
Nadbytečná pracovní síla
20. 1. 2013 | 425
Psychopati jdou do práce?
10. 1. 2013 | 301
Chcete skutečně prezidenta?
31. 12. 2012 | 234
Známe svého nepřítele?
14. 12. 2012 | 10934
Jak jsem se stal a nestal Franzistou
4. 12. 2012 | 215
Kam se ubírá česká zahraniční politika?
3. 12. 2012 | 154
Internet ohrožuje staré struktury
29. 11. 2012 | 142
Zapomenutá studie k otázce církevního majetku
27. 11. 2012 | 677
Proč jsem v pirátské straně?
19. 11. 2012 | 277
Modrý pták ve vlastní šťávě
15. 11. 2012 | 15979
Alexandr Mitrofanov: Zachování tváře
12. 11. 2012 | 40683
Jeden za všechny, všichni bez jednoho?
30. 10. 2012 | 27017
Jak opět nalézt důvěru v demokracii?
12. 10. 2012 | 354
České příhraničí
22. 9. 2012 | 5200
Podnikání po česku
13. 9. 2012 | 17983
Kotrba a metody volebních speciálů: z kritiky fraška?
1. 9. 2012 | 2736
Vyvrácení nebezpečného postoje "Nemáte-li co skrývat, nemáte se čeho bát"
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 93851
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5787
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.