22. 9. 2018, 12:00

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Nekrolog: Umřela Library.nu alias Gigapedie


Koncem února letošního roku dostaly svobodný internet a svoboda internetu další velkou ránu. Portál Library.nu, dříve známý jako Gigapedia byl vypnut nařízením mnichovského soudu. Sdružení několika velkovydavetelských domů, mezi nimi např. Cambridge University Press, Harper Collins, Elsevier a John Wiley & Sons jej obvinilo společně se serverem ifile.it z porušování autorských práv a německý soudce jim dal za pravdu.28. 4. 2012


Datum: 28. 4. 2012, Autor: Eleshar
Přečteno: 66111x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

ruská gigapedie
(..., 12. 2. 2013 - 15:38:11)
Odpovědět
Pro odborné knihy v ruštině doporučuju tohle:
http://www.twirpx.com/

Vyskytují se tam i knížky v jiných jazycích, jen jich daleko méně.

cbornqplz
(didzmiaiy, 2. 5. 2012 - 07:42:21)
Odpovědět
http://gocasey.com/index.php?action=profile;u=481849
http://ntioyar.ru/user/iohgjbtjv/
http://www.

Ať zruší DRM!
(Rejka, 1. 5. 2012 - 11:05:42)
Odpovědět
Fajn, klidně si knihy koupím (bohužel ne vše koupit lze - starší odborná literatura, jako jsou různé kompilace dat), ale ať mne neomezují prostřednictvím DRM. Potřebuji mít knihy v e-podobě na čtečce, v počítačích (doma, práce, notebook) a často si tisknu i větší části a vpisuji si poznámky. Tím, že omezují použití odborných e-publikací, omezují ve své podstatě vědu, tudíž i rozvoj vědění. Hanba odborným vydavatelství, tzv. šiřitelům vědomostí!

Re: Ať zruší DRM!
(Eleshar, 1. 5. 2012 - 13:28:15)
Odpovědět
No já bych třeba teď do diplomky potřeboval asi 5 článku z kvasisborníků z 50. let, které se dají dohledat zřejmě jen v knihovnách některých universit (u nás to není, universitou placené databáze to taky nemají). Na Gigapedii jsem takové věci i našel, protože nějaký totální magor se to rozhodl naskenovat (třebaže mizerně) a nacpat to tam.

Každopádně vřelé DÍKY uživateli THM za odkaz (http://gen.lib.rus.ec/). Zachránil jsi mi patrně kůži...:)

Další pirátskej chrchel,
(merhaut, 30. 4. 2012 - 18:46:34)
Odpovědět
zaměňující anarchii za svobodu...

Re: Další pirátskej chrchel,
(t, 30. 4. 2012 - 19:16:48)
Odpovědět
:D kdepak si dneska zapomel mozek merhaute?

Re: Další pirátskej chrchel,
(, 17. 7. 2012 - 16:55:19)
Odpovědět
anarchie je čistá esence svobody ale té se každý otrok bojí neb by nebyl otrokem :D

lepsi nez gigapedie
(thm, 30. 4. 2012 - 09:37:21)
Odpovědět
zde je server ktery povazuju za lepsi nez gigapedie. odborna literatura, mnozstvi knih srovnatelne. open source.
http://gen.lib.rus.ec/
zaroven muzete pomoci
http://pastebin.com/BfyJtnZ9
trochu sloziteji lze stahnout take databazi a zdrojovy kod portalu. muzete si zalozit vlastni gigapedii.

vzdelani je klicem ke svobode. nedopustme dalsi zkazu alexandrijske knihovny.

Re: lepsi nez gigapedie
(M.P, 1. 5. 2012 - 16:14:59)
Odpovědět
Akorát je problém, že to sice nalezne knihu, ale iž se nedá vůbec stáhnout. Odkazy na torrent jsou mrtv apod.

gigapedie žije dál
(Doctorix, 30. 4. 2012 - 09:21:27)
Odpovědět
hledejte library genesis. nebo spíš либрары генесис. ale nebojte, umí i anglicky. šíření myšlenek se dá jen těžko zastavit.

Na poslední chvíli
(wuming, 29. 4. 2012 - 19:24:22)
Odpovědět
Asi dva týdny před smutným koncem Library.nu se mi povedlo získat několik učebnic čínštiny a odborné knihy o čínské medicíně. Některé z nich se sehnat nedají, jiné si nemohu dovolit (student). Sehnat kvalitní učebnice a odbornou literaturu je utrpení.

Tímto děkuji za nekrolog.

Re: Na poslední chvíli
(deva, 30. 4. 2012 - 07:17:51)
Odpovědět
související článek přeložený do češtiny:
http://www.ikaros.cz/ztracena-virtualni-knihovna#comment-3477

podobne
(pir8, 29. 4. 2012 - 18:22:24)
Odpovědět
http://www.moreofit.com/similar-to/library.nu/Top_10_Sites_Like_library.nu/

Re: podobne
(Eleshar, 29. 4. 2012 - 19:03:03)
Odpovědět
Nenašel jsem jediný ani z desetiny tak dobrý portál. Všude jdou po beletrii, maximálně nějaké ty nejpopulárnější učebnice a texty. Gigapedie skoro skrz na skrz odborná knihovna.

vědecké publikace
(jogín, 29. 4. 2012 - 16:34:21)
Odpovědět
Před publikací vědeckého článku v mezinárodním časopisu vám redakce zašle formulář, ve kterém se vzdáváte autorských práv. Pokud si je chcete ponechat, můžete publikovat pomocí duté vrby.

Jeste jeden rozdil
(CTOKOKOTOB, 29. 4. 2012 - 13:24:00)
Odpovědět
kouknete se na libovolnou nahodne stazenou odbornou knihu/clanek z Gigapedie. V jednom kazdem najdete noticku na tema 'vyzkum byl podporen z grantu XYX, EU zameru, projektu ministerstva tohoatoho pro podoru mladych vedeckych tymu... Ty penize se do grantu nedostavaji jen tak, vedu plati z drtive vetsiny tak ci onak danovi poplatnici. A ted se dozvi, ze by za to, co uz jednou platili, dali penize podruhe - tentokrat vydavatelstvim. Jinak se dozvi houby. Chucpe nejvetsi

státem zaplacená
(petrib, 1. 5. 2012 - 14:20:45)
Odpovědět
je také tvorba zákonů, prováděcích vyhlášek nebo také oborových norem. Místo toho, aby byly volně veřejně šířené má na jejich vydávání monopol nestátní zisková společnost.


(Hurvajz, 29. 4. 2012 - 10:19:32)
Odpovědět
Tahle civilizace míří ke svému zániku a nic jiného už si ani nezaslouží.

Re:
(j, 29. 4. 2012 - 10:30:46)
Odpovědět
Jasně, a všichni z toho budeme profitovat a bude to hrozně fajn... OMG. Co se třeba radši snažit to směřování nějak konstruktivně změnit?

Re: Re:
(, 17. 7. 2012 - 17:01:54)
Odpovědět
to nejde ;)

čím víc se snažíš tím víc to prodlužuješ... prostě si sedni nic nedělej a bav se tím jak to padá

PS: teda nějaká ta příprava jak přežít pád civilizace musí předcházet :D

To je BORDEL
(lIlI, 29. 4. 2012 - 08:02:19)
Odpovědět
Autorske pravo patri jen autorovi a nikomu jinemu. Nemelo by se smet prodavat, jinak je vse v poradku(, az na monopol kopirovani).

Predevsim
(t, 28. 4. 2012 - 22:47:39)
Odpovědět
Myslim ze je predevsim na samotnem autorovi zda sve dilo chce aby bylo kopirovano, ci nikoliv. Myslim si take, ze nikdo nema pravo rozhodnout za autora zda jeho dilo bude sireno ci nikoliv. A taky si myslim, ze ti, kteri meli sva dila dostupna pres gigapedii a kopirovani jejich del jim nevadilo tyto dila budou sirit dal, coz je v poradku. Uzavreni serveru v poradku neni, nebot si myslim, ze ti kteri pres gigapedii sva dila sirit chteli jsou omezovani temi, kteri sva dila sirit nechteli a kteri uzavreni serveru zapricinili. Totez se da rici o megauploadu. Je to dilema, ale stale si myslim, ze je spravne respektovat autora v tom jestli sve dilo sirit chce, nebo nechce at uz jde o hudbu, software, filmy, knihy, cokoliv.

Re: Predevsim
(Jour, 29. 4. 2012 - 00:22:50)
Odpovědět
Predevsim jsi nepochopil rozdíl mezi vědeckým textem a uměleckou tvorbou, obzvlášť jeho komerční částí. Kromě to si myslím, že kdyby autor (opravdu autor, nikoli vydavatel či jiný překupník) Gigapedii požádal, že si nepřeje, aby tam meli jeho texty (odkazy), tak je Gigapedie ihned odstraní.

Re: Re: Predevsim
(t, 29. 4. 2012 - 09:39:50)
Odpovědět
Pokud autor s nekym podepise smlouvu, tak by se mely respektovat prava toho, s kym smlouvu podepsal. Je uplne jedno jestli se jedna o umeleckou tvorbu nebo vedecky text.

Ad "Kromě to si myslím, že kdyby autor (opravdu autor, nikoli vydavatel či jiný překupník) Gigapedii požádal, že si nepřeje, aby tam meli jeho texty (odkazy), tak je Gigapedie ihned odstraní."

myslim si ze by to melo byt naopak. Nikoliv autor zadat o odstraneni, ale gigapedie zadat o moznost zverejneni. Pokud je to tak ze autor zada o odstraneni az pote co to nekdo proti jeho vuli zverejnil, tak je to podobny princip jako zadat spamera aby me nespamoval. V prvni rade by si spamer mel uvedomit ze spamovat me me muze otravovat. Je mi ale jasne ze vetsinou se to deje naopak.

Re: Re: Re: Predevsim
(osef Kadleček, 30. 4. 2012 - 09:42:55)
Odpovědět
Tak nějak nevim... Pokud jsem vědec, mám plat. Fakulta třeba dostane grant, bádá a bádá. Pak je ještě tuny dalších finančních vstupů do škol, akorát, že si to tutlají šéfové kateder a fakult. Nicméně ať je plat vědce jaký chce, prostě je. A jestli je to vědci málo, může jít bádat na svý triko. A výsledky své práce si může zveřejňovat jakýmkoli způsobem. Pokud ale výsledek vznikne na půdě státem placeného vědeckého pracoviště, je už společností zkrátka jednou zaplacená a basta ! Nezbývá než jej okamžitě zveřejnit pod Creative commons, GPL či ještě volnějšími licencemi. Jinak se nám z vědců stávají vexláci či lupiči.
Ke zveřejnění se tedy společnost nemá koho co ptát, protože takové práce jí patří, poněvadž vznikly za její peníze.

Re: Re: Re: Re: Predevsim
(Marble, 30. 4. 2012 - 10:46:06)
Odpovědět
Problém je v něčem jiném. Většina "normálních" :) vědců by klidně článek pod CC a spol publikovali, oni chtějí, aby ho ostatní četli. Jenže ony peníze z grantů, od státu, a tak jsou z velké části počítány podle toho, kolik článků máš publikovaných ve "správném" časopise (impakt faktor). No a "správný" časopis o tom ví, tak si za publikování nechá zaplatit, vymyslí si smlouvy, atd. No a když už mají takhle všechny zajímavé články, tak co si nenechat zaplatit ještě když je někdo chce číst.
Je to dost smutné, ale bohužel to ve vědě vypadá tak, že vydavatelstvím se platí za všechno. Naopak obráceně nic. Ani za recenzi článku nikdo nedostane od vydavatelství zaplaceno. Jenže se současným systémem financování vědy, výzkumu a škol je ta situace dost zabetonovaná. :(

Re: Re: Re: Re: Re: Predevsim
(narajan, 1. 5. 2012 - 06:01:41)
Odpovědět
> Jenže ony peníze z grantů, od státu, a tak jsou z velké části počítány podle toho, kolik článků máš publikovaných ve "správném" časopise (impakt faktor). No a "správný" časopis o tom ví, tak si za publikování nechá zaplatit, vymyslí si smlouvy, atd

Na to je reseni nechat vse publikovat pod CC univerzitnim nakladatelstvim placenym vyhradne univerzitou. Potom si to mohou komercni nakladatelstvi vydat znova jak chteji. Tim by se i zrusila mafie peer-review slouzici jako cenzura:

http://www.cycleoftime.com/articles_view.php?codArtigo=65

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Predevsim
(Marble, 1. 5. 2012 - 09:11:21)
Odpovědět
Vlastní vydavatlství to samo o sobě neřeší. Nakonec, dneska prakticky není potřeba žádné vydavatelství a časopis, pokud budou články nalezitelné nějakým vyhledávacím systémem.
Hlavní problém je systém hodnocení vědy. Pokud se "počítají" jen články v impaktovaných časopisech, je ti vastní vydavatelství nanic, protože získat IF není zrovna jednoduché jak technicky (z principu musíš počkat i teoreticky nejméně tři roky), tak hlavně byrokraticky. Ale detaily jsou jedno, nemocný je IMO hlavně princip hodnocení podle IF a spol.
Peer-review je, alespon ve fyzice, v první řadě přímou reakcí na snahu udržet si IF. A jakkoliv "hodný" vydavatel na tom nic nezmění. Navíc cenzura je dost neadekvátní výraz, není problém vydavatelství, že si vybírá, co publikuje (technicky není problém rozšířit článek sám, navíc třeba na konferenci bude těžko nějaký vydavatel kontrolovat, co říkáš ostatním o svém výzkumu :)), problém je systém, který je nastavený tak, že se musíš určité skupině vydavatelství zalíbit, jinak jsi bez peněz.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Predevsim
(narajan, 2. 5. 2012 - 07:10:24)
Odpovědět
Tento system je treba zrusit. Necht kvalitu zhodnoti kazdy vedec sam za sebe.
Mozna ne ve fyzice, ale v humanitarnich vedach je cenzura (ve stavajicim systemu) skrze peer-review problem, viz odkaz.

Re: Re: Re: Re: Predevsim
(t, 30. 4. 2012 - 12:40:58)
Odpovědět
"Pokud ale výsledek vznikne na půdě státem placeného vědeckého pracoviště, je už společností zkrátka jednou zaplacená a basta !"

No jenze ona spolecnost je hodne siroky pojem. Muze nastat pripad kdy pulka spolecnosti to bude chtit sirit pod CC a druha pulka, ktere koluje v zilach vice mamonu, bude chtit jeste vice zaplatit po jine casti spolecnosti (pochopitelne po sobe samych nikoliv).. A ted ktere te pulce by se melo dat zapravdu? Tahle masovost aneb globalizace a mluveni o spolecnosti je slepa ulicka, protoze pokud nekdo mluvi o spolecnosti, predevsim vzdy ma na mysli ty zajmy, ktere jsou mu (primo tomu dotycnemu) nejblizsi a mysli si ze spolecnost mysli jednotne tak jak on. Neni tomu tak.

"Nezbývá než jej okamžitě zveřejnit pod Creative commons, GPL či ještě volnějšími licencemi." Ano .. to si prejete vy, ja taky, ale pak se najde spousta jinak smyslejicich jedincu one spolecnosti, kteri to vidi jinak. Mysleni nekterych z nich nam hlava ani nepobere, tim jsem si jist.

"Ke zveřejnění se tedy společnost nemá koho co ptát, protože takové práce jí patří, poněvadž vznikly za její peníze." To sice ano, ale kdo je to spolecnost? Jmenujte... Takhle to nikdy nerozsekneme tenhle problem.

Toto si myslim ze by bylo uplne nejlepsi: "A jestli je to vědci málo, může jít bádat na svý triko. A výsledky své práce si může zveřejňovat jakýmkoli způsobem." Pak je to totiz na dotycnem vedci a ne na milionu ruznych nesjednotitelnych nazoru spolecnosti (tedy nekolika milionu ci miliard ruzne smyslejicich jedincu). A ze vedec ziskal znalosti za finance od statu? Ja myslim ze se najde spousta vedcu, kteri ziskaji znalosti od sebe navzajem i bez pomci statu a nejake zcela ruznorode smyslejici spolecnosti.

Re: Predevsim
(Milan, 29. 4. 2012 - 08:31:58)
Odpovědět
To vedecke dielo je vydavane niekym, v pripade vedeckych casopisov autor podpisuje zmluvu s casopisom, ktorym mu dava prava na kopirovanie. Cize ak zverejnuje niekto iny toto dielo, nejde proti autorovi, ale proti tomu casopisu. Nie som si teraz isty ci moze autor zverejnit taky clanok niekde na verejnom servri.

Re: Re: Predevsim
(Eleshar, 29. 4. 2012 - 09:35:37)
Odpovědět
S tímhle je to myslím složité... nejsem si jist, zda se vůbec nějaké smlouvy podepisují, ale je myslím neetické publikovat článek v nějakém časopis, když už byl publikován jinde. Nejde ale o autorská práva, nýbrž o prestiž média - působí hloupě, když časopis jen přetiskuje už publikovaný článek.
Jinak jako velmi podstatné chápu to Jourovo rozlišení na vědecké dílo a uměleckou tvorbu. Tato distinkce je pro můj článek zásadní. Možná jsem to dostatečně nezdůraznil, ale funguje to na úplně jiných principech. Pád Megauploadu mě naštval, ale tohle mnou vyloženě pohnulo velmi osobním způsobem. Natolik, že jsem vyzval PN, aby k tomu laskavě napsali článek, nebo ho napíšu sám (hádejte, jak to dopadlo:)), protože tohle nesmí zůstat v temnotách.

Re: Re: Re: Predevsim
(Vítek, 29. 4. 2012 - 10:52:19)
Odpovědět
Smlouvy se podepisují a zvlášť u impaktovaných časopisů, které pak také autorovi v podstatě omezují, aby si ten článek třeba i jen pověsil na vlastní stránky. Většinou to ale funguje tak, že pokud si člověk najde zajímavý článek třeba na web of science, který je v plné verzi jen po zaplacení, tak napíše autorovi o jeho zaslání přes mail.. A normální lidi to většinou pošlou..

Re: Re: Re: Predevsim
(next_ghost, 29. 4. 2012 - 12:06:25)
Odpovědět
Ty smlouvy se podepisovat musejí, jinak vydavatel nemůže článek vydat. To s tou neetičností publikování již publikovaného je ale pěkná blbost. Například mezi fyziky se stalo naprostou samozřejmostí napřed článek dát na ArXiv a teprve pak vydavateli.

Re: Re: Re: Re: Predevsim
(Eleshar, 29. 4. 2012 - 12:23:31)
Odpovědět
Mluvím ze zkušeností svého oboru - speciálně nás na semináři o metodice vědecké práce varovali, že když člověk napíše článek, tak před vydáním nechť důkladně přemýšlí. Otisknout v lokálním vědeckém plátku nebývá problém, ale když se pak ukáže, že by to vzal i prestižní časopis, tak ten už to neotiskne (pokud se to zjistí předem), nebo je z toho nebetyčná ostuda (když se to zjistí potom). Souvisí to i s financováním vědce, protože ten je placen státem obvykle za publikace a takhle by dostal za jednu práci zaplaceno dvakrát.

Jinak mé dva články (do lokálních plátků) byly otištěny bez jakékoliv smlouvy nebo čehokoliv, takže 100% pravidlem to určitě není.

R.I.P.
(Kadlik, 28. 4. 2012 - 22:37:26)
Odpovědět
Rest in peace GIGAPEDIA :(


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Kopírovací monopol
články v rubrice

30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
24. 2. 2013 | 12638
Rozsudek RapidShare a právní aspekty file-hostingových služeb
22. 7. 2012 | 229
Ropná společnost si pomocí kopírovacího monopolu vynutila stažení parodující stránky Greenpeace
28. 4. 2012 | 3254
Nekrolog: Umřela Library.nu alias Gigapedie
5. 3. 2012 | 254
{sylvaf} blok: knížky za paušál?
17. 2. 2012 | 4527
IFPI ku příležitosti 75. výročí vymazala důkazy o svých fašistických kořenech
16. 2. 2012 | 1617
IFPI chce poplatek z mobilů, Hadopi i právní odpovědnost provozovatelů za obsah
5. 2. 2012 | 92
Cory Doctorow: Je na čase přestat mluvit o kopírovacím monopolu
5. 2. 2012 | 87
Ministerstvo kultury připravuje rozsáhlou novelu autorského zákona
26. 1. 2012 | 549
Česko podepsalo ACTA, protesty zablokovaly web vlády
26. 12. 2011 | 649
Instinkt: Chvála zlodějů knih
23. 9. 2011 | 2137
„Kulich“ z Motola: Byla porušena moje autorská práva!
16. 9. 2011 | 382
Lobbisti ovládli Evropu: Zákaz kopírování prodlužen o dalších 20 let. Zisk shrábne OSA!
11. 7. 2011 | 2649
OSA vymohla od ústavu pro postižené platbu za benefici - účinkujícím umělcům navzdory
10. 6. 2011 | 28531
Poslanci se vyřádili, když tancovali mezi hroby mrtvých umělců
2. 6. 2011 | 8346
Včera lobbisti zábavního průmyslu, dnes prezent za 100 miliard korun
2. 6. 2011 | 3527
Ministr kultury Besser: Umělcům bude důchody vyplácet Intergram
1. 6. 2011 | 355
Dopis předsedovi výboru pro evropské záležitosti proti prodloužení monopolu na nahrávky
23. 5. 2011 | 280
Nahrávací průmysl znovu lobbuje za prodloužení monopolu
12. 5. 2011 | 125
Spisovatelé protestují proti poplatkům Dilia. Srstka už netrvá na poplatkovém monopolu
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 94219
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5788
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.