Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Novoroční projev: Klaus varoval před těmi, kdo vybočují z řady


Václav Havel Klaus přednesl 1. ledna 2012 na Pražském hradě vyrovnaný, státnický a mírně fašizující novoroční projev. Klaus považuje dnešní Českou republiku z ekonomického hlediska za stabilní kleptokracii. Přinášíme vám text projevu, který je z části prázdný, z části falešný.1. 1. 2012

Vážení a milí spoluovčané,

dovolte mi, abych Vás v první den roku 2012 co nejsrdečněji pozdravil s přáním, aby byl tento rok pro nás všechny šťastný a bohatý.

Ohlédnutí se za uplynulými dvanácti měsíci nemohu začít jinak než připomenutím smutné události předchozího roku, smrti Václava Havla, který se celým svým životem i svými 13 lety ve funkci prezidenta republiky významným způsobem zasloužil o naši svobodu a demokracii. Uzavřel se jeden lidský život, k jehož významu se jistě budeme vracet. Na jeho počest Parlament projedná zákon se stručným zněním, “Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.” Mlask.

Na prezidentství Václava Havla jsme zdařile navázali. Poprvé v historii se mi podařilo Českou republiku reprezentovat na mezinárodní scéně.  Na všech televizních stanicích po celém světě byl totiž přenášen slavnostní okamžik podpisu mezinárodních smluv v Peru, kde se mi totiž podařilo se zmocnit se zlaté propisky s polodrahokamy, kterou jsem nenápadně ukryl do svého saka. Jsem přesvědčen, že Parlament ocení i další moje zásluhy například v prodávání milostí a na moji počest přijme zákon „Václav Klaus se zasloužil o privatizaci.“

Vloni touto dobou jsem vyjádřil přání, aby byl rok 2011 „rokem klidnějším a nadějnějším než roky minulé“. Částečně se to splnilo. Žádné velké politické zvraty nenastaly, ale téměř nepřetržitě se odehrávaly ostré politické a mediální souboje, které klidu na práci nepřidávaly. Vedle politických stran a mojí oblíbené polofašistické formace DOST se jich zúčastňovaly i různé nátlakové skupiny, které stále nechtějí pochopit, že nelze získávat na úkor zavedených korporací a že ústupky v jejich prospěch nelze uskutečnit za cenu zcela jiného společenského uspořádání, které by prezident rozhodně podpořit nemohl.

Daleko méně se ke slovu dostávali ti méně hlasití, na které sice dnešní ekonomická situace doléhá nejvíce, ale kteří své názory a požadavky nejsou schopni mediálně prezentovat. Ke slovu se nedostali kvůli tomu, že mediální prostor mají hlavně mnou podporovaní odpovědní politici a já, protože jsem prezident a vy mě musíte poslouchat. Mlask.

Věřil jsem také, že rok 2011 „bude rokem ekonomického růstu“. Vycházel jsem přitom z kvalifikovaných předpovědí Miroslava Kalouska, kterému jeho vlastní firma udělila titul nejlepší ministr financí. Důsledky vnějšího neklidu, zejména dluhové krize a chabého růstu v Evropě, byly ovšem větší, než jsme očekávali. Řešení obřích dluhů některých evropských států se stále jen odsouvá do nedohledna.

Není bohužel vyloučeno, že se v nejbližších měsících problémy některých zemí ještě dále prohloubí a že se Evropa vrátí do recese. To by zasáhlo i nás. Byl bych rád, kdybych se v tomto svém dnešním, poněkud pesimistickém odhadu mýlil podobně, jak jsem mýlil v rozdělení země v roce 1992 a privatizaci veřejného majetku. Dvanáctý rok dvacátého prvního století patrně k nejlehčím patřit nebude, protože lidé mají ještě spoustu majetku, který se nepodařilo převést na bezpečná zahraniční konta.

Ztrácet klid, elán a odhodlání však nesmíme. Žijeme v zemi, kde státní úřady systematicky utajují zvláštní odměny nejvýše postavených politiků a úředníků a kdy průměrná doba soudního řízení pro získání informací dosahuje čtyř let. Žijeme v zemi, kde se státní dluh systematicky zvyšuje, demonstrantům jsme zakázali používat v demonstracích masky, obchodníci spořádaně platí výpalné OSA a Intergram a přistěhovalci žijí v koncentračních táborech a bojí se, že je policejní a justiční mafie rozprodá na orgány. Žijeme v době, kdy bankovní sektor vykazuje čistý zisk z finančních transakcí a bankovních poplatků ve výši desítek miliard korun. Naše republika je politicky i ekonomicky stabilní kleptokracie.

Naše míra nezaměstnanosti je pod průměrem zemí Evropské unie. Lidé sice vykonávají převážně zbytečné práce, které by bylo možné zautomatizovat, ale oficiální ukazatel zaměstnanosti je důležitější než ztráta času na rodinu, přátele, občanskou angažovanost a vlastní zájmy. I když nemalé problémy u nás existují a já je nepodceňuji, jsou menší než ve většině sousedních zemí. Například v Německu teď sílí jakási Pirátská strana, která vyhrožuje, že skončí s vyjednáváním tajných smluv a odstraní demokratický deficit.

Je potřeba v těchto otázkách spolupracovat s našimi Evropskými přáteli. Před necelým měsícem jsem se sešel se svým ruským protějškem prezidentem Medvěděvem, prezidentem země, kde včera znamená zítra. Ukradl jsem jednu propisku, podepsali jsme několik průmyslových smluv a společně jsme odsoudili snahy o demokratické a svobodné volby v Rusku.

Mlask.

Horší je, že dále prohlubujeme nedobrou společenskou atmosféru. Vytváříme si vysoký stupeň vzájemné nedůvěry, mluvíme o jakémsi imaginárním problému korupce a z prestižně politických důvodů si navzájem blokujeme i ty věci, o kterých vědí všichni, že se udělat musí. Neumíme si nacházet politické lídry. Každého, kdo trochu vyčnívá z řady, radši přibrzdíme, než podpoříme. Proto jsem vás již varoval před různými Pirátskými stranami a jinými pokusy nikým nevolené občanské společnosti. Vím, že neříkám věci nové a originální, ale kopírování není krádež.

Náš úspěch či neúspěch stojí a padá především s výkonem každého z nás, a také s fungováním či nefungováním našeho politického, ekonomického a sociálního systému jako celku. Je potřeba, aby každý z nás pracoval usilovněji a déle, aby bankovní, farmaceutický a hudební průmysl mohly dosahovat vyšších zisků, aniž by využívaly nové technologie.

Změnit se proto musí nejenom detaily toho či onoho zákona o zdravotnictví, školství, penzijním či sociálním systému, ale celý náš přístup. Nejen v Evropě, ale bohužel i u nás, se přijímá jako samozřejmost, že se nároky lidí zvyšují bez jakékoli souvislosti s tím, jak se vyvíjí ekonomika a zda na tyto mzdové a sociální nároky máme.

Je sice pravda, že roste efektivita práce, že spoustu dřívější práce je možné zautomatizovat, že se zvyšuje životní úroveň. Ruku v ruce s tím musí jít zhoršení služeb veřejného sektoru, protože jinak by si nemohla ani firma střední velikosti prolobbovat v Parlamentu vlastní zákon, který jí přinese další zisky. I když to lidé slyší neradi, politici musí občany o nezbytnosti opustit tento pohodlný, ale ničivý typ myšlení co nejrychleji přesvědčit. Všechno další se od toho odvíjí.

Nároky bývají posilovány nezodpovědnými přísliby, vyslovovanými ve volebních kampaních. Když chudí volí politickou stranu, která jim vyhovuje, říká se tomu „populismus“. Když bohatí volí politickou stranu, která jim vyhovuje, říká se tomu „odpovědnost“.

Letos nás čekají volby do krajských zastupitelstev a do Senátu. Nedopusťme, aby vyvolaly další předhánění se v lehkomyslných slibech. Předvolební kampaně budou v každém případě významnou informací a pomohou ukázat, kdo a s jakými programy a s jakým stylem politického jednání k voličům přistupuje. Prosím vás, abyste tyto programy nespouštěli, abyste je nekopírovali a abyste je pokud možno neanalyzovaly. Nezapomínejte, že autorský zákon vám tyto činnosti zakazuje a je to jistě z dobrých důvodů.

Mlask

Není fráze říci, že v naší zemi žije spousta pilných, pracovitých, nadaných a nikým nevolených lidí. Jsou bezejmenní a širšímu okolí neznámí, protože média o nich nepíší. Ani já jsem se jimi nezabýval a zabývat se jimi nehodlám.


 
Datum: 1. 1. 2012, Autor: Václav Klaun
Přečteno: 102072x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

30. 4. 2012 Kovář Kdo je a odkud pochází ?
11. 2. 2012 nn Klaus je zloděj, ale článek je oslovský
18. 2. 2012 gogan Re: Klaus je zloděj, ale článek je oslovský
12. 1. 2012 xcpdnka HdbMlhafzCgUn
5. 1. 2012
4. 1. 2012 školník
4. 1. 2012 školník svobodní,ubozí,bílí muži (asi spíš mužíčkové)
3. 1. 2012 Sniper Měl pravdu ochotník Havel, nebo šarlatán Klaus ???
4. 1. 2012 Re: Měl pravdu ochotník Havel, nebo šarlatán Klaus ???
3. 1. 2012 Pavel Prchal dobrý překlad
3. 1. 2012 Miloš Hlávka Re: dobrý překlad
2. 1. 2012 Kuky Náhodou,
2. 1. 2012 Kuky Re: Náhodou,
2. 1. 2012 Kuky Re: Re: Náhodou,
2. 1. 2012 Kuky Náhodou,
1. 1. 2012 Václav Klaus Jak falešné!
2. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Jak falešné!
1. 1. 2012 Cinda Super parodie!
1. 1. 2012 T levicove kecy...
1. 1. 2012 M Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Re: Re: levicove kecy...
4. 5. 2012 ten taky Re: Re: Re: Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 qwert Re: Re: Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Re: Re: Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 Roj Re: Re: Re: Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 Brooch Re: levicove kecy...
2. 1. 2012 Avanti Takže budeš volit stejné zmrdy, jako je Václav Klaus.
3. 1. 2012 Miloš Hlávka Re: levicove kecy...
1. 1. 2012 Ginger Čtěte
1. 1. 2012 Vašek Pěkný HOGO FOGO :-)
1. 1. 2012 s debilové
1. 1. 2012 Xeelee Ehm...
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: debilové
2. 1. 2012 Re: Re: debilové
1. 1. 2012 Zdenda Je to divoký, ale ...
1. 1. 2012 Petr Slepička Svobodní nebo Piráti? Mám jasno!
1. 1. 2012 Markéta hele
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: hele
31. 1. 2012 Vladimír Měrák Václav Klaus je typickým technologem moci
2. 2. 2012 Antiklaus Re: Václav Klaus je typickým technologem moci
4. 5. 2012 Kores Re: Re: Václav Klaus je typickým technologem moci
4. 5. 2012 ten taky Re: Václav Klaus je typickým technologem moci
2. 1. 2012 Avanti Fakt můžeme být hrdí na tohoto kleptomana.
1. 1. 2012 Treepwood Proboha!
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Proboha!
2. 1. 2012 Xeelee Re: Proboha!
6. 1. 2012 ja Re: Re: Proboha!
6. 1. 2012 neomarxista :-) Re: Re: Re: Proboha!
7. 1. 2012 ja Re: Re: Re: Re: Proboha!
9. 1. 2012 neomarxista :-) Re: Re: Re: Re: Re: Proboha!
11. 1. 2012 ja Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proboha!
1. 1. 2012 D Ubohý článek
1. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Ubohý článek
4. 5. 2012 residuum Re: Re: Ubohý článek

HogoFogo
články v rubrice

27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
1. 4. 2013 | 479
Pirátská strana se dělí na dva samostatné politické subjekty
20. 1. 2013 | 303
Pirátská strana se možná změní na Loupežnickou
12. 1. 2013 | 162
Jaroslav Hašek: Obecní volby
19. 12. 2012 | 5035
Političtí Piráti ztrácí nervy, na svém fóru cenzurují příspěvky.
5. 12. 2012 | 150
Oteplovna
29. 11. 2012 | 111
Ze zasedání vlády
10. 8. 2012 | 596
Olympijský výbor vyslyšel Svěráka: Česko má konečně šanci na zlatou medaili
3. 5. 2012 | 4439
Zkopírovali nacistický web, teď na něm vydělávají miliony
26. 4. 2012 | 145
26. duben - Světový den duševního vlastnictví
1. 1. 2012 | 1330
Novoroční projev: Klaus varoval před těmi, kdo vybočují z řady
27. 8. 2011 | 153
Věříte v kopírování?
20. 4. 2011 | 657
Okénko Senátora: Otřesné svědectví o stavu naší politiky!!!!
1. 4. 2011 | 443
Česká pirátská strana vytvoří pracovní místa pro celou Českou republiku
28. 3. 2011 | 5032
Ústavní soud volby nezruší, Rychetský jako kompenzačka prezidentem!
9. 3. 2011 | 395
Volit Piráta?
22. 2. 2011 | 2212
Uživatelé BitTorrent žalováni za sdílení sexuální nahrávky Paris Hilton
6. 1. 2011 | 157
Králové na Hradě
28. 9. 2010 | 17222
Dilia: Svatý Václav letos naposledy zadarmo
25. 9. 2010 | 4483
Vtipálek ve sněmovně
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.