18. 9. 2018, 15:59

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Budoucnost demokracie v informační společnosti


Minulý semestr jsem absolvoval předmět budoucnost demokracie, s podtitulem politika stará a nová. V rámci výuky jsem navštívil přednášky řady hostů (profesor Bělohradský, politolog Lebeda... ) a závěrečným úkolem byla esej. Zabýval jsem se informační asymetrií, demokracií, vládou odborníků a možnostmi něco změnit. Tímto text sdílím se čtenáři Pirátských novin. 11. 5. 2012


Datum: 11. 5. 2012, Autor: Mikuláš Ferjenčík
Přečteno: 19138x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

esej
(vasili, 25. 11. 2012 - 05:55:23)
Odpovědět
som sám, čo tu postrádam samotnú esej?

Řešením nejsou šarlatánské partaje, ale jednotlivé osobnosti.
(Sniper, 14. 5. 2012 - 13:04:24)
Odpovědět
Není to sice vůbec žádná Havlova zásluha, ani jeho objev, ale „nepartajnická politika“ (podobná advokacii) má paradoxně reálnou a logicky zdůvodněnou šanci, a to celosvětově.
Všechno už tady jednou bylo – jenom zodpovědný občanskoprávní, adresný a průběžný volební systém na bankovně účetním principu dosud nikoli.
Nepomůže nic jiného, než úplná, obousměrná personální ručitelská adresnost a zpětnovazebnost volebního systému na voliče, včetně možnosti levného a voličsky osobně zodpovědného referenda i přímé volby kohokoli :
„Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly“ (TGM).
Existuje stručný a logický, na partajích nezávislý projekt adresné demokracie (nikoli však falešné a klamavé tzv. „přímé demokracie“): v článku „Právní stát" na google:
http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby
nebo: http://www.knihy-a.cz/16196/pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-obcanu-nikoliv-korist-politiku

dotaz
(i, 13. 5. 2012 - 14:31:36)
Odpovědět
"Při sledování osudů jednotlivců, kteří šli hlavou proti zdi – příkladem budiž Petr Cibulka nebo Dušan Dvořák (konopný aktivista) – mě mírně mrazí."

Bylo by mozno vytvetlit blize jak to bylo mysleno zde s tim mrazenim ohledne Dusana Dvoraka? Cibulku neznam, ale Dvorakovi se s tim jeho "hlavou proti zdi" vubec nedivim. Jak tak sleduju on se snazil dosti dlouho nejit hlavou proti zdi ale rozumne a ruznymi zpusoby se s tou zdi domluvit, ale ta zed byla hodne tvrda a v jeho situaci kdy se jiste naprosto zbytecne vykonstruovane soudni spory tahly (coz na zivotni pohode vubec neprida) se vubec nedivim ze sel hlavou proti zdi, ja bych jednal uplne stejne. A to asi kazdy kdo by se v podobne marne situaci ocitl a hodne by ho to sr*lo.

Nicmene prosim o vysvetleni jak tohle bylo mysleno, rad bych znal odpoved. Predem dekuji.

Re: dotaz
(Mikuláš Ferjenčík, 13. 5. 2012 - 21:44:02)
Odpovědět
Spolupráce s ním už je fakt hodně složitá a z mailů, kterými bombarduje média (i pirátské noviny) cítím hodně zoufalství.

Re: Re: dotaz
(i, 13. 5. 2012 - 22:02:21)
Odpovědět
rozumim. Prej je v 30 mesicni podmince či co. Nesmi pomoct tem kterym to pomaha, stat ho za to buzeruje kde muze, ja se ani tak tomu zoufalstvi vubec nedivim. Dusan by mozna mel z CR odejit nekam kde by se mohl venovat tomu, cemu se venuje. CR si myslim Dusana nezaslouzi, je to tu totiz hodne prohnile skrz na skrz. A ja bych sel klidne za nim. Myslim ze spatne veci nedela, prave naopak. Snazi se lidem pomoci a je za to kriminalizovan :( Je to smutne. A neferove.

Příští generace II
(VlkPlk, 12. 5. 2012 - 17:27:36)
Odpovědět
Mozna to primo nesouvisi. Soucasny model VT je suboptimalni v tom, ze hromadi miliony instanci stejnych souboru na ruznych pocitacich, zatimco kapacita procesoru je prevazne nevyuzita. Souvisi to s objektovym modelem (zapouzdreni). Jednotlivy objekt nema prehled, co se skryva v jinych. To vede k dodatecne kontrole a dalsi komplikaci. Objektovy model mmj. vede k soucasne bankovni zacpe (skryvani informaci, toxicky obsah). Bariera vzdy brzdi volny tok informaci. Poruchy interferuji a exponencialne se siri. Mame presne definice dat a vagni procedury. Potrebne je standardizovat procedury nad mlhavymi daty. Nabizi se model zalozeny na streamech (datove i instrukcni). Ty mohou vznikat a zanikat podle potreby. HW predstava je o vicejadrovem RISC procesoru, maly prikon bez vetraku a nepretrzite pripojenem pevnou linkou, max. OP, zadny HD. Platilo by se podle pomeru poskytnuteho a spotrebovaneho vykonu. Limitem je 50 Mb rychlost a zpozdeni pro paralelni zpracovani, ktere nemusi fungovat na vsechny ulohy. Nutny by byl max. minimalizovany soubor instrukci (RISC) a cache standardnich procedur. Textovy soubor je dnes tvoren daty a formatovacimi informacemi, u streamu by byl sled stisknutych klaves. Zalezelo by na lokalnim kontextu. Data by byla ulozena na jednom miste + zalohy a procesor nepretrzite vyuzit. Otazka je, kdo potrebuje takovy vykon a aby se to nevymklo. Zda se, ze v 90. letech byly pokusy v tomto smeru (Java bytecode je pouzitelny, obj. MSNet ne). Oligarchie aktivne brzdi pokrok. Dnes zapominame, ze internet byl poprve hromadne realizovan v socialisticke Francii (Minitel). V USA tou dobou rozbili AT&T (UNIX) a pohrozili IBM.

Re: Příští generace II
(jogín, 13. 5. 2012 - 00:31:52)
Odpovědět
VlkPlk: Pokud jde o chování skupin, mrkněte se na knihu R. Valenčíka, Theorie her a redistribuční systémy. Není to triviální.

Příští generace
(VlkPlk, 12. 5. 2012 - 09:22:17)
Odpovědět
Internet je alternativni 'monetarni' system, umoznuje prenos informaci a alokaci. To se brzo muze hodit. Pokud 1% vlastni xx% vseho, je zrejme, ze trzni mechanismus optimalni alokaci nezarucuje. Nabizi se otazka : Existuje teoreticky model optimalni alokace za predpokladu existence skupin s ruznymi hodnotami/preferencemi ?
Pripad 1 : Skupiny jsou vnitrne organizovany trznim principem. Dosud testovane modely fixnich a pohyblivych smennych kurzu inklinuji k trznimu modelu.
Pripad 2 : Skupiny uvnitr nedodrzuji trzni organizaci. Mozna napoveda :
-Ani implicitne nesmi existovat univerzalni meritko/platidlo, ktere by vse redukovalo na nejmensi spolecny jmenovatel, stejne tak asi ani princip nabidky a poptavky.
-Nesmi jit o objektovy model vc. vlastnictvi a skryvani informaci, ale zrejme o model zalozeny na proudech.
-Inspiraci muze byt totemovy system, ktery neni primitivni.
-Duraz spise na potreby, svobodu a rovnost nez na spravedlnost (kibucy atp.).
-Specializace a vzdelani jako atribut skupiny, ne jednotlivce.
-Pocitace nyni umoznuji spocitat marxisticke alokacni matice, ale spolecne vlastnictvi vyrobnich prostredku asi odpoved nebude.
-Trh ma rychly start (po spadu), ale pak se dostane do slepe ulicky.
Implementace muze byt vetsi trhak nez FB. Mimochodem Fb degraduje format komunikace z x:y (sit) na 1:1 (mobil) nebo 1:x (tv).

Už bylo dost plků
(VlkPlk, 12. 5. 2012 - 09:18:32)
Odpovědět
Nevracime se do kapitalismu, ale do feudalismu. Zrusit stat chce neandrtal, ktery se chce vratit do paleolitu. Skutecne konzervativni byl pozdni komunismus. Neoliberalove jsou marxisti. Zahranicni investice jsou nase dluhy. Equilibrium je tautologie - Keynes ani Hayek nefunguje. Realne vnejsi faktory skrz nabidku urcuji poptavku. Trh se ridi logikou veznova dilema (least action, inanimate logic) a funguje jako mrchozrout. Smrt neni zdroj zivota. Stari a krize neni moralni vada. Satan je samoliba zlo-myslnost. Spravedlnost je trh. Ekonomicky proces potrebuje geneticky reorganizovat, jak se uzna za nutne, a restartovat. Dluh je nutny, ekonomika funguje v case, neni-li na vecnosti. Derivaty jsou pojisteni proti zmene. Sazka na valku zpusobuje krizi.
www.youtube.com/watch?v=UNzBJ3RtF_A
www.youtube.com/watch?v=y5q4YzB33yE
Vsechno je jinak.

Kdo má pravdu stejně vyhraje
(Žena, 11. 5. 2012 - 20:49:53)
Odpovědět
http://www.outsidermedia.cz/Tak-uz-me-kva-zdante-1.aspxjogín - 7. 5. 2012

Záznam z rozhovoru mezi Romanem Janouškem
(pražský lobbista ODS) a Pavlem.B, (spolumajitelem BigBoard), Miroslavem Janstou (pražský lobbista ČSSD)
Richardem Fuxou (spolumajitel a statutární orgán bilboardové společnosti BigBoard)
Uskutečněno v hotelu Hilton v Praze, březen 2012, několik dní před havárií lobbisty Janouška.

Janoušek: Zdar a sláva neúplatnému senátu
Fuxa: Romeši, ty jsi fakt čaroděj.
Janoušek: já ne, to moje škvára čaruje.
Jansta: A pak že koalice ČSSD a ODS je mrtvá!
Fuxa: Chlapi, jste kouzelníci, ale kolik mě to bude stát ?
Jansta: já to mám na rozdíl od Romeše jednoduchý, pro Karlíka Korytáře a jeho kluky ze senátu jeden a čtvrt milionu, ale je potřeba připravit 2,5 milionu pro Pepíka Smýkala a jeho parlamentní bandu, peníze budou u mě v trezoru a až to odsouhlasí, jak mají, tak jim je pak vyplatíme.
Janoušek: to máš Mirku jako u notáře, ale ty seš vlastně kolega právník, to víš,doktor jako doktor. Já to mám složitější počítání, Hillary Vrecionová chce pro sebe a svůj týmeček dvojku
(rozuměj ve vekslácké hantýrce 2 miliony Kč) a parlamentní divize mojí firmy Boris, Pavka a spol. čtyry mega.
Jansta: Dáme něco Paroubkovi?
Janoušek: Na toho sere bílý tesák a netlač ho sem Mirku furt, to je potřetí,co pro něj chceš love pro toho Řeka z Ithaky,
mě už to nebaví, Haška toho samozřejmě vytopit musíme, ale péčko je nám na nic, ale musíme nasypat
tomu nenažranýmu Drobilovi, jinak do toho hodí vidle.
Jansta: ale přece Drobil má slíbeno několik stovek billbordů do kampaně tak
byl informovanej i Ivoš Ritigů a souhlasil s tím, že jim to kampaň hodně zlevní.
Fuxa: ten Drobil s Ritigem jsou neuvěřitelně nenažraný hovada, nikdy nezapomenu jak jsem Ritigovi k Prašný bráně nes 5 milionů v hotovostia on se mi vysmál, proč mu nesu drobný na kafe.
Hlavně ale v rozpočtu nesmíme zapomenout na Markovou ze Solutionu, která chce za svoje parlamentní sexuální služby milion čtyřista tisíc. Jen abych se s těma všema darmošlapama politickejma vůbec dopočítal.
Janoušek: neříkej vždyť ti Richarde taky ale snad přispějou i další ne?
Fuxa: přiloží taky AVK, dali už milion a minimálně další doloží, ale především seženou špínu na toho zoufalce Laudáta, když dělal v obecňáku ředitele a ještě na toho druhýho poslance, jméno už si nepamatuju, co nám dělal ty problémy.
Ale aby to nedopadlo jak na pražský radnici, kde si Svoboda přes Hanče řekne o dva miliony a ta Pecičova srbská dcerka Udženija o milion a bezpohlavní topácký komici Hudeček, Richtr a Tůma taky milionek za držhubný a pak to podrazej.
Janoušek: To víš, ty maj speciální školení od rezavýho Hávy, kterej je český otec myšlenky, nejdřív to zkasíruj a pak to polož.
Jansta: Na Hávovi je nejlegračnější jak každýmu vyhrožuje finančně analytickým útvarem a sám by se ho měl bát nejvíc s těma svejma lichtenštejnskejma firmičkama.
Teď mi zrovna Láďa Johanes vyprávěl jak strašlivě Háva kasíruje Beneše v Čezu.
A jak si poradíme s těma poslancema co už minule v parlamentu s nima byly ty problémy?
Janoušek: Vždyť ten seznam máš, sepisovali jsme ho minule. Tady všichni furt melou jak to s Ivošem Ritigů kasírujem, ale rezavej Háva to vykošťuje brutálně pořád vejš, nic nedělá, přijede ze Švýcar a jen chodí a vybírá to jak mafiáni v Bronxu, je mi toho Beneše až trochu líto,
Roman to psychicky nevydržel dávat každej měsíc takovýhle rakety protože Háva ČEZ pojal jako kosmickej výzkum.
Divím, že už za ty vybraný prachy Omnipol nevypustil pár raket do kosmu.
Fuxa: jasně, to zařídíme, euroavk zprodukuje tu špínu na potížisty, vždyť Marková už jim dodávala nějaké kompro na největší kverulanty, ale nejvíc můžeme věřit mediální kampani Mirka Soukupa, vždy už si na to nakoupil i časopisy a je strašně hladový.
Janoušek: Michal Voráček je taky nachystanej, ještě mám v záloze dva hlasy z véček a jednoho odpadlíka
Jansta: já mám taky v záloze čtyři komunisty, ale Voráček je žvanil, tady bych se určitě spoleh na Míru Soukupa,
ten když ty poslanecký parazity poleje kýblem špíny, tak už to ze sebe nikdy nesundaj.
Janoušek: a kdo by si tak ještě potřeboval přihrábnout?
Jansta: Já myslím, že ta zoufalka Pík z vévéček, v novinách psali, že v tom daňovým přiznání uvedla, že má našporováno jen 15 milionů, vždyť je to bída a utrpení
Janoušek: Jo tak to je tragédka, ta má doma toho Asiata s malým dráždidýlkem, ale pozor, ta je úplně blbá, a víte co se chlapi říká, že hroby se nemaj votvírat.
Fuxa: Jo to si taky myslím, to je děsný strašidlo.
Janoušek: tak kluci domluveno, příště se zas svoláme, já už musím běžet, mám další termín s Láďou Johanesem!
Čau draci!

Re: Kdo má pravdu stejně vyhraje
(Ivo Vašíček, 11. 5. 2012 - 23:21:41)
Odpovědět
:-)))


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Názory
články v rubrice

6. 5. 2013 | 15415
Sociální stát a nezaměstnanost žen
15. 4. 2013 | 499
Facebook je předzvěstí konce svobodného Internetu
24. 3. 2013 | 5113
Stroje nás připraví o práci, radujme se
18. 2. 2013 | 579
Nadbytečná pracovní síla
20. 1. 2013 | 425
Psychopati jdou do práce?
10. 1. 2013 | 301
Chcete skutečně prezidenta?
31. 12. 2012 | 234
Známe svého nepřítele?
14. 12. 2012 | 10934
Jak jsem se stal a nestal Franzistou
4. 12. 2012 | 215
Kam se ubírá česká zahraniční politika?
3. 12. 2012 | 154
Internet ohrožuje staré struktury
29. 11. 2012 | 142
Zapomenutá studie k otázce církevního majetku
27. 11. 2012 | 677
Proč jsem v pirátské straně?
19. 11. 2012 | 277
Modrý pták ve vlastní šťávě
15. 11. 2012 | 15979
Alexandr Mitrofanov: Zachování tváře
12. 11. 2012 | 40683
Jeden za všechny, všichni bez jednoho?
30. 10. 2012 | 27017
Jak opět nalézt důvěru v demokracii?
12. 10. 2012 | 354
České příhraničí
22. 9. 2012 | 5200
Podnikání po česku
13. 9. 2012 | 17983
Kotrba a metody volebních speciálů: z kritiky fraška?
1. 9. 2012 | 2736
Vyvrácení nebezpečného postoje "Nemáte-li co skrývat, nemáte se čeho bát"
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 93624
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5787
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.

Evropa je naše moře
2. 4. 2014 | Piráti | 8054
Chvilka angažované politické poezie.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.