23. 9. 2018, 16:08

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Ve věku 26 let spáchal sebevraždu vynálezce formátu RSS Aaron Swartz


Vloni jsem si myslel, že Gottfried Svatholm zatčený v kauze Pirate Bay je nejvíce ikonickým politickým vězněm internetové éry. Včera jsem ale musel nečekaně změnit názor: co říct na to, že někomu za ne-zcela-oprávněné okopírování velkého množství vědeckých článků mohlo hrozit až 35 let?14. 1. 2013
Copyrightová kauza, která vzbudila rozruch už vloni, tedy skutečnost, že Gottfrid Svatholm deportován do Švédska, po příletu okamžitě zatčen a obviněn z dalšího trestného činu [diit.cz] (viz též Pirate Bay Co-Founder Detained In Sweden [yro.slashdot.org]) se nyní jeví jako poměrně banální a předvídatelná proti tomu, co se stalo středem pozornosti nezávislých či alternativně-technických e-zinů a blogerů včera, 12.ledna 2013: ve svých 26 letech spáchal sebevraždu oběšením Aaron Swartz [en.wikipedia.org] - programátor a aktivista, který se ve svých 14 letech podílel na návrhu dodnes nesmírně populárního formátu RSS, který je úzce spjat nejen s dnešním tzv. Webem 2.0, tedy se světem interaktivních sociálních sítí a aplikací nad nimi, ale co současně představovalo i předobraz budoucího tzv. sémantického Webu 3.0, o které se dodnes spíše zatím jen bouřlivě diskutuje, než aby kdokoliv byl ochoten riskovat výrazné omezení možnosti jakékoliv centrální kontroly obsahu - a tedy logicky i šance, že korporace budou na diskutovaných formátech a protokolech v budoucnu jakkoliv výrazně profitovat.

Okolnosti, které předcházely jeho sebevraždě jsou přitom nesmírně znepokojivé - cituji český překlad z Literárních novin: V roce 2011 byl obviněn z toho, že přes otevřené připojení v Massachusettském technologickém institutu (MIT) údajně ukradl více než čtyři miliony akademických časopisů z digitální knihovny JSTOR a hodlal je veřejnosti poskytnout zdarma. Byl obžalován v celkem 13 bodech a hrozilo mu 35 let ve vězení a pokuta ve výši milionu dolarů. ... Žalobu proti Swartzovi iniciovalo ministerstvo spravedlnosti Spojených států. ... Údajný poškozený proti Aaronovi nevznesl žádnou žalobu, protože neutrpěl žádnou škodu nebo ztrátu, a vyzval vládu, aby soud zastavila.

K celé kauze je k dispozici obrovské množství publikovaných podkladů v angličtině. Argumentů zaznívá opravdu hodně a hněv internetové veřejnosti v této by pravděpodobně mohl být dlouhodobý, protože zde není už žádná šance na nápravu vzniklé křivdy. Ať už bylo nejtěžším problémem Aarona Schwartze cokoliv, tak jeho sebevražda znamená, že tento problém zůstane navždy nevyřešen a neobvjasněn. Nesmyslně razantní a arogantní obvinění mohlo být poslední kapkou, která v kombinaci s jinak zvládnutelnými depresemi obrazně řečeno "protrhla hráz". Nedozvíme se už nikdy, zda mu například nebylo příslíbeno stažení nesmyslného obvinění např. výměnou za nějaký druh spolupráce, ať už technické nebo jiné: toto už navždy bude spadat do kategorie konspiračních teorií - přesto, že podobná obvinění a hrozby vysokými tresty jsou u lidí v tomto oboru poměrně běžnými donucovacími praktikami. Mimořádně inteligentní a citliví lidé nemusí na jinak běžné, "každodenní" formy nátlaku reagovat způsobem, který mocenská mašinérie předpokládá za statisticky běžný v naprosté většině případů.

Podle dnes zveřejněných nejaktuálnějích informací je zcela zřejmé, že vliv vyšetřování na rozhodnutí o sebevraždě byl zřejmě zásadní a nepůjde ho jakkoliv zamluvit nebo bagatelizovat.

    Odešel Aaron Swartz, průkopník svobodného internetu [www.literarky.cz]
    Programátor a aktivista Aaron Swartz se oběsil [cs.wikinews.org]
    Family blames US attorneys for death of Aaron Swartz [arstechnica.com]
    Aaron Swartz and me, over a loosely intertwined decade [arstechnica.com]
    US Attorney Chided Swartz On Day of Suicide [yro.slashdot.org]
    Aaron Swartz Commits Suicide [news.slashdot.org]
    Aaron Swartz Indicted in Attempted Piracy of Four Million Documents [yro.slashdot.org]
    US Government Ups Felony Count In JSTOR/Aaron Swartz Case From Four To Thirteen [www.techdirt.com]
    Expert witness describes Aaron Swartz's "crimes" [boingboing.net]
    RIP, Aaron Swartz [boingboing.net]
    Prosecutor as bully [lessig.tumblr.com] (Lessig to napsal velmi, velmi dobře. Uzavírá nekrolog slovem HANBA.)
    Aaron Swartz committed suicide in New York City on Friday [plus.google.com]
    Aaron Swartz commits suicide [tech.mit.edu]
    Official Statement from the family and partner of Aaron Swartz [rememberaaronsw.tumblr.com]
    You have friends [falkvinge.net]
    Aaron Swartz, Internet Pioneer, Found Dead Amid Prosecutor 'Bullying' In Unconventional Case [www.huffingtonpost.com]

Případ krásně ilustruje, že ačkoliv my evropští intelektuálové obvykle podléháme dojmu, že Obama je liberálním hrdinou, který to je jediné, co nás dělí od diktatury amerických neokonzervativců v koalici s bigotními kreacionisty a homosexuálobijci, tak na nižších patrech mocenské mašinérie takovéto formální změny na "pí-ár pozicích" mají v podstatě minimální vliv. Pirátská problematika přesahuje tradiční hranice pravo-levého dělení: tradicionalistická levice je posedlá obsesivní a často bezobsažným kritériem "spravedlnosti", zejména ve spojení s konzumními aspekty moderního životního stylu, na které omezuje i otázky "rovnosti" - a zcela pohrdá "negativně vymezenými právy": tedy v podstatě základní úvahou, že předpokladem jakékoliv lidské svobody je to, že určité aktivity nesmí být z principu nejen zakázány, ale ani omezovány. Tradicionalistická libertariánská pravice, kterou reprezentuje např. Jiří X. Doležal [www.economix.cz] pak pirátskou agendu není schopna pochopit vůbec, protože jakékoliv neregulované sdílení je pro ně automaticky "komunistické" - aneb "s ideologií je to podobné jako s násilím": pokud se vám jedno nebo druhé nedaří aplikovat na nějaký konkrétní problém, tak to znamená, že toho používáte málo. Jsou to právě Piráti, kteří se začali zajímat o samotné teoretické předpoklady antiideologického pohledu na svět.

Světem obchází strašidlo, strašidlo hackingu a pirátsví: ja e diskutabilní, zda jeho nositelem jsou amatérské, vnitřně rozhádané a zatím bohužel stále poněkud marginální Pirátské strany, kterým se etablované levicové i pravicové strany a média snaží urychleně vnutit nálepku "levicovosti" (což má být jednom případě obdivuhodné zatímco v druhém naopak zavrženíhodné). Ale jisté je, že známá jména teoretiků tohoto hnutí - Američani Cory Doctorow a Lawrence Lessig nebo Švéd Rick Falkvinge - dokázali okamžitě reagovat, okamžitě nalézt společnou řeč (i když teda Falkvingeho trochu podezírám, že když článek psal, tak ještě neměl všechny informace: nešlo zdaleka o to, že byl "lonely and depressed" - šlo o to, že čelil ostrému nátlaku ve vážných obviněních zcela absurdního rozsahu i podstaty, které se dotýkaly základů jeho životní filosofie a žebříčku hodnot). Ano, cítím se s tímto myšlenkovým směrem úzce spřízněný: zajímal jsem se o etické aspekty hackingu a porušování copyrightu již před 10-15 lety, dávno před vznikem české i jakékoliv jiné pirátské strany. Ano, i já jsem zničil svojí programátorskou kariéru mj. i díky neochotě nadále podepisovat Non-Disclosure Agreements ("dohody o mlčenlivosti"). Ano, nyní už jsem si naprosto jistý, že jsem už kdysi lety celou situaci vyhodnotil správně, když jsem dal přednost etickým aspektům této problematiky před ekonomickými.

V souvislosti s touto sebevraždou a s tím, že technologie RSS položila jeden ze základů, které umožní existenci decentralizovaných sociálních sítí, bych si dovolil vzpomenout také na zakladatele projektu decentralizované sociální sítě Diaspora [en.wikipedia.org]. Samozřejmě - i v tomto případě je zmiňována duševní choroba. Náhlých sebevražd, tak či onak souvisejících s představou, že "informace chtějí být s svobodné", nám nějak pomalu přibývá...

Myslím si, že pirátské hnutí ve světě má nyní svého poměrně jednoznačného mučedníka a že by to mohlo vést k jeho větší sebeidentifikaci a sjednocení a k jasnějšímu pojmenování, o co tu celou dobu jde. Myslím, že Aaron Schwartz se zasebevraždil, abychom se my ostatní, kteří nevyhnutelně v budoucnu také jednou budeme ze strany státních či soukromých mocenských mašinérí vystaveni obdobnému typu nátlaku a vydírání, pokud sebeméně uspějeme v nějakém obdobném utopickém snažení, už sebevraždit nemuseli.

Aaron Schwartz se díky svému dobrovolnému odchodu stal ikonou - a to, příznačně vzhledem k tématům, kterými se celý život zabýval, opravdu doslova: jeho obličej se stal ikonou u bezpočtu statusů na sociálních sítích, které si mezi sebou nyní budou sdílet miliony lidí po celém světě: ne náhodou jsem upirátil právě fotografii, na které má na sobě tričko od xkcd.com - posmutnělého humoristy, který vyjádřuje pocity internetových a počítačových geeků i vysokoškoláků na začátku 21.století.

Poznámka redakce: Článek je zkopírován ze serveru TečkaCZ, fotografie k článku byla vybrána alternativní, než autor uvádí, a pochází z článku serveru New York Times.

 
Datum: 14. 1. 2013, Autor: xChaos
Přečteno: 34893x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

20. 1. 2013 Nejsou sami Sebevraždy, mizení lidí, rakoviny, autonehody, náhlá umrtí i v ČR máme své případy
18. 1. 2013 Dušín Sebevražda
20. 1. 2013 xChaos Re: Sebevražda
14. 1. 2013 xChaos Ještě k ikonce
14. 1. 2013 xChaos 10,000 people signed a petition for the removal of Carmen Ortiz
14. 1. 2013 vychrchel Re: 10,000 people signed a petition for the removal of Carmen Ortiz
14. 1. 2013 pp Pirati jsou hyeny
14. 1. 2013 xChaos Re: Pirati jsou hyeny
14. 1. 2013 vychrchel Re: Pirati jsou hyeny
14. 1. 2013 vlasta klepák Re: Re: Pirati jsou hyeny
17. 1. 2013 Ondřej Profant Re: Pirati jsou hyeny
14. 1. 2013 vychrchel vy jste mi ale chytráci
14. 1. 2013 vlasta klepák Re: vy jste mi ale chytráci
14. 1. 2013 vychrchel Re: Re: vy jste mi ale chytráci
14. 1. 2013 vlasta klepák Re: Re: Re: vy jste mi ale chytráci
14. 1. 2013 Let_Me_Be
14. 1. 2013 vlasta klepák Re:
14. 1. 2013 xChaos Re:
14. 1. 2013 xChaos Re: překlep
14. 1. 2013 vlasta klepák Re: Re: překlep

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1354)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 94408
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33611
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5788
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Zahraničí
články v rubrice

4. 4. 2013 | 517
Femen vyhlásily Topless Jihad Day
26. 1. 2013 | 242
Anonymous se mstí za Aarona Swartze
14. 1. 2013 | 723
Ve věku 26 let spáchal sebevraždu vynálezce formátu RSS Aaron Swartz
4. 1. 2013 | 2085
Japonská policie: Mysleli jsme si, že IP adresa je dostatečný důkaz viny
30. 12. 2012 | 106
Islandští bankéři odsouzeni za operace, které vedly k finanční krizi
25. 12. 2012 | 193
Interní dokumenty FBI: Occupy může být teroristickou hrozbou
28. 11. 2012 | 166
Ruští Piráti vracejí úder!
25. 11. 2012 | 103
Policie udělala zátah na devítiletou holčičku užívající The Pirate Bay, zkonfiskovala laptop Medvídka Pú
22. 11. 2012 | 160
Kontroverzní plakátová kampaň dolnosaských Pirátů
20. 11. 2012 | 1888
Svoboda pod dohledem
20. 9. 2012 | 17288
Ostuda německých Pirátů – pokrytectví Julie Schramm
31. 8. 2012 | 121
Nový japonský kopírovací zákon nedává smysl
21. 7. 2012 | 340
Německá pirátská strana protažena pod kýlem za špatnou módu
30. 6. 2012 | 20176
Rozhovor se Slimem Amamouem, tuniským blogerem a aktivistou
15. 6. 2012 | 32251
Předsedkyně švédských Pirátů: Od nakladatelství k pirátství
29. 5. 2012 | 41838
Nelegální sdílení podkopává severokorejskou propagandu
26. 5. 2012 | 188
Kwaśniewski: Říkám ne nákladným zákonům o drogách
11. 5. 2012 | 423
Tři dny před volbami nejlidnatější německá spolková země cenzuruje web Pirátské strany
6. 5. 2012 | 249
Němečtí Piráti uspěli ve třetích zemských volbách v řadě
30. 3. 2012 | 571
Itálie: Dva případy sebeupálení, kvůli krizi
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 94408
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5788
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.