17. 8. 2017, 23:33

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
My, děti Sítě


My, kteří jsme vyrostli s Internetem a na Internetu - jsme "generací", která ten termín naplňuje jistým podvratným způsobem. Nedostali jsme vnější podnět od reality, ale proměnu reality samotné; nespojuje nás obvyklý, ohraničený kulturní kontext, nýbrž vědomí svobody jeho výběru a sebeurčení.27. 2. 2012

V mediálním diskursu snad není slovo nadužívanější než "generace". Jednou jsem zkusil spočítat, kolik generací bylo vyhlášeno za posledních deset let, od známého článku o takzvané "Ztracené generaci". Bylo jich asi dvanáct a spojovalo je jedno: existovaly pouze na papíře. Skutečnost nám nepřipravila jediný hmatatelný, smysluplný a nezapomenutelný impuls, jehož společné prožití by nás jasně oddělilo od předchozích pokolení. Zatímco jsme jej hledali, zásadní změna přišla nepozorovaně: zapletla se do kabelů televize, protlačila pozemními i mobilními telefony a především přitekla všeobecně dostupným Internetem. Teprve dnes, po patnácti letech, můžeme pochopit, jak mnoho se změnilo.

My, děti Sítě - my, kteří jsme vyrostli s Internetem a na Internetu - jsme "generací", která ten termín naplňuje jistým podvratným způsobem. Nedostali jsme vnější podnět od reality, ale proměnu reality samotné; nespojuje nás obvyklý, ohraničený kulturní kontext, nýbrž vědomí svobody jeho výběru a sebeurčení.

Uvědomuji si, že při psaní příliš používám zájmeno "my" - naše "my" je mlhavé, nejasné a oproti starým škatulkám - přechodné a nestálé. Pokud říkám "my", znamená to "mnozí z nás" nebo "někteří z nás". Když napíšu "my jsme", znamená to "můžeme být". Používám to "my" jen proto, abych o nás vůbec mohl psát.

1.

Vyrostli jsme na Internetu a s Internetem. Rozděluje nás pro vás nepochopitelná odlišnost: "nesurfujeme" a Síť pro nás není "místo" nebo "virtuální realita". Nevnímáme Internet odděleně od skutečnosti, je to její součást: neviditelná vrstva, prolínající hmotným prostředím. My Internet nepoužívame - my v něm a s ním žijeme. Kdybychom vám, analogovým, měli vyprávět svůj bildungsroman, bude Internet přirozenou součástí každého obrazu a prožitku, který nás formuje. V Síti nacházíme přátele i nepřátele, chystáme si taháky do školy, domlouváme mejdany i společné učení, online se zamilováváme i rozcházíme. Internet pro nás není technologie, kterou bychom se museli naučit používat a zvládat. Síť je proces, který se neustále děje a mění před našima očima, s námi a skrze nás. Na okrajích vznikají a zanikají technologie, služby jsou spouštěny, rozkvétají a upadají, ale Síť zůstává, neboť Síť jsme my, kteří spolu komunikujeme pro nás přirozeným způsobem - mnohem více a účinněji, než bylo možné kdy dříve v dějinách lidstva.

Vychovala nás Síť a myslíme trochu jinak. Schopnost najít informaci je pro nás stejně běžná, jako pro vás najít nádraží nebo poštu v cizím městě. Pokud se chceme něco dozvědět - jaké jsou první příznaky neštovic, jestli účet za vodu není podezřele vysoký nebo proč se potopila "Estonia" - děláme to s jistotou řidiče auta s GPS navigací. Víme, že potřebné informace najdeme na více místech, dokážeme se tam dostat a umíme posoudit jejich věrohodnost. Zvykli jsme si, že místo jedné odpovědi jich najdeme mnoho a umíme z nich poskládat nejpravděpodobnější verzi, přičemž vyloučíme ty, které jsou nevěrohodné. Vybíráme, filtrujeme, pamatujeme si - a jsme připraveni kdykoli nahradit informaci, kterou si pamatujeme, její novou, lepší verzí.

Síť je pro nás něco na způsob sdílené vnější paměti. Nemusíme si pamatovat nepotřebné detaily: data, sumy, vzorce, paragrafy, jména ulic nebo podrobné definice. Stačí nám abstrakt, podstata, která je potřebná k pochopení informace a propojení s jinými informacemi. Až budeme potřebovat podrobnosti, získáme je v několika vteřinách. Nemusíme také vědět všechno - víme, kde nalézt lidi, kteří se zaměřili na to, co neznáme, a můžeme jim věřit. Lidi, kteří se o informace dělí ne pro zisk, ale z přesvědčení, že informace žije pohybem, že chce být volná a že jejich výměnou vyděláváme my všichni. Každý den: při učení, v práci, při řešení každodenních obtíží, ze záliby. Dokážeme spolu soutěžit a máme to rádi, ale naše konkurence, touha odlišit se, je založena na znalostech, na schopnosti informaci vyložit a zpracovat, nikoli monopolu na ni samotnou.

2.

Být součástí kultury pro nás není nic zvláštního - globální kultura je základním kamenem naší totožnosti, je pro naši definici mnohem důležitější než tradice, historické příběhy, společenské postavení, původ nebo jazyk, který užíváme. Z oceánu kulturních prožitků si lovíme ty, které nám nejvíce vyhovují - odpovídáme na ně, hodnotíme je, tato hodnocení pak ukládáme na stránky k tomu určené a ty nám napovídají další alba, filmy nebo hry, které by se nám mohly líbit. Některé filmy, seriály nebo videa sledujeme s kolegy z práce nebo známými z druhé strany zeměkoule; své nadšení pro jiné sdílíme jenom s hrstkou lidí, se kterými se možná nikdy osobně nesetkáme. Odtud pramení naše přesvědčení, že kultura je zároveň globální i individuální. Pro tohle k ní potřebujeme volný přístup.

Nedomáháme se toho, aby veškerá kultura byla zadarmo - ačkoli když něco vytvoříme, obvykle to prostě pustíme volně do oběhu. I když se technologie rozvinula tak, že kvalita filmu nebo nahrávky, kdysi vyhrazená omezené kastě profesionálů, je nyní dostupná každému, chápeme také, že něco vytvořit stojí materiál i práci. Jsme ochotni platit, ale obrovská přirážka, již požadují distributoři, nám připadá očividně přemrštěná. Proč bychom měli platit za šíření informace, kterou můžeme okamžitě dokonale zkopírovat bez toho, aby se zmenšila hodnota originálu? Pokud dostáváme pouze informaci samotnou, chceme aby cena byla přiměřená. Jsme ochotni si připlácet, ale očekáváme za to nějakou přidanou hodnotu: zajímavý obal, gadget, vyšší kvalitu obrazu, možnost dívat se tady a teď bez čekání na stažení souboru. Umíme vyjádřit uznání a chceme odměnit autory (od té doby, co peníze nejsou bankovky, ale jen řetězce čísel na obrazovce, placení se stalo druhem symbolické výměny, ze které něco mají obě strany), plnění prodejních plánů korporací nás ale nezajímá. Není to naše vina, že jejich byznys v tradiční formě ztratil smysl - a místo aby tu výzvu přijaly a nabídly nám něco navíc k tomu, co můžeme mít zadarmo, uzavřely se do svých zastaralých pevností.

A ještě něco: nechceme platit za své vzpomínky. Filmy, které si pamatujeme z mládí, hudba, která nás doprovázela před deseti lety - ve vnější síťové paměti jsou to prostě vzpomínky. Vyvoláváme je, vyměňujeme a pracujeme s nimi stejně samozřejmě, jako vy vzpomínáte na "Nemocnici na kraji města". Pohádky, které nacházíme v Síti a ukazujeme je svým dětem stejně, jako vy jste nám vyprávěli o Červené Karkulce nebo třech kůzlátkách. Dokážete si představit, že vás za tohle někdo odsoudí podle nějakých zákonů? My také ne.

3.

Jsme zvyklí, že naše účty se platí samy - tak dlouho, dokud jsou na kontě peníze; víme, že založení bankovního účtu nebo přenos čísla k jinému operátorovi je otázka vyplnění jednoho online formuláře a jednoho podpisu na smlouvě, kterou přiveze kurýr; že výlet na druhý konec Evropy s prohlídkou jiného města někde v polovině cesty se dá zařídit za dvě hodiny. Jako uživatele státu nás tak stále více dožírá zastaralost jeho rozhraní. Nechápeme, proč má daňové přiznání tolik formulářů a proč ten hlavní má přes sto kolonek k vyplnění. Nechápeme ani povinnost odhlásit se v jednom městě a znovu přihlásit v jiném při stěhování - jako by to jeden úřad nemohl sdělit druhému bez nás (a vynechejme raději nesmyslnost onoho povinného hlášení).

Nemáme ani stopu toho klidného, pokorného smíření, kterým se vyznačují naši rodiče, přesvědčení o neobyčejné důležitosti úředních zaležitostí a posvátné povaze jednání s úřady. Necítíme ten respekt, pocházející ze vzdálenosti mezi prostým obyvatelem a majestátem "vládců" v nadoblačných výšinách. Vidíme společenskou strukturu jinak než vy - je síťová, ne stupňovitá. Zvykli jsme si, že můžeme zkusit dát se do řeči s každým - novinářem, starostou města, vysokoškolským profesorem nebo známým zpěvákem - a nepotřebujeme k tomu žádná oprávnění, vyplývající ze společenského postavení. Úspěch takové debaty závisí pouze na tom, zda obsah naší zprávy bude natolik zajímavý, aby stálo za to odpovědět. A díky spolupráci, neustálým debatám a obraně argumentů v ohni kritiky máme pocit, že náš pohled na věc je prostě lepší - proč bychom tedy neměli očekávat vážnou debatu se svou vládou?

Narozdíl od těch, kteří považují "demokratické instituce" za neměnný pomník, necítíme k nim v jejich současné podobě nábožnou úctu, ani nevěříme v jejich neoddiskutovatelnost. My nepotřebujeme pomníky. Potřebujeme systém, který splní naše očekávání: bude přehledný a účinný. A naučili jsme se, že změna je možná; že každý systém se špatným ovládáním může nahradit - a nahradí - nový, výkonnější, lépe uzpůsobený našim potřebám, nabízející více možností.

Ze všeho nejvíce si vážíme svobody: svobody projevu, svobody přístupu k informacím a kultuře. Cítíme, že právě díky svobodě je Síť tím, čím je a je naší povinností tuto svobodu chránit pro budoucí generace stejně, jako pro ně chráníme životní prostředí.

Možná jsme to ještě nepojmenovali, možná si to ještě ani neuvědomujeme, ale myslím, že to co chceme je skutečná, opravdová demokracie. Demokracie, o které se vašim spisovatelům ani nezdálo.

(nadpis je vypůjčen z kultovního blogu mydziecisieci)

"My, dzieci sieci" by Piotr Czerski is licensed under a
Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported License.

- via falkvinge.net
- překlad Mum alAthin

CC-BY-SA


 
Datum: 27. 2. 2012, Autor: Piotr Czerski
Přečteno: 102668x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

26. 4. 2012 risha pěkně
3. 3. 2012 závislačka Děti sítě
29. 2. 2012 Colda Děti sítě
29. 2. 2012 Running Man Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Colda Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Running Man Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Running Man Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
1. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
4. 2. 2013 Prosím Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děti sítě
27. 7. 2017 ErickGob mud4zk8d
29. 3. 2012 Golem Re: Re: Re: Re: Děti sítě
4. 2. 2013 Velmi Re: Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Děti sítě
29. 2. 2012 Jára
29. 2. 2012 merhaut Re:
29. 2. 2012 Running Man Re: Járo - Nesouhlasím !
29. 2. 2012 Jára Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
2. 3. 2012 Re: Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
6. 3. 2012 Jára Re: Re: Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
6. 3. 2012 kyti Re: Re: Re: Re: Re: Járo - Nesouhlasím !
28. 2. 2012 franc hecknusi
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: hecknusi
28. 2. 2012 Olson anonymous
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: anonymous
29. 2. 2012 BUM Re: Re: anonymous
29. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: anonymous
28. 2. 2012 ender Re: anonymous
28. 2. 2012 merhaut Jako poznáte typického "vzdělance wikydala"?
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Jako poznáte typického
29. 2. 2012 Petr Re: Jako poznáte typického
1. 3. 2012 Re: Re: Jako poznáte typického
1. 3. 2012 Petr Re: Re: Re: Jako poznáte typického
1. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Jako poznáte typického
22. 7. 2017 EugeneVax f686rola
24. 7. 2017 MichaelDwerb az1idbb8
24. 7. 2017 EugeneVax 9nfolith
24. 7. 2017 MichaelDwerb vnwp0e4u
25. 7. 2017 AaronLes v1gtt6sw
26. 7. 2017 MichaelDwerb 8d1k4to8
27. 7. 2017 MichaelDwerb nbj9dcgj
27. 7. 2017 MichaelDwerb 0p2u50cw
28. 7. 2017 AaronLes jf5fr53k
31. 7. 2017 EugeneVax c5k7438r
31. 7. 2017 AaronLes n18706kt
1. 8. 2017 EugeneVax pqv2ilyd
3. 8. 2017 EugeneVax 1nrmslop
6. 8. 2017 EugeneVax welms203
6. 8. 2017 EugeneVax zsaoalvk
7. 8. 2017 MichaelDwerb bihv5qnw
8. 8. 2017 EugeneVax q88ke4if
9. 8. 2017 AaronLes ziten29k
28. 2. 2012 clot My,děti Sítě
28. 2. 2012 merhaut Re: My,děti Sítě
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: My,děti Sítě
28. 2. 2012 Running Man merhaute, merhaute
28. 2. 2012 merhaut Re: merhaute, merhaute
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: merhaute, merhaute
18. 7. 2017 ErickGob eapjs006
28. 2. 2012 Lidynka Nemáte pravdu
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Nemáte pravdu
28. 2. 2012 merhaut Re: Re: Nemáte pravdu
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Nemáte pravdu
29. 2. 2012 ME Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
29. 2. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
29. 2. 2012 Kuky Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
1. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
1. 3. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemáte pravdu
19. 7. 2017 ErickGob dvg3fkf5
28. 7. 2017 ErickGob y52o8x5e
28. 2. 2012 Josef Koleček Přesné
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Přesné
28. 2. 2012 Josef Něco se musí změnit
28. 2. 2012 irokez merhaute, ...
28. 2. 2012 merhaut Re: merhaute, ...
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: merhaute, ...
29. 2. 2012 pepíno Re: Re: merhaute, ...
28. 2. 2012 Alex Re: merhaute, ...
28. 2. 2012 merhaut Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 irokez Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 merhaut Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
27. 7. 2017 ErickGob nu02kpbr
28. 2. 2012 0komrd Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 merhaut Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 Kuky Re: Re: Bolševici se zaradují,
28. 2. 2012 vlasta klepák Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
29. 2. 2012 Petr Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
1. 3. 2012 Running Man Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
1. 3. 2012 Running Man Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
2. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
2. 3. 2012 Spirit Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
3. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
3. 3. 2012 merhaut Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
3. 3. 2012 vlasta klepák Funkcí je u Pirátů dost, ale...
3. 3. 2012 Spirit Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolševici se zaradují,
25. 7. 2017 EugeneVax u9amgf1w
31. 7. 2017 MichaelDwerb ic6n7uiv
31. 7. 2017 EugeneVax wqh4920r
2. 8. 2017 MichaelDwerb v9au2ltk
4. 8. 2017 EugeneVax 3u2xka6j
6. 8. 2017 MichaelDwerb oa4o8ysp
7. 8. 2017 AaronLes 71siaeur
8. 8. 2017 AaronLes 3qhp8nyz
9. 8. 2017 EugeneVax sdc5j18j
19. 7. 2017 ErickGob f27zp0kg

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
95% (1306)
 

Ne
4% (63)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 13528
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 20323
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 3627
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33233
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8052
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2179
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20109
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6244
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 335
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5412
Korupce je podstatou současného politického systému.

Internet
články v rubrice

16. 1. 2015 | 13523
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
24. 4. 2013 | 417
CISPA aneb šmírování internetových uživatelů opět na scéně
30. 1. 2013 | 1796
FISA aneb Jak se Barack Obama změnil ve Velkého Bratra
22. 12. 2012 | 184
Za zavřenými dveřmi OSN při pokusu o přivlastnění internetu
12. 12. 2012 | 448
Hacktivističtí hrdinové z GhostShell a důvody pro jejich boj
8. 12. 2012 | 142
Doporučení OSN, o kterých ani nevíte
25. 11. 2012 | 182
Šmírování a matematika
6. 11. 2012 | 1900
CRYPTOPARTY: Šifrování coby virál
19. 10. 2012 | 1699
STOP INDECT
24. 6. 2012 | 2304
Poslanci hlasovali podle televize, šmírování by schválili i jako ústavní zákon
23. 3. 2012 | 3251
Shromážděná osobní data budou vždy nakonec zneužita proti občanům.
22. 3. 2012 | 4100
Jak lobby mediálního průmyslu a držitelů autorských práv postupně vytváří dystopickou budoucnost Velkého Bratra.
27. 2. 2012 | 9863
My, děti Sítě
25. 2. 2012 | 952
Na Facebooku probíhá protest proti ACTA, spamují se stránky parlamentních stran
18. 2. 2012 | 10727
Ondřej Neff: Akce Anonymous považuji za legitimní způsob odporu
17. 2. 2012 | 24993
Anonymous napadli další weby americké vlády
8. 2. 2012 | 66815
Cenzura a represe mohou lidem otravovat život, ale nikdy nevyhrají, píše Mladá fronta DNES
6. 2. 2012 | 1321
Anonymous získali data ODS
2. 2. 2012 | 507
Web ODS hacknut, Anonymous vyzývají k odporu
1. 2. 2012 | 607
TOP 09 otevřeně podporuje ACTA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 13528
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 20323
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 3627
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33233
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.