18. 9. 2018, 15:10

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Jak dlouho se nechají lidé okrádat


Lidé v České republice vyprodukovali v roce 2011 přibližně o 200 miliard více zdrojů (produktů a služeb), než spotřebovali. Přesto vzrostla zadluženost státu, domácností a firem přibližně o 500 miliard. Jak je to možné?17. 6. 2012


Datum: 17. 6. 2012, Autor: Ivo Vašíček
Přečteno: 35971x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Vidět problémy společnosti jen očima ekonoma je málo!
(Ivo Patta, 26. 6. 2012 - 11:35:48)
Odpovědět
Politici nám již neodstranitelné škody způsobili. Viz přednáška: Ekonomika rodin a její makroekonomické dopady, na adrese:
www.natur.cuni.cz/...a.../ivo-patta-2013-bude-doplneno

Řešení existuje,
(jogín, 22. 6. 2012 - 11:07:35)
Odpovědět
stačí tvrdě zvýšit velikost povinných rezerv. Sníží se a) riziko pádu bank, b) množství dluhů a neproduktivních zisků z nich. Připomínám, že velikost reálných transakcí se odhaduje na 3%, ostatní jsou spekulace. V malém měřítku bylo toto opatření použito za Klause když krachovaly zdejší banky a EU trošku povinné rezervy zvyšuje z mizivých 2%. Pane Vašíček, budu vás volit.

Re: Řešení existuje,
(OMG, 23. 6. 2012 - 18:56:48)
Odpovědět
jogíne, na tos přišel při stoji na hlavě? prd tomu rozumíš a blekotáš nesmysly

Nazor
(vlkplk, 19. 6. 2012 - 11:41:08)
Odpovědět
Jak se to jevi mne - narychlo, nerucim, nejsem ekonom.
1 - Zahranicni investice = nas dluh : neni co dodat.
2 - Dluh = Budoucnost. Nelze vsechny transakce naplnit v jednom momentu, cas by byl nadbytecny (nejkratsi x kriticka cesta). Dluh se obvykle nesplaci, ale je umoren entropii - inflaci. Kazdy organismus dostane po narozeni vse gratis a pak funguje, jak je nutne. Budoucnost tahne, ne ze minulost tlaci (cukr a bic). Statistika je odvozena z minulosti.
Opakem dluhu je pojisteni - derivaty(gambling), ktere konzervuji pritomnost: zadny risk, zadny zisk. Je-li ekonomika stroj, pak pojisteni je odklad nutne opravy, poruchy interferuji a exp. se siri. Soucasna ekonomika je kotel, kde se priklada nizkymi uroky, zatimco derivaty jsou zaklopka, ktera znemoznuje inflaci - vznika hyperinflacni zona financi a realna zona restrikce. Entropie neni fiktivni, ale realna a vsim prostupujici mrtva tiha vsedniho zivota: auto, hypoteka, znamosti, nesmyslne vzdelani, zakony. Vysoke uroky pri inflaci vedou k rustu produktivity a technologiim(70.leta), nizke uroky bez inflace k hypotecni katastrofe.
3 - Monetarismus. Penize jsou skutecne problem. Preference(nabidka, poptavka) dvou subjektu jsou nesoumeritelne. Stejne tak nelze merit budouci stav pritomnosti. Penize a vlastnictvi jsou druh pojisteni. Spolecne vlastnictvi(sdileni) moc nefunguje, zruseni vlastnictvi(armada, cirkev) se spise osvedcilo - v jednoduchosti je sila. Byrokraticko-vzdelavavaci komplex prilis narostl proti vojensko-prumyslovemu komplexu. Fiskalni stimuly tady byly - kup. privatizace, privatizace sidlist a nic moc.
4 - Marx tvrdi, ze v dusledku odcizeni nadhodnoty(vykoristovani) dochazi k narustu organickeho slozeni kapitalu(podil konstantni slozky) a klesajici mire zisku. Zda se, ze to je naopak: klesajici mira zisku(podil entropie) vede ke zvysenemu vykoristovani/prerozdelovani. Neni take vhodne delit proces na zakladnu a nadstavbu. Jde o jednotnou sit vztahu, definovanou geometrii veznova dilema, ktera generuje ruzne mozne strategie, z nichz nektere se vyznacuji zpetnymi vazbami. Trh je pro nekoho rovnejsi a jinde mene rovny. Marx vytvoril zatim nejlepsi formulaci klasicke ekonomie vcetne absurdnich dusledku ale mozna se zlym umyslem - byl nejspis britsky agent. Hayek je jen spatna napodobenina.
5 - Krize neni moralni selhani. Amoralni je reakce elit - hloupost, lakomstvi, samoliba zlomyslnost, sebedestrukce. Museli na burze prosazet hodne, kdyz obtezuji s rakouskym hnusem.
6 - Zajimavy web: www.larouchepac.com

Re: Nazor
(vlkplk, 19. 6. 2012 - 12:28:53)
Odpovědět
Uzitecna je kniha Alan Haworth : Anti-libertarianism.

Re: Nazor
(vlkplk, 19. 6. 2012 - 13:46:34)
Odpovědět
Jeste bych doplnil, pojisteni selze presne, kdyz je potreba - Recko. Drive se nejslabsi clanek spise posiloval, nez oslaboval.


(Anasteus, 18. 6. 2012 - 15:47:22)
Odpovědět
Jak dlouho se nechají lidé okrádat?
Myslím, že ľudia s tým nielen mlčky súhlasia ale sa toho ešte aj dožadujú. Vo vyspelých krajinách sa tlačenie peňazí považuje za niečo normálne, takí socialisti vo Francúzsku by tlačenie uvítajú s nadšením. Tlačenie znamená viac pôžičiek, viac rozhadzovania, život je predsa jedna skvelá párty. Načo je nám sporenie a uchovávanie hodnoty úspor, keď aj tak máme len dlžoby? Teraz sa treba zabávať dokedy to ide. A splácenie sa už nejako samo zariadi, prípadne odpustí. Iba že by nie, ale to je ešte ďaleko...
A tých pár čo sa zaujímajú o svoju budúcnosť by si mali čo najskôr začať kupovať zlaté tehličky, pokiaľ sa ešte dajú za farebné papieriky zohnať.


(chia, 18. 6. 2012 - 15:41:24)
Odpovědět
Je to systém rezervího bankvnictví - tento filmek, který asi mnozí znáte ukazuje jak jej nastolili v USA a pak v celym světě. Celkem byli 3 pokusy o centrální baňku - třetí vyšel - předtim to nějak fungovalo NE ŽE NE!!! Peníze byly krytý zlatem atd. Neni pravda že to jinak nejde, nikdo nic jinýho nevymyslel atd.

hledejte na Wikipedii helsa:
FED, Johnosn, jefferson atd.

http://www.youtube.com/watch?v=TKurU_7zV8k

Re:
(minio, 18. 6. 2012 - 18:00:07)
Odpovědět
Krytí zlatem má zase jiné problémy (třeba nedostatek oběživa) a navíc tomuhle nezabrání. Jinak "rezervní bankovnictví" Američani skutečně nevymysleli a nezavedli do celého světa.

Re:
(Ivo Vašíček, 18. 6. 2012 - 18:52:44)
Odpovědět
Krytí zlatem je v podstatě emitování peněz na základě nákupu suroviny. Banka se tedy stává skladem zlata. Problém je, že lze takto emitovat velice málo peněz. V době, kdy většina lidí peníze použila párkrát za život (sedlák koupil boty, či sekyrku) to možná šlo. I když i tehdy při zlatém standardu byla většina peněz emitována dluhem - tehdy byl multiplikátor 40. To zlato bylo v podstatě v roli PMR.

Re: Re:
(Anasteus, 19. 6. 2012 - 19:18:30)
Odpovědět
Pri zlatom štandarde krytie zlata znamená vydávanie papierových certifikátov na vlastníctvo zlata. Peniaze sú zlato, papierový certifikát je dlžný úpis banky voči vlastníkovi. Banka nevlastní zlato ale ho len uskladňuje, vlastníkom zlata je občan. Systém papierových certifikátov slúži len na pohodlnejšiu a praktickejšiu manipuláciu s peniazmi.
Zlata sa ročne vyťaží v priemere zhruba 2000 ton, teda ho reálne pribúda a množstvo peňazí môže tak prirodzene rásť o 2-4% ročne. Problém zlatého štandardu je v tom, že s takýmto rastom sa nedá robiť nákladná dobrodružná politika, viesť vojny alebo potajomky rozkrádať štát bez toho aby si všetci všimli. Taký štandard vedie k disciplíne a rozpočtovej zodpovednosti.
V Amerike bol taký faktický zlatý štandard až do začiatku 20. storočí a bolo to "zlaté" obdobie amerického rastu kedy vznikli veľké mestá, priehrady a tisícky kilometrov železníc. Krízy síce boli aj vtedy, ale tie závisia od iných vecí.

Re: Re: Re:
(vlasta klepák, 19. 6. 2012 - 19:30:21)
Odpovědět
"Krízy síce boli aj vtedy, ale tie závisia od iných vecí."

Jinými slovy, zlatý standard nás nespasí.

Re: Re: Re:
(Anasteus, 19. 6. 2012 - 19:42:44)
Odpovědět
Ak ma niekto okradne, nespasí ma nič. Je ale rozdiel či budujeme spoločnosť na ekonomickom základe alebo na psychologickom sociálnom inžinierstve.

Re: Re: Re: Re:
(vlasta klepák, 19. 6. 2012 - 20:29:19)
Odpovědět
To je zajímavá idea. Není podstatou jakékoliv ekonomie sociální inženýrství?

Re:
(vlasta klepák, 18. 6. 2012 - 23:43:50)
Odpovědět
Co vy osobně na tom nicotném lesklém kovu vidíte?

Já v něm vidím pouze dekorační využití a dobrý vodič elektřiny. Nic, za co bych dával horentní sumy, nebo co bych dokonce povýšil na boha.

Re: Re:
(Anasteus, 19. 6. 2012 - 21:18:45)
Odpovědět
Ja osobne na nom vidim toto

http://www.kitco.com/charts/popup/au3650nyb_.html

Re: Re: Re:
(vlasta klepák, 20. 6. 2012 - 08:35:36)
Odpovědět
Jo, zvyk je silná košile, o tom žádná.

Finanční systém je v krizi
(minio, 18. 6. 2012 - 13:27:54)
Odpovědět
Ovšem problém je, že alternativa neexistuje. Velmi podobné problémy řešily všechny civilizace a většinou je úspěšně vyřešili bankrotem a odpuštěním dluhů nebo likvidací věřitelů. Stabilní alternativní systém, s výjimkou malých společenstev, zatím nikdo nevymyslel. Možná by se toho dalo dosáhnout, pokud by platidlem byla využitelná energie, ale tam je zase problém s praktickou realizací. Zatím nás ale čekají období růstu a zadlužování následovaná bankroty a odepisováním dluhů. Teď jde jenom o to, jak tato období co nejlépe přestát a jaká si z nich odnést ponaučení.

Re: Finanční systém je v krizi
(Ivo Vašíček, 18. 6. 2012 - 18:49:10)
Odpovědět
Řešením může být internetový multibarter. Tedy směnný obchod s využitím moderních technologií - online databáze, on line mobilní osobní terminály, kalkulace obchodu (lze předpokládat, že většina směn se bude týkat řetězce subjektů). Vedle toho mohou existovat peníze pro akumulaci - ty mohou třeba vydávat skladiště zlata.


(Ding, 17. 6. 2012 - 19:38:33)
Odpovědět
"Dokazeme produkovat dostatek vseho"
Ano, moznost tu je, mame technologie,vzdelanost,dostupnost zdroju. Jenze o tom jak produkujeme nemuzeme rozhodovat my..a pokud se nehodime silnejsi konkurenci do byznysplanu,je cas stanovit licence,povolenky,unie,rozpousteni a ustavovani loutkovych vlad atd..To vse opakovat tak dlouho, dokud se nedosahne kyzeneho efektu pro vlastniky kapitalu.

výborně
(Vanson, 17. 6. 2012 - 17:47:39)
Odpovědět
Velmi dobře ( byť stručně ) napsáno. Přesně takhle nějak to funguje.


(karel, 17. 6. 2012 - 11:19:45)
Odpovědět
pane autore, dlouho jsem nečetl větší nesmysl než je Váš článek. Pletete si pojmy a dojmy a o ekonomii a FS zřejmě nevíte vůbec nic. Neberte to jako nějaký přehnaný útok, jsem si jistý, že v nějakém oboru jste jste dostatečně odborně vzdělaný, ale bohužel finance a ekonomie to nejsou. Zůstaňte raději u toho, čemu rozumíte, a nerozsívejte mezi čtenáře nesmysly :)

Re:
(Egonom, 17. 6. 2012 - 12:01:00)
Odpovědět
Tak tak, pane autore, vždyť to funguje zatím dobře, důvěřujte trhu a to co bude a 10 let není v našem byznysplánu, protože to už budou řešit jiní. Hlavně byste si měl spořit na horší časy, nejlépe nějakým pravidelným poplatkem do našeho fondu.

Re:
(Ivo Vašíček, 17. 6. 2012 - 12:11:51)
Odpovědět
Kromě té sebereflexe nemáte nějaký argument?

Re:
(sri, 17. 6. 2012 - 16:08:37)
Odpovědět
Vzhledem k tomu, že v dnešní makroekonomii jsou pravidla odporující základním přírodním zákonů (zákon zachování (nejen) hmoty a energie, zákon o přežití druhů, spirály historických událostí a posloupnosti množin součástí a dějů); ba občas i těm mikroekonomickým, tak je potřeba dotyčnou část ekonomických teorií brát s podstatnou rezervou.

Re:
(vlasta klepák, 17. 6. 2012 - 18:58:33)
Odpovědět
A kdo ekonomii rozumí? Je to věda snažící se uchopit chování systému, ve kterém je příliš mnoho špatně odhadnutelných/měřitelných/řiditelných proměnných a příliš mnoho vazeb mezi příliš mnoha objekty, včetně objektů, které s ekonomií zdánlivě nesouvisí.

Kdo tvrdí, že ekonomii rozumí, na své ponoření buď teprve čeká, nebo se ponořit nechce.

Ekonomie věda?
(FiV, 18. 6. 2012 - 17:34:18)
Odpovědět
Ekonomie je spíš víra, než věda. V ekonomii se věří, že to tak bude, ale nedokazuje!!

Re: Ekonomie věda?
(vlasta klepák, 19. 6. 2012 - 19:32:15)
Odpovědět
Protože je to jednodušší. Ale určitě existují ekonomové, kteří k problematice přistupují vědecky. Jen jejich závěry nebudou tak jednoduché a pohodlné.

Re:
(Yes, 17. 6. 2012 - 21:26:22)
Odpovědět
P. Vašíček si bohužel myslí, že vystačí se svým rozumem a tak bez hlubšího studia klepe nesmysly.

Re: Re:
(vlasta klepák, 18. 6. 2012 - 10:20:06)
Odpovědět
Studium by jistě přineslo znalost určitých teorií a názorů profesorů na ně. Jenže narozdíl od věd technických, kde jsou teorie (většinou) jednoduše ověřitelné svou aplikací a následným pozorováním/měřením, ekonomické teorie pracují s mnohem rozsáhlejším, hůře uchopitelným, pomalejším a setrvačnějším systémem. Na výsledky čekáte roky, v horším případě i desetiletí... a pak je velice obtížně měříte a vzhledem ke složitosti systému (kde řada jeho komponent je různě skrytých, což v technických systémech nebývá) se špatně hledá příčina neúspěchu. Je tedy jednodušší (než jinde), aby přišel nějaký profesor a vytvořil dogma. Nicméně i v ekonomii jako v kterékoliv jiné vědě platí - znalosti jsou základ (a jsem si jistý, že pan Vašíček si něco nastudoval a odpozoroval, než o problému začal psát), ale zdravý rozum a kritický přístup jsou důležitější.

Že Vám kritický přístup pana Vašíčka vadí, je pochopitelné - máte zkrátka jiný názor. Že své tvrzení nepodepřete protiargumenty, je neomluvitelné. Jste-li studovaný ekonom, jistě máte zkušenosti s akademickým světem a znáte určitou etiketu tohoto světa, včetně toho, že diskuse se vede argumenty.

Re: Re: Re:
(Yes, 18. 6. 2012 - 14:14:35)
Odpovědět
s klepákem se dá diskuse vést argumenty, se zatvrzelým povýšencem je to zbytečné, tomu vysvětluj lopatou:-D

Re: Re: Re: Re:
(Ivo Vašíček, 18. 6. 2012 - 18:56:00)
Odpovědět
Máte tedy argumenty, nebo přijdete s lopatou?
Dík za titul zatvrzelého povýšence

Re: Re: Re: Re: Re:
(karel, 19. 6. 2012 - 18:34:58)
Odpovědět
omlouvám se, byl sem chvíli mimo :) Můj názor tedy... Neříkám, že kompletně nesouhlasím s tím, kam tím článkem míříte... nejsem zatvrzelý kapitalista a uvědomuji si nedostatky systému... Co mi na Vašem článku vadí je demagogie, bez urážky... už jenom to, že zaměňujete pojmy jako zdroj a statek, svědčí o nízkém seznámení s tématem...další věc je tištění peněz bankami...když pominu pojem tištění, který by měl být spíš emise, tak systémy, kde komerční banky emitují bezhotovostní peníze fungují desetiletí po celém světě a tento princip není problémový, je to součást měnové politiky centrálních bank... bohužel, když se o tom člověk poprvé dozví, zvláště pak z nekvalitního zdroje, má ponětí, že si jakákoliv banka může připisovat na svůj účet peníze v libovolné míře, ale tak to samozřejmě není... ne náhodou je bankovnictví jedním z nejvíce regulovaných odvětví... naopak v ČR je na mezibankovním trhu přebytek likvidity a ČNB volné peníze stahuje z trhu, místo aby je tam ponechala, což z našeho pohledu pozitivně ovlivňuje inflaci...

další věcí je vliv ČNB na banky z EU... evropské právo je v tomto odvětví naprosto harmonizováno, tudíž banky, které sem volně přichází z EU, musí automaticky splňovat všechny náležitosti, jako zde působící domovské banky...tomuto principu se říká jednotná evropská licence... ČNB rovněž může provádět kontrolu v těchto bankách na stejném principu jako u bank z ČR... harmonizace našeho práva a práva EU u nás vedla k nárůstu regulace v bankovnictví, nikoliv v poklesu... proto je nesmyslné tvrdit, že nás sem banky z EU přijíždějí "rabovat." Pokud chceme někoho obvinit za to, že finanční systém v ČR dnes převážně patří zahraničním investorům, pak je to s největší pravděpodobností éra komunismu která u nás naprosto zlikvidovala domácí investorskou obec, dále pak domácí poptávku... dále pak devadesátá léta díky korupci a tunelování měla neblahý vliv na zdraví původně českých bank, takže můžeme jen poděkovat zahraničním investorům, kteří koupili podíly v bankách a dodali jim likviditu, bez nich by kolaps systému byl daleko více pravděpodobný...

další věcí je zmiňované kvant. uvolňování. První vlna QE výrazně pomohla zachránit americkou, potažmo tedy světovou ekonomiku, poděkujme FEDu za toto opatření, které pomohlo vytáhnout ekonomiku z deflace a zároveň zabránilo bankrotu dalších bank a následné panice...

Pokud budeme hledat viníky zadlužení státu, není to nikdo jiný než politici, řečeno principem zastupitelské demokracie my, jejich voliči... V ČR prakticky odumřela sofistikovaná snaha o politickou změnu, především v minimalizaci státu a zefektivnění legislativních, exekutivních a soudních principů... mnoho lidem je vlastně jedno, kdo vládne, hlavně když nebude dělat škrty... věřím, že cesta jak porazit nedostatky systému (ať už finančního, politického atd) vede skrze odbornou a fundovanou diskuzi, obecně tedy skrze vzdělanou společnost, nikoliv cestou demagogie a obviňování ( to už tu po několik desetiletí bylo, nemyslíte?)

Proto mě velmi udivilo, že na tomto webu, který je spojen s mladým a moderním politickým hnutím za změnu, se objeví takovýto článek, který postrádá faktickou a věcnou správnost, a přesto se nebojí tvrdě hodnotit a odsuzovat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re:
(Anasteus, 19. 6. 2012 - 20:13:15)
Odpovědět
Ten článok je napísaný veľmi dobre, síce stručne ale výstižne vystihuje podstatu veci. Máš pravdu, banky si nemôžu robiť čo len chcú, môžu vytvoriť peniaze z ničoho len v pomere 1:9, teda 9 vyčarovaných peňazí z klobúka z jedného reálneho - tomu sa hovorí frakčné bankovníctvo. V každom inom odvetví by tento typ pyramídovej hry bol právom považovaný za kriminálny zločin a išiel by som zaň sedieť do basy až by som sčernal.
Ten ospevovaný FED už takmer sto rokov flagrantným spôsobom porušuje ústavu USA, pretože podľa nej má len kongres právo vydávať peniaze. V takom prípade je štát vlastníkom peniazí a nie dlžníkom úzkej skupiny súkromných bankárov. To, že sa niečo takéto mohlo vôbec udiať takmer presahuje moju schopnosť chápania. A iste, depresia je nepríjemná vec, nikomu sa nepáči splácať svoje dlžoby. Ak príde niekto kto ma od toho oslobodí a bude ešte tvrdiť, že dlh sa dá posúvať do nekonečna, no bodaj by som ho neospevoval. A hneď si šľahnem dávku 'lacných peňazí' a je to príjemné, a znova a znova. A keď príde absťák, všetky ruky sa načiahnu za dealerom FEDom. Ako ale končí drogová závislosť, vieme všetci.
Odporúčam pozrieť toto video
http://www.youtube.com/watch?v=W3hLKpKv3ME&feature=related

Re: Re: Re: Re: Re: Re:
(Ivo Vašíček, 20. 6. 2012 - 22:25:00)
Odpovědět
Zdroje - statky - nevšiml jsem si (myslím, že v kontextu to nemusí tolik vadit), omlouvám se
Tištění peněz je nadsázka což je při formátu člábnku obvyklé. Nikde nekritizuji flow money. Považuji však za podstatné upozornit na skutečnost, že většina zahraničních investic pochází z levných, či dotovaných úvěrů.
Kvantitativní uvolňování a pod. jsou v této situaci řešením, nicméně pouze odsouvajícím. Mě však vadí aspekt měnové války. Kdo "netiskne" peníze je okrádán těmi kdo tisknou. A zejména (a to opomíjíte) skutečnost, že má USA 900 miliard deficit v zahraničním obchodu. Tedy na ně někdo musí dělat.
Co se týče zahraničních bank u nás. Faktem je, že o udělení či odnětí jejich bankovní licence ČNB nerozhoduje. Můžeme tomu říkat harmonizace, ale o naší nesuverenitě to svěčí.
Ať už jsou příčiny současného stavu jakékoliv, náš hlavní problém je, že jsme zcela závislí na zahraničním kapitálu.

Re:
(Pepek, 18. 6. 2012 - 10:28:43)
Odpovědět
"Bez ekonomického růstu nelze splácet dluhy a úroky." Možná by to chtělo zaměřit se na strukturu a adresnost dluhů. Půjčky na nový hotel, pizzerii, technologii, halu .. mají jasně dané návratnosti, a po jejím (byť okolnostmi oddáleném) uplynutí generují zisk. Stát a jeho organizace však téměř výhradně investují do spotřeby. Tento kapitál se spotřebovává = neregeneruje.


(marx, 17. 6. 2012 - 10:56:29)
Odpovědět
Z článku mi vychádza, že by sa malo produkovať maximum toho, čo dokážeme. Ak by bol na trhu dostatok/prebytok peňazí, tak čo by ľudí motivovalo správať sa rozumne a nekupovať hovadiny (nech to je čokoľvek)? Smerovalo by to imho ešte ku konzumnejšej spoločnosti ako máme dnes.

Re:
(vlasta klepák, 18. 6. 2012 - 10:39:14)
Odpovědět
To se jen velmi špatně odhaduje. Můj odhad je ten, že vzroste poptávka po službách (a následně pracovní místa pro služby) a klesne poptávka po levné výrobě (protože převáží jiná hlediska než cena). Nicméně nákupu věcí denní potřeby ponožkovým stylem (každý týden nový telefon) asi nezabráníte; ale to už je věc konkrétních spotřebitelů a jejich rozhodnutí.

Re: Re:
(marx, 18. 6. 2012 - 14:53:42)
Odpovědět
Chápem, že je to na zodpovednosti jednotlivcov. Znamená to, že cieľom by mal byť komunizmus (bez konotácií), pretože tam majú ľudia veci podľa potreby a nepotrebujú peniaze?

Nie som si istý, či by sa zdvihol dopyt po službách. Aby sme produkovali maximum, tak potrebujeme ľudí podľa aktuálnej zamestnanosti. Postupná robotizácia priemyslu ich presunie do sektoru služieb (stále však zostávajú prakticky nekvalifikovaný) [viz J. Keller - Tri svety]. Pri dostatku peňazí však práve táto skupina nemá príliš dôvod pokračovať v zamet. Robia prácu, ktorá je rutinná a nemajú z nej extrémne potešenie. Dnes sa časť z nich ani neoplatí "vykorisťovať" (je lepšie ich vykorisťovať v Ázii a nie Európe). Presunom do služieb sa dostaneme do situácie, ktorú máme dnes v oboroch ako 'masér', čo je obľúbený rekvalifikačný kurz. S dostatok peňazí sa zvýši dopyt, ale aj množstvo osôb, ktoré si myslia, že by to mohli robiť. Skôr mám obavu o práce, ktoré nie sú práve -in-, typu čiśtič kanálov, deratizér, ...

Lidem to možná dojde
(FiV, 17. 6. 2012 - 10:03:38)
Odpovědět
či dochází ale po staletí se ukazuje, že takovéto krize řešit neumíme. Vždy takové krize dopadají katastrofálně a to válkou, nebo krachem civilizací. My se k ní také blížíme, protože jinak krizi vyřešit neumíme. Politici se starají stále dokola jen o svoje koryta a k problém ob. lidí jsou hluší. Ti se stále víc radikalizují a řeší situaco po svém, až se moci chytne nějaký fanatik, který dostane ve volbách značné % hlasů (Hitler,komunisti, nyní řecko, na slovensku téměř ústavní většina Fico)ten pak nastolí jiný řád. Bohužel scénář je stále stejný už po staletí. Rozdíl je jen v tom, že problémy dřív byly více regionální.

Re: FiV
(hafusak, 17. 6. 2012 - 10:41:10)
Odpovědět
... :-o No, tak já si to jdu hodit!

Re: Lidem to možná dojde
(vlasta klepák, 17. 6. 2012 - 18:53:04)
Odpovědět
Staletí? Tisíciletí!

Re: Lidem to možná dojde
(Jan, 18. 6. 2012 - 03:59:55)
Odpovědět
Jen počkej, 21.12.2012 se to nějak vyřeší, ať už to bude cokoliv :D

Re: Re: Lidem to možná dojde
(vlasta klepák, 18. 6. 2012 - 10:27:30)
Odpovědět
Stanou se dvě věci:
- Mayové uzavřou své účetní knihy za uplynulý b'ak'tun a zaplatí daně.
- Mayové nakoupí nové kalendáře a účetní knihy pro další b'ak'tun.

Re: Lidem to možná dojde
(Pepek, 18. 6. 2012 - 10:32:16)
Odpovědět
Pátráte po zdroji těchto problémů? Všeobecné volební právo, které není v souladu s rozdělením inteligence a znalostí v rámci populace. VVP je jen nástroj, jak zajistit populistům moc na věčné časy.

Re: Re: Lidem to možná dojde
(vlasta klepák, 18. 6. 2012 - 10:50:56)
Odpovědět
Problémem je absence nějakých pravidel rozhodování a odpovědnosti. Kdyby např. volební programy musely povinně obsahovat analýzu, dopady realizace a metriky úspěšnosti/účinnosti a kdyby volební program byl závazný (třeba i ve smyslu: veškeré vytvořené dluhy hradí strana/osoba, která je svým politickým rozhodnutím udělala), vypadalo by to jinak. (A sice tak, že by to žádný parlament nikdy neprosadil.)

Všeobecné volební právo (ať už rovné či nerovné) má také problém ve vzdálenosti rozhodování (lépe člověk rozhoduje o tom, co se má dít na jeho dvorku, než na sousedově) a ve všeobecném nezájmu o politické dění.

A vůbec, jak byste to nerovné volební právo vážil?
a) podle odvedených daní... hezká myšlenka, bude nám vládnout ředitel ČEZu?
b) podle IQ... řada lidí s vysokým IQ má nedostatky v sociálním cítění, které je při rozhodování o společnosti také potřeba.
c) podle titulů... tak to radši ani neuvádět - znám hodně blbců, často i s několika tituly.

Re: Re: Re: Lidem to možná dojde
(j, 18. 6. 2012 - 16:14:51)
Odpovědět
Dobrá úvaha, souhlasím. Tyhle problémy se bohužel asi vyřešit nedají, už proto, že nelze objektivně stanovit, co je dobré a co je špatné. Tudíž bych vycházel ze stávajícího systému, kde není ani tolik problém v rozložení inteligence/znalostí v populaci. Problém je v tom, že lidé zvolení (ať už jako zástupci stran, nebo přímo) lžou, oblbují a kradou, a k tomu všemu prakticky nemají žádnou zodpovědnost. Prioritně by bylo dobré se soustředit na tyhle body a pak vymýšlet, co dál. Tím ale nechci říct, že by se jednalo o body nějak banální, spíš se obávám, že i u nich je realizace nápravy v nedohlednu.

Re: Re: Re: Re: Lidem to možná dojde
(jar, 20. 6. 2012 - 14:46:43)
Odpovědět
Bohužel, nám to takhle vyhovuje, protože krást je národní sport. Když bychom šlápli těm nahoře na krk, mohli by i oni šlápnout na naše kuří oko a to by nás zatraceně bolelo. Tak raději přehlížíme ztracené miliardy, než bychom přišli o naší stovku. :-(

Re: Re: Re: Re: Re: Lidem to možná dojde
(Martexman, 5. 7. 2012 - 13:52:57)
Odpovědět
Koukám že jsi přišel z Idnes, jak prosím většina lidí krade? Uveď konkrétní příklad modromládežníku?


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Názory
články v rubrice

6. 5. 2013 | 15415
Sociální stát a nezaměstnanost žen
15. 4. 2013 | 499
Facebook je předzvěstí konce svobodného Internetu
24. 3. 2013 | 5113
Stroje nás připraví o práci, radujme se
18. 2. 2013 | 579
Nadbytečná pracovní síla
20. 1. 2013 | 425
Psychopati jdou do práce?
10. 1. 2013 | 301
Chcete skutečně prezidenta?
31. 12. 2012 | 234
Známe svého nepřítele?
14. 12. 2012 | 10934
Jak jsem se stal a nestal Franzistou
4. 12. 2012 | 215
Kam se ubírá česká zahraniční politika?
3. 12. 2012 | 154
Internet ohrožuje staré struktury
29. 11. 2012 | 142
Zapomenutá studie k otázce církevního majetku
27. 11. 2012 | 677
Proč jsem v pirátské straně?
19. 11. 2012 | 277
Modrý pták ve vlastní šťávě
15. 11. 2012 | 15979
Alexandr Mitrofanov: Zachování tváře
12. 11. 2012 | 40683
Jeden za všechny, všichni bez jednoho?
30. 10. 2012 | 27017
Jak opět nalézt důvěru v demokracii?
12. 10. 2012 | 354
České příhraničí
22. 9. 2012 | 5200
Podnikání po česku
13. 9. 2012 | 17983
Kotrba a metody volebních speciálů: z kritiky fraška?
1. 9. 2012 | 2736
Vyvrácení nebezpečného postoje "Nemáte-li co skrývat, nemáte se čeho bát"
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 93624
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5787
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.

Evropa je naše moře
2. 4. 2014 | Piráti | 8054
Chvilka angažované politické poezie.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.