18. 8. 2018, 10:44

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Zombie Walk


Ponurý křik postrádající teplo života. Malátný dav, který se střídavě naklání na jednu či druhou stranu, zatímco jeho účastníci vyhnívají zevnitř. Obnažené mozky a orgány v pokročilém stádiu rozkladu. Hlad, posedlost, prázdné pohledy a šouravé pohyby. Krev a maso. Ne, nejedná se o interpelace poslanců ani o koaliční jednání (i když jim to může být nápadně podobné). Jedná se o předzvěst zombie apokalypsy.5. 6. 2011

Jednadvacátého května (tedy ve stejný den, co se konala odborářská demonstrace) do pražských ulic v hojném počtu vyrazili „živí mrtví“, aby svým „živým“ příbuzným připomněli, nakolik je nit života tenká, a jak málo stačí, aby se člověk stal zombií. Při této příležitosti se shromáždil velký počet nemrtvých, kteří se solidárně všourali do průvodu a účastnili se tak unikátní formy protestu, aniž by si museli uvědomovat, že vlastně protestují. Každý zombík se k pochodu pochopitelně připojil kvůli své chuti na maso kolemjdoucích obětí nebo kvůli jiným záhrobním kratochvílím. Pointa davu, který má něco ztělesňovat, ale zůstala, dokonce byla silnější a vzájemnější než u mnoha menších demonstrací, které jsou každý týden svolávány různými hnutími a organizacemi, ale nezdá se, že by byly schopny dosáhnout nějaké změny. 

Proč? Protože Česko není Tunisko, Řecko ani Španělsko, povaha a hodnoty průměrného českého občana dosáhly, co se míry lhostejnosti týče, na úroveň nekognitivního nemrtvého, který se kolem sebe rozhlíží v jediné snaze – najít nějaký mozek, tedy něco k snědku. Nedá se čekat, že by na zpohodlnělé Čechy (a Moravany a Slezany) zabraly standardní prostředky a způsoby demonstrování. Lenost a určitá vrozená zbabělost českého národa prozatím neumožňují vznik a plnohodnotné fungování takového protestního hnutí, které by se postavilo do opravdové opozice vůči systému a soustavnou manifestací občanské vůle požadovalo (a snad i dosahovalo) jeho radikálních úprav nebo jeho odstranění a nahrazení jiným. 

Něco takového u nás naneštěstí možné není. Ne ve chvíli, kdy je většina národa zabraná do sledování hokeje, zvrácené politické scény (které se nemrtví také nevyhnuli – vzpomeňme na poslance Váňu ze sociální demokracie, který premiéra Nečase označil za „předsedu upíří vlády“), zábavních televizních pořadů (mezi které můžeme s klidem započítat i zpravodajství, protože to je u nás skutečně jen pouhým oznamováním po orwellovském vzoru), počítání vlastních měsíčních účtů  (které se z „nepochopitelných“ důvodů – tj. kvůli krokům, které podnikla „vláda rozpočtové odpovědnosti“ – pořád zvyšují) a do dalších a dalších nezbytných činností, které člověku společnost připravila a předkousala, aby se nad skutečným stavem věcí raději vůbec nezamýšlel. Zkrátka aby držel hubu a krok. Jako zombie. 

Co je tedy na Zombie Walku zajímavého? Především to, čeho je součástí a zobrazením. Představme si náš „civilizovaný a demokratický“ (rozumějme „kapitalistický“) svět jako velký zábavní park, do kterého patří vše, co využíváme – podívejme se třeba na nejširší sektor služeb, na číšníka, co nám dolije sklenici, na prodavače v textilu, co nám doporučuje nejvhodnější velikost, a tak dále. Komunikace, zprávy, volby, to vše jsou „atrakce“ naší pouti. Samozřejmě musíme za pobyt v tomto globálním zábavním parku platit, což by samo o sobě nebylo nic špatného, kdyby ovšem spousta společných (veřejných) prostředků nebyla promrhána a rozkradena, nebo kdyby nebyla pod kontrolou nedotknutelných a nikomu se nezodpovídajících institucí (světové banky). Ale to už je jiný příběh. 

V onom zábavním parku moderního světa není nouze ani o ty, kterým se nelíbí, jak celá ta podivná mašinerie funguje. Tito lidé se pak různými způsoby snaží dát najevo svůj nesouhlas – a tím se (mnohdy nevědomky) sami dostávají do víru atmosféry barevného světa kolotočů a autodromů. Neznamená to, že by nemohli nic změnit, naopak. Můžou změnit celý systém, případně ty jeho části, které jim nevyhovují. Jediné, co k tomu potřebují, je dostatečně široká podpora a nadšení. Nakonec se znovu dostáváme k tomu, že budoucnost světa je jen o lidech samotných – ale o všech lidech, nejen těch, kteří si v hávu reprezentace občanských zájmů zvyšují platy a odměny a za vidinou vlastního obohacení prodávají svobodu ostatních (podívejme se třeba na státní dluhy). Lidé „dole“ zapomínají na to, že lidé „nahoře“ tam jsou jen díky těm „dole“. 

Proto zanechávají alternativní akce jako Zombie Walk nebo Týden nepřizpůsobivosti ve svých účastnících pozitivní otisk. Zatímco totiž běžně probíhající demonstrace vystřídá na pódiu několik řečníků a pěstičkami pohrozí směrem k parlamentu nebo úřadu vlády, aby si na závěr svého konání v několika zoufalých pokřicích povzdechla, jak je všechno špatně, tématické hromadné průvody sází na jinou kartu. A sice na radost lidí z toho, že mohou být s ostatními lidmi, kteří tam mohou být z nejrůznějších subjektivních příčin, ale přesto spadají do tématu akce, které je jim z určitých důvodů blízké. Díky tomu se ocitají „na společné vlně“, jež se do nich promítne mnohem zásadnějším způsobem, než těžké ovzduší nevraživosti a beznaděje, které provází většinu protivládních demonstrací.  

Samozřejmě trochu nadsazujeme a v žádném případě nechceme popírat přínosy snah „vážných demonstrujících“. Chtěli bychom jen pobídnout organizátory větších protestů či stávek k tomu, aby zkusili své akce pojmout jinak, „revolučněji“ (ve smyslu mezilidské šiřitelnosti). V lidech je totiž vždy velice hluboko zakořeněno vnímání formy podávané informace, i v rámci brojení proti nelidským reformám současné vlády je nutné použít jakýsi „marketing“, který by měl přitáhnout dostatečný počet lidí a dostatečně v nich probudit nadšení pro snahu dát najevo svůj kritický nesouhlas.

Co, kde a kdy?

Co je to Zombie Walk? Kde se vzal nápad vyslat do města hordu lidí, namaskovaných jako oživlé mrtvoly z filmů G. A. Romera a nechat je potácet se tu s výhružným vrčením a chroptěním, tu s artikulovaným „BRAAINS!“ na rozpadajících se rtech?  
 
Jako filmy zmiňovaného G. A. Romera, i tradice Zombie Walků se zrodila v USA. Relativně nedávno, první Zombie Walk se pod názvem „Zombie Parade“ odehrál 19. srpna 2001 v kalifornském Sacramentu, prozatím ne jako samostatná akce, ale „pouze“ coby promo akce k festivalu The Trash Film Orgy, nápad se zrodil v hlavě jedné z organizátorek Bryny Lovig. Pravděpodobně to byl úspěšný nápad, neb se z něj stala každoroční tradice zmíněného festivalu. 
 
První samostatný Zombie Walk se (již pod tímto názvem a v režii fanynky horrorů They Munster) odehrál v říjnu 2003 v Torontu. Také zde tradice zapustila řádně shnilé kořeny a doposud se jí daří utěšeně růst – a to nejen v jednom městě. Nákaza se spolu s novými zombie filmy, comicsy i seriály (namátkou 28 days after, Zombieland, remake Romerova klasického kusu Dawn of the Dead, comics a posléze i TV seriál Walking Dead) šířila světem jako mor středověkou Evropou a pochody živých mrtvých ovládly nejprve Kanadu a Spojené státy a vbrzku i další země, od Japonska přes Brazílii až po Českou republiku.  
 
Proč? 
 
V prvé řadě – je to zábavná, neškodná a veskrze kreativní recese. Vážně. Je zábavné si vymyslet a vytvořit masku a jít se nemrtvě vyšňořen potácet do davu podobně upravených (ne)lidí.  

V druhé řade – je to docela zajímavý a poměrně efektivní způsob upozornění na různé problémy, navíc díky svému recesistickému základu těžko postihnutelný. Organisace jako například Zombie Squad se mimo rad „co dělat, až vypukne celosvětová Zombie Apokalypsa“ věnují i zcela seriosní charitě, od propagace a podpory dárcovství krve, přes rozdělování jídla, dobrovolnickou činnost atd. Heslem jim (asi) budiž „I shnilý pařát může pomáhat!“ 
 
Mimochodem, existuje pro současnou „západní“ konsumní a z velké části lhostejnou až apatickou společnost lepší metafora, než skupina nemrtvých bytostí, mechanicky opakujících činnosti, jejichž smysl pro ně už dávno vyprchal? Romero věděl, že není a organisátoři pochodů nemrtvol to vědí také.  
 
Odkazy & zdroje: 

http://zombiehunters.org/ 

http://zombie.wikia.com/wiki/Zombie_Walk 

http://en.wikipedia.org/wiki/Zombie_walk 

http://zombiewalk.cz/ 

http://www.torontozombiewalk.ca/ 

http://www.zombiewalk.com/forum/index.php 

http://www.zombcon.com/ 

- společenské strigy -


 
Datum: 5. 6. 2011, Autor: Zombie
Přečteno: 18091x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

15. 8. 2011 dogobediencetraining pn.piratskasit.cz rulez!
31. 12. 2011 Sequoia fGJAKiZUOMsr
7. 6. 2011 benzin Vitite v tom neco co v tom neni
8. 6. 2011 Okolojdoucíí Re: Vitite v tom neco co v tom neni
9. 6. 2011 Kalanis Re: Re: Vitite v tom neco co v tom neni
7. 6. 2011 nacista
7. 6. 2011 ondra.kl Re:
7. 6. 2011 Martin42 Re:
5. 6. 2011 Mikuláš Ferjenčík
5. 6. 2011 Ondřej Profant Proč Hogo Fogo
5. 6. 2011 Mikuláš Ferjenčík Re: Proč Hogo Fogo

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1350)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 89049
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33513
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5783
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Kultura
články v rubrice

26. 3. 2013 | 10071
Nečistá hra agentury Dilia (doplňeno o závěr arbitra)
20. 12. 2012 | 73
Recenze dokumentu Od Fica do Fica
24. 11. 2012 | 228
Anonymous ve filmu
14. 4. 2012 | 2199
Znát sebe sama i své protivníky
3. 3. 2012 | 457
Lucie Bíla: Muzikantům stahování a kopírování neškodí
22. 2. 2012 | 139
Bábovka pro Romana Týce
1. 2. 2012 | 136
Cory Doctorow: Proč jsem kopirváč
28. 12. 2011 | 196
Havel je mrtev. Ať žije Havel!
24. 12. 2011 | 222
Svobodná tvorba: Pioneer One
22. 11. 2011 | 1421
Názor anonymního čtenáře České pozice
13. 10. 2011 | 143
Anonymous v ČR
15. 9. 2011 | 155
Kontroverze - fotografie, které přinesly spory
21. 7. 2011 | 80
Festival svobodné hudby: už tuto sobotu
23. 6. 2011 | 133
Radio Rastafari – neziskové internetové reggae rádio zaměřené nejen na hudbu
22. 6. 2011 | 1774
Demonstrace proti výstavbě OC Arény v Plzni
10. 6. 2011 | 4370
Zástupci občanského sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ půjdou před zastupitele hájit názor Plzeňanů na výstavbu nového obchodního domu v centru města
5. 6. 2011 | 204
Zombie Walk
2. 4. 2011 | 799
Kultura(k) vítězí
26. 2. 2011 | 73
Zemřel Arnošt Lustig
14. 1. 2011 | 1070
Svěrák: „Tvůrci“ budou stát za OSA!
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 89049
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33513
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5783
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.