22. 9. 2018, 11:11

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Instinkt: Chvála zlodějů knih


Společenský týdeník Instinkt zveřejnil v prvním prosincovém vydání sondu do oblasti knižního pirátství. S rozmachem elektronických čteček nabylo na významu i pirátství v této doposud upozaděné sféře. Po hudbě a filmech tak knižní pirátství cloumá, jak některými nakladateli a organizacemi kopírovacího monopolu (DILIA), tak i náruživými čtenáři, kteří často žádaný titul v elektronické podobě jinde než u pirátů nenajdou. Článek z Instinktu přetiskujeme v plném znění.26. 12. 2011


Datum: 26. 12. 2011, Autor: Leoš Kyša
Přečteno: 40224x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Pirátství???
(Lenka, 1. 10. 2012 - 17:31:56)
Odpovědět
Pokud by tištěné knihy stály po 200,- tak si je klidně kupovat budu, už jich mám doma celkem dost a mám je moc ráda. Ale pokud mám dát za knihu v průměru 400,- a mám jich vyhlídnuto třeba 6 ... to už se nad tím coby studentka musím zamyslet. Buď přestat číst, nebo to řešit "jinak".

Tak máme doma čtečku...
(Garf, 27. 8. 2012 - 16:26:37)
Odpovědět
...je to bezva věcička. A já do ní sháním knihy. Něco je k dispozici zadarmo (zcela oficiálně, např. některé povídky známých autorů, knihy dávno mrtvých autorů), jednu knihu (zatím) jsem i koupil (za 5 minut hotovo a byla ve čtečce, za rozumné penízky). Jinak se dívám, kde se dá. Jestli se nepletu, stahování knih (hudby, filmů) pro vlastní potřebu je v ČR pořád legální. Pokud dál nešířím.
Škoda, že není v elektronické podobě ke koupi víc knih. Hlavně dětských. Něž bych se s tím pokoutně hledal, mazal, konvertoval a ještě to nebylo úplně ono, to bych stovku radši zaplatil a měl pokoj...

Milí autoři a vydavatelé můžete bojovat s větrnými mlýny, nebo umožnit legální prodej...

Chci si legálně půjčovat
(králík, 4. 1. 2012 - 02:21:40)
Odpovědět
Všechny řeči o ztrátách autorů, vydavatelů a spol. z kradení hudby, filmů a knih jsou úplně mimo. Mám doma několik tisíc knih, několik stovek desek, kazet a CD, a desítky filmů. Již před cca 20 lety jsem se rozhodl si další již jen půjčovat (legálně) - až na vzácné vyjímky, které bych chtěl VLASTNIT.

Proč si je nemohu nadále půjčovat a samozřejmě na SOUČASNÉM médiu (tedy elektronicky), jako jsem mohl dříve (knihovny, půjčovny CD, DVD apod.)? Protože NĚKDO zaspal.

Já tedy zatím už skoro 10 let kradu ebooky, mp3jky a avička (i jiné formáty ;-) také a abych se necítil tak moc mizerně, občas si koupím něco z toho mála dostupného v elektronické formě (dříve i v neelektronické, ale míra mé trpělivosti už přetekla a skladovací kapacity také). Samozřejmě půjčovat si v hodnotě přiměřené mým možnostem cca 200 až 400 Kč PŮJČOVNÉHO měsíčně (porovnám-li s poplatkem v knihovnách nebo za CD, tak to zase až tak málo není). Bohužel takto má ode mě něco jen spíše náhodně vybraný autor (moji oblíbení PRŮNIK elektronicky zpracováno), z půjčování (ať už z paušálu nebo z malých poplatků za vypůjčení) by ode mě mělo něco málo autorů mnohem více a hlavně: mnohem SPRAVEDLIVĚJI by to bylo ROZDĚLENO.

A kolik současných internetových zlodějů to vnímá stejně? Kolik výpůjčních poplatků se tím ZASPÁNÍM UŽ PROŠUSTROVALO?


(jzvc, 29. 12. 2011 - 19:26:28)
Odpovědět
Predne terminy jako navzdy a nikdy jsou na me trochu moc. Dale pokud si nekdo knizku koupit nechce, tak si ji stejne nekoupi a nekteri si ji nekoupi z princpipu - ne z duvodu ze by chteli nekoho okrast, ale ze to vidi tak, ze vsemozni prostrednici okradaji je. Rad poslu tech par desetikorun autorovi, ale vyhradne jemu.

Ostatne se staci podivat na "levna" DVD - nevypada to ze by byl problem s jejich prodejem. Az bude ebook ke koupi a nasosnuti za max 50Kc v kazdy trafice ... (predpokladam samo prodej postarsich veci za radove 10-20Kc).

BTW: Maximum co bych byl ochoten na miste provozovatele serveru udelat by byl link "tuhle si to muzete koupit". A videlo by se kolik % lidi da prednost nakupu.

Re:
(ANTI, 18. 1. 2012 - 09:06:32)
Odpovědět
Pokud chcete platit pouze autorovi, pak si musíte zajet za ním domů, dovést si svou flešku a knihu si stáhnout nekorigovanou přímo z jeho počítače. U zahraničních by se vám to možná dost prodražilo.
"Levná" DVD za 50 Kč jsou tak trochu podvod - práva na ně jsou obvykle nakoupena jen na jeden týden a poté by měly být podle licence neprodané kusy zničeny. Navíc oproti knihám všechny filmy na nich proběhly kolečkem kino-placené televize-DVD za plnou cenu a tak už je autor za vodou. Jak byste si tohle představoval u knih?
Zkusil jste vy sám někdy pracovat tak, že nejprve svou prací strávíte třeba půl roku a teprve se ji pokusíte prodat - za to, co vám nabídnou podobní jako vy? Zkuste si to, je to poučné!

Re:
(killer, 21. 1. 2012 - 19:19:04)
Odpovědět
zlodějská kurvo!

Re:
(killer, 21. 1. 2012 - 19:22:57)
Odpovědět
vy všichni zloději CD/DVD/eBooKů a software chcípněte!

Re: Re:
(haha, 25. 2. 2012 - 22:15:49)
Odpovědět
my nechcipnem, chcipnete vy autori ...hlady

a my budem este dlouho po vasi smrti stahovat

Předmět
(Jméno, 28. 12. 2011 - 14:10:59)
Odpovědět
Je načase také na internetu vystavovat ZDARMA životopisy a deníky všech lidí ku prospěchu rozvoje civilizace v době informační. Když už - tak už, žádná ochrana nikoho a nový neřád společného cíle vede k lepším zítřkům. (S lidmi nebo bez nich.)

Re: Předmět
(Okolojdoucíí, 28. 12. 2011 - 19:15:58)
Odpovědět
No, to už jsou _osobní_ údaje a aby je někdo zneužil k tomu, aby se za mne vydával, dělal na můj účet různé skopičiny a prostě zneužíval mou osobu...
To je silné kafe i na mne a prostě i svoboda šíření informací končí tam, kde začíná svoboda druhého. Umění (literatura, sochy, obrazy, hudba, film...) je přeci jen záležitost, která je na vystavení veřejnosti "konstruovaná".

Pravda, láska a zdravý rozum vítězí!
(Spirit, 27. 12. 2011 - 13:35:30)
Odpovědět
Caesar konečně také pomalu vstupuje do nového věku a piráti přebírají větší zodpovědnost a z části z nich se stávají korzáři. :D

Piráti
(corwin78, 27. 12. 2011 - 10:22:32)
Odpovědět
Je škoda, že se vydavatelé knih nepoučili z hlouposti vydavatelů hudby a filmů a opakují stejné chyby. Zřejmě naivně doufají, že výsledek bude jiný a budou se strašně divit, když nebude. Piráti se stali důležitým prvkem regulace trhu s hudbou, filmy a softwarem a totéž bude platit i u knih. Celkem chápu názor, který má Michal Bronec ze Strak na vrbě, měl jsem s ním před nějakou dobou emailový rozhovor ohledně ebooků a on je skutečně knižní idealista. Nicméně i on brzy narazí na realitu trhu a buď vyjde čtenářům vstříc, nebo zkrachuje (což by byla skutečně škoda, jsem častým zákazníkem tohoto vydavatelství, stejně jako Talašova Talpressu - a ano, ebooky mi v jejich nabídce velmi chybí).
A Srstka mladší? Ten ať si to hodí.

Re: Piráti
(MK, 18. 1. 2012 - 08:58:56)
Odpovědět
tahle diskuze mi dost připomíná čtyřicátý osmý - buď svůj majetek převedete na stát za cenu, kterou vám nabídneme, nebo ho znárodníme. Někteří prodali, někteří byli znárodněni, a pak přišlo čtyřicet let totality, kdy pracovali (skutečně) jen hlupáci a kdo neokrádal všechny ostatní, ten okrádal rodinu. Ještě jsme se z toho nezpomatovali a už je to tu zase.
Ale abych mluvil konstruktivně: navrhuji, aby každý, kdo tady hájí piráty (já jim říkám postaru komouši), nejprve uvedl, co dělá, aby se uživil, a PROČ TO NEDĚLÁ ZADARMO. Možná si takto mnozí odpoví sami.

1b1l6qhh
(Stewartswina, 29. 8. 2017 - 22:35:22)
Odpovědět
wh0cd75363 generic acomplia

Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 26. 12. 2011 - 20:58:13)
Odpovědět
Těžko říct, jestli se máme tvrdšího postupu proti knižním pirátům bát a nebo z něj mít radost. Pokud se přitvrdí, potom by to mohlo vést k většímů rozšíření anonymních sítí jako je freenet, share, winny nebo perfect dark, které se tolik nešíří právě proto, že rychlost stahování je pomalejší, ať již kvůli nedostatečné uživatelské základně a nebo samotnému principu fungování těchto technologií. Pokud by někdo udělal "knižně" orientovaný klient nad takovouto technoligií (třeba fork freenetu), mohlo by to mít u uživatelů značný úspěch, navíc knihy nejsou tolik žravé na místo na disku jako hudba a video.

To by ale nakonec znamenalo vznik distribuované anonymní F2F (friend to friend) sítě - darknetu, kterou by bylo velmi obtížné kontrolovat bez zavedení drakonických antidemokratických opatření. Takto by ale vznikla platforma ochraňující svobodu, protože pro státní autority by bylo velmi obtížné toto sundat třeba v případě masových protestů a násilností, zvláště pokud by to jelo třeba jako metropolitní sítě přes wifi.

Díky šifrování by bylo rovněž obtížné prokázat spáchání zločinu, a ústava nám zatím zaručuje právo nevypovídat, takže spolu s právní osvětou třeba ve formě banneru by to mohlo fungovat. Stačí na policajtech odmítnout podat vysvětlení a přežít případné hrubé zacházení, a nejpozději do 48 vás musí pustit na svobodu, v případě pirátství nejspíše okamžitě, protože nejde o závažný trestný čin, takže stačí podepsat že odmítáte podat vysvětlení a okamžitě vás musí propustit, pak jen si musíte počkat na soudní obsílku a případně mít připravený odpor...

více zde:
Taktika policejního vyšetřování potenciálně nebezpečných osob
http://grower.cz/pestovani/marihuana/tema/t-11848.html

Re: Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 26. 12. 2011 - 21:07:06)
Odpovědět

Re: Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 26. 12. 2011 - 21:16:35)
Odpovědět
Jo jinak ty zákony tam uvedené už přesně neplatí, třeba hledat obecně jako "zákon o policii", paragrafy se trochu překopaly a pravomoci policie rozšířily - třeba už nefunguje teoretická možnost aby se nezletilá osoba vykecela z dýchání při dechové zkoušce v zábavním podniku ;)

Tohle jsem teď docela řešil, a dotázaná osoba dle mého výkladu zákonů musí dýchat dokonce i tehdy, pokud už je zletilá, ale vypadá natolik mladě, že to není zcela patrné a odmítá se identifikovat(kverulant...) policii pomocí občanského průkazu (stačí říct jméno a bydliště a datum narození, zákon specificky nepraví že k prokázání totožnosti je třeba občanka, tedy pokud nevytáhnou univerzální "podobá se hledané nebo pohřešované osobě"). Důvodem je že "svědek" je povinnen na žádost policisty napomoci objasnění skutečného stavu věci nebo tak nějak to stojí, takže buď musí vytáhnout občanku a potvrdit že není nezletilá osoba, a nebo dýchnout. Nezletilá osoba se zase musí podrobit opatření sloužící k potlačení šíření alkoholismu a toxikomanie nebo tak nějak ;)

Re: Re: Freenet a pirátské knihy...
(Kalanis, 28. 12. 2011 - 01:48:58)
Odpovědět
K tomu linku bych chtěl dodat jedinné - kdo má kompletního ripa Štorkyho sajty Šedá zóna (sedazona cz), tak ať ho někam hodí do placu. Je šílená škoda, že už dál nejede, bylo tom opravdu kvantum užitečných informací.
Jo, nemáte někdo někde taktéž v linku zmiňované "Poučení"? To by chtělo dále sdílet a kdyžtak doplnit pro aktuální podmínky.

Re: Re: Re: Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 28. 12. 2011 - 09:42:56)
Odpovědět
http://web.archive.org/web/20100430195454/http://www.sedazona.cz/

Re: Re: Re: Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 28. 12. 2011 - 09:54:19)
Odpovědět
http://www.uloz.to/5874757/pouceni-jak-vypovidat-na-policii-rar

Re: Re: Re: Re: Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 28. 12. 2011 - 09:57:03)
Odpovědět
Ten druhý link je jenom pro vzdělávací účely a nikoliv jako návod pro páchání trestné činnosti, žádné zákony prosím neporušujte, rozhodně vás všechny ještě jednou vyzývám, buďte slušní a spořádaní a dodržujte zákony.

Beera beera brekeke...

Re: Re: Re: Re: Freenet a pirátské knihy...
(Linuxový otaku, 28. 12. 2011 - 10:06:16)
Odpovědět
A na ten torrent soubor v tom se možná vykašlete, mohli to na web nahodit samotní fízli aby zjistili, kdo se o tyto informace zajímá. Příručka už tam stejně je, ještě zkontroluju že je tam vše jako v jiném souboru který už mám, ale vypadá to že jo.

Jinak ta příručka NENÍ pro nás piráty až tak užitečná (zatím), protože jestli je to opravdu ta kerou jsem kdysi dávno četl, tak je to zaměřené především na nelegální prodej pálených CD, což je v naprostém rozporu s pirátskou ideou volného sdílení a toku informací a kultury různých národů(třeba skrze fansuby dva dny po odvisílání v TV, díky čemuž mohou lidé v různých koutech světa sdílet společnou mediální realitu...).

Re: Re: Re: Re: Re: Freenet a pirátské knihy...
(Kalanis, 29. 12. 2011 - 00:38:37)
Odpovědět
Díky za linky.
Package doma, webarchiv znám, ale má problém - stránky tam už nejsou kompletní. A pokud jsem koukal do whois tak původní stránky mají v nejbližší době definitivně chcípnout (už expirovaly).
Jinak by stálo za to balíček s poučením překódovat, aktualizovat o některé skutečnosti (změny zákonů, konec Vakusu, logování poskytovateli) a formy sdílení (Rapid, uložto), doplnit kauzy (jihočeský DC hub, Linky z Liberce) a poslat do dalšího kola.


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Kopírovací monopol
články v rubrice

30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
24. 2. 2013 | 12638
Rozsudek RapidShare a právní aspekty file-hostingových služeb
22. 7. 2012 | 229
Ropná společnost si pomocí kopírovacího monopolu vynutila stažení parodující stránky Greenpeace
28. 4. 2012 | 3254
Nekrolog: Umřela Library.nu alias Gigapedie
5. 3. 2012 | 254
{sylvaf} blok: knížky za paušál?
17. 2. 2012 | 4527
IFPI ku příležitosti 75. výročí vymazala důkazy o svých fašistických kořenech
16. 2. 2012 | 1617
IFPI chce poplatek z mobilů, Hadopi i právní odpovědnost provozovatelů za obsah
5. 2. 2012 | 92
Cory Doctorow: Je na čase přestat mluvit o kopírovacím monopolu
5. 2. 2012 | 87
Ministerstvo kultury připravuje rozsáhlou novelu autorského zákona
26. 1. 2012 | 549
Česko podepsalo ACTA, protesty zablokovaly web vlády
26. 12. 2011 | 649
Instinkt: Chvála zlodějů knih
23. 9. 2011 | 2137
„Kulich“ z Motola: Byla porušena moje autorská práva!
16. 9. 2011 | 382
Lobbisti ovládli Evropu: Zákaz kopírování prodlužen o dalších 20 let. Zisk shrábne OSA!
11. 7. 2011 | 2649
OSA vymohla od ústavu pro postižené platbu za benefici - účinkujícím umělcům navzdory
10. 6. 2011 | 28531
Poslanci se vyřádili, když tancovali mezi hroby mrtvých umělců
2. 6. 2011 | 8346
Včera lobbisti zábavního průmyslu, dnes prezent za 100 miliard korun
2. 6. 2011 | 3527
Ministr kultury Besser: Umělcům bude důchody vyplácet Intergram
1. 6. 2011 | 355
Dopis předsedovi výboru pro evropské záležitosti proti prodloužení monopolu na nahrávky
23. 5. 2011 | 280
Nahrávací průmysl znovu lobbuje za prodloužení monopolu
12. 5. 2011 | 125
Spisovatelé protestují proti poplatkům Dilia. Srstka už netrvá na poplatkovém monopolu
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 94219
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5788
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.