19. 9. 2018, 16:56

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
My, děti Sítě


My, kteří jsme vyrostli s Internetem a na Internetu - jsme "generací", která ten termín naplňuje jistým podvratným způsobem. Nedostali jsme vnější podnět od reality, ale proměnu reality samotné; nespojuje nás obvyklý, ohraničený kulturní kontext, nýbrž vědomí svobody jeho výběru a sebeurčení.27. 2. 2012

V mediálním diskursu snad není slovo nadužívanější než "generace". Jednou jsem zkusil spočítat, kolik generací bylo vyhlášeno za posledních deset let, od známého článku o takzvané "Ztracené generaci". Bylo jich asi dvanáct a spojovalo je jedno: existovaly pouze na papíře. Skutečnost nám nepřipravila jediný hmatatelný, smysluplný a nezapomenutelný impuls, jehož společné prožití by nás jasně oddělilo od předchozích pokolení. Zatímco jsme jej hledali, zásadní změna přišla nepozorovaně: zapletla se do kabelů televize, protlačila pozemními i mobilními telefony a především přitekla všeobecně dostupným Internetem. Teprve dnes, po patnácti letech, můžeme pochopit, jak mnoho se změnilo.

My, děti Sítě - my, kteří jsme vyrostli s Internetem a na Internetu - jsme "generací", která ten termín naplňuje jistým podvratným způsobem. Nedostali jsme vnější podnět od reality, ale proměnu reality samotné; nespojuje nás obvyklý, ohraničený kulturní kontext, nýbrž vědomí svobody jeho výběru a sebeurčení.

Uvědomuji si, že při psaní příliš používám zájmeno "my" - naše "my" je mlhavé, nejasné a oproti starým škatulkám - přechodné a nestálé. Pokud říkám "my", znamená to "mnozí z nás" nebo "někteří z nás". Když napíšu "my jsme", znamená to "můžeme být". Používám to "my" jen proto, abych o nás vůbec mohl psát.

1.

Vyrostli jsme na Internetu a s Internetem. Rozděluje nás pro vás nepochopitelná odlišnost: "nesurfujeme" a Síť pro nás není "místo" nebo "virtuální realita". Nevnímáme Internet odděleně od skutečnosti, je to její součást: neviditelná vrstva, prolínající hmotným prostředím. My Internet nepoužívame - my v něm a s ním žijeme. Kdybychom vám, analogovým, měli vyprávět svůj bildungsroman, bude Internet přirozenou součástí každého obrazu a prožitku, který nás formuje. V Síti nacházíme přátele i nepřátele, chystáme si taháky do školy, domlouváme mejdany i společné učení, online se zamilováváme i rozcházíme. Internet pro nás není technologie, kterou bychom se museli naučit používat a zvládat. Síť je proces, který se neustále děje a mění před našima očima, s námi a skrze nás. Na okrajích vznikají a zanikají technologie, služby jsou spouštěny, rozkvétají a upadají, ale Síť zůstává, neboť Síť jsme my, kteří spolu komunikujeme pro nás přirozeným způsobem - mnohem více a účinněji, než bylo možné kdy dříve v dějinách lidstva.

Vychovala nás Síť a myslíme trochu jinak. Schopnost najít informaci je pro nás stejně běžná, jako pro vás najít nádraží nebo poštu v cizím městě. Pokud se chceme něco dozvědět - jaké jsou první příznaky neštovic, jestli účet za vodu není podezřele vysoký nebo proč se potopila "Estonia" - děláme to s jistotou řidiče auta s GPS navigací. Víme, že potřebné informace najdeme na více místech, dokážeme se tam dostat a umíme posoudit jejich věrohodnost. Zvykli jsme si, že místo jedné odpovědi jich najdeme mnoho a umíme z nich poskládat nejpravděpodobnější verzi, přičemž vyloučíme ty, které jsou nevěrohodné. Vybíráme, filtrujeme, pamatujeme si - a jsme připraveni kdykoli nahradit informaci, kterou si pamatujeme, její novou, lepší verzí.

Síť je pro nás něco na způsob sdílené vnější paměti. Nemusíme si pamatovat nepotřebné detaily: data, sumy, vzorce, paragrafy, jména ulic nebo podrobné definice. Stačí nám abstrakt, podstata, která je potřebná k pochopení informace a propojení s jinými informacemi. Až budeme potřebovat podrobnosti, získáme je v několika vteřinách. Nemusíme také vědět všechno - víme, kde nalézt lidi, kteří se zaměřili na to, co neznáme, a můžeme jim věřit. Lidi, kteří se o informace dělí ne pro zisk, ale z přesvědčení, že informace žije pohybem, že chce být volná a že jejich výměnou vyděláváme my všichni. Každý den: při učení, v práci, při řešení každodenních obtíží, ze záliby. Dokážeme spolu soutěžit a máme to rádi, ale naše konkurence, touha odlišit se, je založena na znalostech, na schopnosti informaci vyložit a zpracovat, nikoli monopolu na ni samotnou.

2.

Být součástí kultury pro nás není nic zvláštního - globální kultura je základním kamenem naší totožnosti, je pro naši definici mnohem důležitější než tradice, historické příběhy, společenské postavení, původ nebo jazyk, který užíváme. Z oceánu kulturních prožitků si lovíme ty, které nám nejvíce vyhovují - odpovídáme na ně, hodnotíme je, tato hodnocení pak ukládáme na stránky k tomu určené a ty nám napovídají další alba, filmy nebo hry, které by se nám mohly líbit. Některé filmy, seriály nebo videa sledujeme s kolegy z práce nebo známými z druhé strany zeměkoule; své nadšení pro jiné sdílíme jenom s hrstkou lidí, se kterými se možná nikdy osobně nesetkáme. Odtud pramení naše přesvědčení, že kultura je zároveň globální i individuální. Pro tohle k ní potřebujeme volný přístup.

Nedomáháme se toho, aby veškerá kultura byla zadarmo - ačkoli když něco vytvoříme, obvykle to prostě pustíme volně do oběhu. I když se technologie rozvinula tak, že kvalita filmu nebo nahrávky, kdysi vyhrazená omezené kastě profesionálů, je nyní dostupná každému, chápeme také, že něco vytvořit stojí materiál i práci. Jsme ochotni platit, ale obrovská přirážka, již požadují distributoři, nám připadá očividně přemrštěná. Proč bychom měli platit za šíření informace, kterou můžeme okamžitě dokonale zkopírovat bez toho, aby se zmenšila hodnota originálu? Pokud dostáváme pouze informaci samotnou, chceme aby cena byla přiměřená. Jsme ochotni si připlácet, ale očekáváme za to nějakou přidanou hodnotu: zajímavý obal, gadget, vyšší kvalitu obrazu, možnost dívat se tady a teď bez čekání na stažení souboru. Umíme vyjádřit uznání a chceme odměnit autory (od té doby, co peníze nejsou bankovky, ale jen řetězce čísel na obrazovce, placení se stalo druhem symbolické výměny, ze které něco mají obě strany), plnění prodejních plánů korporací nás ale nezajímá. Není to naše vina, že jejich byznys v tradiční formě ztratil smysl - a místo aby tu výzvu přijaly a nabídly nám něco navíc k tomu, co můžeme mít zadarmo, uzavřely se do svých zastaralých pevností.

A ještě něco: nechceme platit za své vzpomínky. Filmy, které si pamatujeme z mládí, hudba, která nás doprovázela před deseti lety - ve vnější síťové paměti jsou to prostě vzpomínky. Vyvoláváme je, vyměňujeme a pracujeme s nimi stejně samozřejmě, jako vy vzpomínáte na "Nemocnici na kraji města". Pohádky, které nacházíme v Síti a ukazujeme je svým dětem stejně, jako vy jste nám vyprávěli o Červené Karkulce nebo třech kůzlátkách. Dokážete si představit, že vás za tohle někdo odsoudí podle nějakých zákonů? My také ne.

3.

Jsme zvyklí, že naše účty se platí samy - tak dlouho, dokud jsou na kontě peníze; víme, že založení bankovního účtu nebo přenos čísla k jinému operátorovi je otázka vyplnění jednoho online formuláře a jednoho podpisu na smlouvě, kterou přiveze kurýr; že výlet na druhý konec Evropy s prohlídkou jiného města někde v polovině cesty se dá zařídit za dvě hodiny. Jako uživatele státu nás tak stále více dožírá zastaralost jeho rozhraní. Nechápeme, proč má daňové přiznání tolik formulářů a proč ten hlavní má přes sto kolonek k vyplnění. Nechápeme ani povinnost odhlásit se v jednom městě a znovu přihlásit v jiném při stěhování - jako by to jeden úřad nemohl sdělit druhému bez nás (a vynechejme raději nesmyslnost onoho povinného hlášení).

Nemáme ani stopu toho klidného, pokorného smíření, kterým se vyznačují naši rodiče, přesvědčení o neobyčejné důležitosti úředních zaležitostí a posvátné povaze jednání s úřady. Necítíme ten respekt, pocházející ze vzdálenosti mezi prostým obyvatelem a majestátem "vládců" v nadoblačných výšinách. Vidíme společenskou strukturu jinak než vy - je síťová, ne stupňovitá. Zvykli jsme si, že můžeme zkusit dát se do řeči s každým - novinářem, starostou města, vysokoškolským profesorem nebo známým zpěvákem - a nepotřebujeme k tomu žádná oprávnění, vyplývající ze společenského postavení. Úspěch takové debaty závisí pouze na tom, zda obsah naší zprávy bude natolik zajímavý, aby stálo za to odpovědět. A díky spolupráci, neustálým debatám a obraně argumentů v ohni kritiky máme pocit, že náš pohled na věc je prostě lepší - proč bychom tedy neměli očekávat vážnou debatu se svou vládou?

Narozdíl od těch, kteří považují "demokratické instituce" za neměnný pomník, necítíme k nim v jejich současné podobě nábožnou úctu, ani nevěříme v jejich neoddiskutovatelnost. My nepotřebujeme pomníky. Potřebujeme systém, který splní naše očekávání: bude přehledný a účinný. A naučili jsme se, že změna je možná; že každý systém se špatným ovládáním může nahradit - a nahradí - nový, výkonnější, lépe uzpůsobený našim potřebám, nabízející více možností.

Ze všeho nejvíce si vážíme svobody: svobody projevu, svobody přístupu k informacím a kultuře. Cítíme, že právě díky svobodě je Síť tím, čím je a je naší povinností tuto svobodu chránit pro budoucí generace stejně, jako pro ně chráníme životní prostředí.

Možná jsme to ještě nepojmenovali, možná si to ještě ani neuvědomujeme, ale myslím, že to co chceme je skutečná, opravdová demokracie. Demokracie, o které se vašim spisovatelům ani nezdálo.

(nadpis je vypůjčen z kultovního blogu mydziecisieci)

"My, dzieci sieci" by Piotr Czerski is licensed under a
Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported License.

- via falkvinge.net
- překlad Mum alAthin

CC-BY-SA


 
Datum: 27. 2. 2012, Autor: Piotr Czerski
Přečteno: 197467x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

26. 4. 2012 risha pěkně
3. 3. 2012 závislačka Děti sítě
29. 2. 2012 Colda Děti sítě
29. 2. 2012 Running Man Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Colda Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Running Man Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Running Man Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
1. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
4. 2. 2013 Prosím Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
27. 7. 2017 ErickGob mud4zk8d
29. 3. 2012 Golem Re: Re: Re: Re: Děti sítě
4. 2. 2013 Velmi Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Jára
29. 2. 2012 merhaut Re:
29. 2. 2012 Running Man Re: Járo - Nesouhlasím !
29. 2. 2012 Jára Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
2. 3. 2012 Re: Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
6. 3. 2012 Jára Re: Re: Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
6. 3. 2012 kyti Re: Re: Re: Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
28. 2. 2012 franc hecknusi
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: hecknusi
28. 2. 2012 Olson anonymous
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: anonymous
29. 2. 2012 BUM Re: Re: anonymous
29. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: anonymous
28. 2. 2012 ender Re: anonymous
28. 2. 2012 merhaut Jako poznáte typického "vzdělance wikydala"?
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Jako poznáte typického
29. 2. 2012 Petr Re: Jako poznáte typického
1. 3. 2012 Re: Re: Jako poznáte typického
1. 3. 2012 Petr Re: Re: Re: Jako poznáte typického
1. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Jako poznáte typického
22. 7. 2017 EugeneVax f686rola
24. 7. 2017 MichaelDwerb az1idbb8
24. 7. 2017 EugeneVax 9nfolith
24. 7. 2017 MichaelDwerb vnwp0e4u
25. 7. 2017 AaronLes v1gtt6sw
26. 7. 2017 MichaelDwerb 8d1k4to8
27. 7. 2017 MichaelDwerb nbj9dcgj
27. 7. 2017 MichaelDwerb 0p2u50cw
28. 7. 2017 AaronLes jf5fr53k
31. 7. 2017 EugeneVax c5k7438r
31. 7. 2017 AaronLes n18706kt
1. 8. 2017 EugeneVax pqv2ilyd
3. 8. 2017 EugeneVax 1nrmslop
6. 8. 2017 EugeneVax welms203
6. 8. 2017 EugeneVax zsaoalvk
7. 8. 2017 MichaelDwerb bihv5qnw
8. 8. 2017 EugeneVax q88ke4if
9. 8. 2017 AaronLes ziten29k
21. 8. 2017 EugeneVax 6u3falpr
21. 8. 2017 AaronLes dmwbuc8s
22. 8. 2017 AaronLes hju1u85o
22. 8. 2017 AaronLes xo3i56rv
23. 8. 2017 EugeneVax ez68idag
24. 8. 2017 AaronLes i9cavnuy
24. 8. 2017 EugeneVax in9az27l
24. 8. 2017 AaronLes fgsrldyd
25. 8. 2017 AaronLes v924nvg8
25. 8. 2017 AaronLes e61w3bn8
25. 8. 2017 AaronLes btnb2lf9
26. 8. 2017 AaronLes twl7tr45
27. 8. 2017 AaronLes kq4lvfzj
27. 8. 2017 AaronLes tdt3cc8t
27. 8. 2017 AaronLes insygrlw
27. 8. 2017 AaronLes s5dm784a
28. 8. 2017 AaronLes y1qt7a00
28. 8. 2017 AaronLes ki3bv5xh
28. 8. 2017 AaronLes hisuav48
29. 8. 2017 AaronLes 820ht57b
29. 8. 2017 AaronLes 7p4ll1va
30. 8. 2017 AaronLes ia4s4v8y
30. 8. 2017 AaronLes sv6gp4r0
30. 8. 2017 AaronLes 9ouczyah
31. 8. 2017 AaronLes 0h0l1vsc
31. 8. 2017 AaronLes nrdjerpi
1. 9. 2017 AaronLes 0s23iliz
1. 9. 2017 AaronLes 1ex4p8dg
1. 9. 2017 Charlesnek vjj578wy
1. 9. 2017 Stewartswina 1y5vju2a
1. 9. 2017 BrettHit d5jwpuu5
1. 9. 2017 Billyabuby wkprkxte
1. 9. 2017 Charlesnek el031chi
1. 9. 2017 Charlesnek mdr7urty
1. 9. 2017 AaronLes x9sdz31p
1. 9. 2017 AaronLes 9fko39up
2. 9. 2017 AaronLes hsarzuny
2. 9. 2017 Charlesnek sdf9aul1
2. 9. 2017 Charlesnek 1ha8r56n
3. 9. 2017 Charlesnek g0wxf10g
3. 9. 2017 AaronLes 1dplufch
3. 9. 2017 Charlesnek ljkiq6m9
4. 9. 2017 Charlesnek 15gfmm3x
4. 9. 2017 AaronLes hfgj89q0
4. 9. 2017 AaronLes xd1s2ga8
5. 9. 2017 Charlesnek hosonule
5. 9. 2017 Charlesnek au63ju1p
5. 9. 2017 AaronLes 40tmxz6q
5. 9. 2017 AaronLes acgeuqtx
5. 9. 2017 Charlesnek w1qcr4s0
5. 9. 2017 Stewartswina wtjmga02
6. 9. 2017 Stewartswina wu9kpun3
6. 9. 2017 Stewartswina mj7hlzc1
6. 9. 2017 Charlesnek 1fdx4w12
6. 9. 2017 Charlesnek 6zgdg3sy
6. 9. 2017 Charlesnek mxfiddra
7. 9. 2017 AaronLes nqs76vc7
7. 9. 2017 Stewartswina b0v7pfq0
7. 9. 2017 Stewartswina qmcjsddm
7. 9. 2017 Charlesnek wyxbs4uy
7. 9. 2017 Stewartswina cwmyk2yk
7. 9. 2017 BrettHit dev46vr1
7. 9. 2017 Charlesnek hk5lu9b2
8. 9. 2017 AaronLes hz0406sy
8. 9. 2017 Billyabuby simlnmr5
8. 9. 2017 AaronLes zpq7v9tf
8. 9. 2017 Charlesnek 43fefdoq
8. 9. 2017 Stewartswina wjlzfzet
8. 9. 2017 AaronLes 47fy9bq4
9. 9. 2017 AaronLes wh4qtzv1
9. 9. 2017 AaronLes a5l3n2tq
9. 9. 2017 Billyabuby ttlyc2dc
9. 9. 2017 AaronLes 6d2d7i0o
9. 9. 2017 Charlesnek th8iz66t
10. 9. 2017 AaronLes 0pwcvlab
10. 9. 2017 AaronLes hzg9fd6h
10. 9. 2017 Billyabuby 8vb7ljwg
10. 9. 2017 Charlesnek 8sewkj31
11. 9. 2017 AaronLes sni7735m
11. 9. 2017 AaronLes oc1x13zy
11. 9. 2017 Charlesnek nr9z2jpy
11. 9. 2017 Charlesnek 61o4z92k
11. 9. 2017 AaronLes rkm4mrr4
12. 9. 2017 Stewartswina a3i2g47q
12. 9. 2017 Stewartswina z0llsxe1
12. 9. 2017 Charlesnek m6e1po7b
12. 9. 2017 Stewartswina urcp3izi
12. 9. 2017 Billyabuby do01jew3
13. 9. 2017 Billyabuby i35o8lkk
13. 9. 2017 Charlesnek 9poqd5v5
13. 9. 2017 Billyabuby stmumiu6
14. 9. 2017 BrettHit j36dspsq
14. 9. 2017 Charlesnek o33rhos7
28. 2. 2012 clot My,děti Sítě
28. 2. 2012 merhaut Re: My,děti Sítě
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: My,děti Sítě
28. 2. 2012 Running Man merhaute, merhaute
28. 2. 2012 merhaut Re: merhaute, merhaute
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: merhaute, merhaute
18. 7. 2017 ErickGob eapjs006
28. 2. 2012 Lidynka Nemáte pravdu
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Nemáte pravdu
28. 2. 2012 merhaut Re: Re: Nemáte pravdu
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Nemáte pravdu
29. 2. 2012 ME Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
29. 2. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
29. 2. 2012 Kuky Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
1. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
1. 3. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
19. 7. 2017 ErickGob dvg3fkf5
28. 7. 2017 ErickGob y52o8x5e
28. 2. 2012 Josef Koleček Přesné
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Přesné
28. 2. 2012 Josef Něco se musí změnit
28. 2. 2012 irokez merhaute, ...
28. 2. 2012 merhaut Re: merhaute, ...
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: merhaute, ...
29. 2. 2012 pepíno Re: Re: merhaute, ...
28. 2. 2012 Alex Re: merhaute, ...
28. 2. 2012 merhaut Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 irokez Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 merhaut Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
27. 7. 2017 ErickGob nu02kpbr
28. 2. 2012 0komrd Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 merhaut Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 Kuky Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
29. 2. 2012 Petr Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
1. 3. 2012 Running Man Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
1. 3. 2012 Running Man Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
2. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
2. 3. 2012 Spirit Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
3. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
3. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
3. 3. 2012 vlasta klepák Funkcí je u Pirátů dost, ale...
3. 3. 2012 Spirit Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
25. 7. 2017 EugeneVax u9amgf1w
31. 7. 2017 MichaelDwerb ic6n7uiv
31. 7. 2017 EugeneVax wqh4920r
2. 8. 2017 MichaelDwerb v9au2ltk
4. 8. 2017 EugeneVax 3u2xka6j
6. 8. 2017 MichaelDwerb oa4o8ysp
7. 8. 2017 AaronLes 71siaeur
8. 8. 2017 AaronLes 3qhp8nyz
9. 8. 2017 EugeneVax sdc5j18j
20. 8. 2017 MichaelDwerb c1ohjobu
20. 8. 2017 MichaelDwerb sf60kck0
21. 8. 2017 AaronLes i8kyxz87
22. 8. 2017 EugeneVax gjvk0rf7
23. 8. 2017 AaronLes 69fcletc
23. 8. 2017 AaronLes lwsx3bv2
23. 8. 2017 EugeneVax unl887rn
24. 8. 2017 AaronLes nafwb0jx
26. 8. 2017 AaronLes 6cmkxuvs
26. 8. 2017 AaronLes dmw69k62
26. 8. 2017 AaronLes ak8w69q8
27. 8. 2017 AaronLes tqzp1dgo
27. 8. 2017 AaronLes qga8c9ud
27. 8. 2017 AaronLes pv181qf9
28. 8. 2017 AaronLes rzaru7de
28. 8. 2017 AaronLes 9dgb0xgv
28. 8. 2017 AaronLes b4m0acbj
28. 8. 2017 AaronLes d3wgun23
29. 8. 2017 AaronLes hsllouhe
29. 8. 2017 AaronLes ck44eauo
29. 8. 2017 AaronLes 7tb0mrjd
30. 8. 2017 AaronLes te3cb8bz
31. 8. 2017 AaronLes lg92q1c3
31. 8. 2017 AaronLes kobl85h6
1. 9. 2017 AaronLes 5db5231d
1. 9. 2017 AaronLes u330grjb
1. 9. 2017 AaronLes zku8yqhu
1. 9. 2017 BrettHit bnq39br8
1. 9. 2017 Stewartswina tbr7tjco
1. 9. 2017 Billyabuby rbpmfjdu
1. 9. 2017 Charlesnek 1huortlq
1. 9. 2017 Charlesnek li044v8q
1. 9. 2017 Charlesnek dsnytwh6
1. 9. 2017 BrettHit fmccra10
2. 9. 2017 AaronLes 0lqnswzl
2. 9. 2017 AaronLes b0pt1iry
3. 9. 2017 Charlesnek ccpd8ez2
3. 9. 2017 Charlesnek 2es82f7x
3. 9. 2017 Charlesnek gh463zx8
4. 9. 2017 AaronLes 0d9mr1t6
4. 9. 2017 Charlesnek p5axkwo4
4. 9. 2017 Charlesnek npgt5bo5
4. 9. 2017 AaronLes vyqfxmd1
4. 9. 2017 AaronLes 3bg6714v
4. 9. 2017 AaronLes s97y5h47
5. 9. 2017 Charlesnek pjp6e2hn
5. 9. 2017 BrettHit g7l0h0ri
5. 9. 2017 AaronLes m1tjd8q6
5. 9. 2017 AaronLes qflfrc7u
5. 9. 2017 Charlesnek wmgvopx6
5. 9. 2017 AaronLes krkcgng0
6. 9. 2017 AaronLes kjz191vm
6. 9. 2017 AaronLes b77gh3kd
6. 9. 2017 Charlesnek hcmqp8q4
7. 9. 2017 AaronLes f2oeozft
7. 9. 2017 Charlesnek dv3vnu0u
8. 9. 2017 AaronLes y4tzgje2
8. 9. 2017 AaronLes 03izi0el
8. 9. 2017 Charlesnek ltk7qlii
8. 9. 2017 Charlesnek 9peg0fk0
8. 9. 2017 Charlesnek 4ofk958c
8. 9. 2017 Billyabuby 0w2bk57p
8. 9. 2017 BrettHit am4wqrww
8. 9. 2017 AaronLes qq8wnnti
8. 9. 2017 AaronLes vu19webj
8. 9. 2017 BrettHit mx74v015
9. 9. 2017 BrettHit reb3qrrf
9. 9. 2017 Charlesnek 6rbd87um
9. 9. 2017 Charlesnek my41zczc
9. 9. 2017 BrettHit 89k0yydm
9. 9. 2017 Charlesnek oi1x0p7h
10. 9. 2017 AaronLes o3kep5aw
10. 9. 2017 AaronLes rz3dqlme
10. 9. 2017 Charlesnek 5wljub53
10. 9. 2017 AaronLes 6xt6i163
11. 9. 2017 AaronLes 450lmlrc
11. 9. 2017 Charlesnek 8q76751j
11. 9. 2017 AaronLes jipzwkjg
11. 9. 2017 BrettHit ql59eo9d
11. 9. 2017 AaronLes q89ew0tz
11. 9. 2017 Stewartswina zku5zbra
11. 9. 2017 AaronLes e0ynzdl3
11. 9. 2017 Charlesnek ojxk8t60
11. 9. 2017 Charlesnek mjobdkqy
12. 9. 2017 AaronLes cwgn8b6o
12. 9. 2017 AaronLes f9fzipw7
12. 9. 2017 Charlesnek qfs9n3du
13. 9. 2017 AaronLes z7iwl6q1
13. 9. 2017 BrettHit 6gvl8se8
13. 9. 2017 AaronLes vao5lqvp
13. 9. 2017 Charlesnek vlgo8nvq
14. 9. 2017 Charlesnek w7b02j6a
14. 9. 2017 AaronLes jjus9u0k
19. 7. 2017 ErickGob f27zp0kg

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1354)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 93733
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33611
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5787
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Internet
články v rubrice

16. 1. 2015 | 93748
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
24. 4. 2013 | 417
CISPA aneb šmírování internetových uživatelů opět na scéně
30. 1. 2013 | 1799
FISA aneb Jak se Barack Obama změnil ve Velkého Bratra
22. 12. 2012 | 184
Za zavřenými dveřmi OSN při pokusu o přivlastnění internetu
12. 12. 2012 | 448
Hacktivističtí hrdinové z GhostShell a důvody pro jejich boj
8. 12. 2012 | 142
Doporučení OSN, o kterých ani nevíte
25. 11. 2012 | 182
Šmírování a matematika
6. 11. 2012 | 1900
CRYPTOPARTY: Šifrování coby virál
19. 10. 2012 | 1699
STOP INDECT
24. 6. 2012 | 2330
Poslanci hlasovali podle televize, šmírování by schválili i jako ústavní zákon
23. 3. 2012 | 3252
Shromážděná osobní data budou vždy nakonec zneužita proti občanům.
22. 3. 2012 | 4115
Jak lobby mediálního průmyslu a držitelů autorských práv postupně vytváří dystopickou budoucnost Velkého Bratra.
27. 2. 2012 | 11746
My, děti Sítě
25. 2. 2012 | 952
Na Facebooku probíhá protest proti ACTA, spamují se stránky parlamentních stran
18. 2. 2012 | 17544
Ondřej Neff: Akce Anonymous považuji za legitimní způsob odporu
17. 2. 2012 | 27065
Anonymous napadli další weby americké vlády
8. 2. 2012 | 67202
Cenzura a represe mohou lidem otravovat život, ale nikdy nevyhrají, píše Mladá fronta DNES
6. 2. 2012 | 2556
Anonymous získali data ODS
2. 2. 2012 | 507
Web ODS hacknut, Anonymous vyzývají k odporu
1. 2. 2012 | 1216
TOP 09 otevřeně podporuje ACTA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 93733
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5787
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.