22. 9. 2018, 11:35

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Proč se nebojím japonských jaderných reaktorů


Vzhledem k panice a mediálnímu strašení, které na nás doléhá v rámci jaderných reaktorů poškozených během zemětřesení v Japonsku, přinášíme překlad článku dr. Josef Oehmena, výzkumníka z bostonského MIT. 



15. 3. 2011


Datum: 15. 3. 2011, Autor:
Přečteno: 291601x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

ted po roce víme, že ten článek byl lživý
(Milan V, 31. 3. 2012 - 22:58:45)
Odpovědět
havarie měla stupeň 7, jako Černobyl,
a zdaleka vše není pod kontrolou,
bude trvat desítky let než bude oblast zase vhodná pro obyvatele a elektrárna rozebrána.
Byl to článek a la paní Drábková ...

clanek sem necetl, jen titulek
(tcladin, 15. 2. 2012 - 09:25:53)
Odpovědět
JE jsou nebezpečné a budou dokavad nebuje jasné jak odstavit reaktor na jedno kliknutí!
Pokaždé, když se vypne reaktor se nutné ještě nekolik měsíců chladit. a když chladit nejde je pohroma na světě.
Prosím nežete tu o tom že JE jsou bezpečné, nejsou!

zjevně nejen článek
(Colega, 13. 10. 2012 - 19:27:29)
Odpovědět
Odstavení na jedno kliknutí mi nepříjde zrovna bezpečné. U čehokoliv.

o pozadí tohoto článku - aneb "Podivný případ Josefa Oehmena"
(xChaos, 21. 3. 2011 - 18:30:17)
Odpovědět
http://www.ritholtz.com/blog/2011/03/the-strange-case-of-josef-oehmen/
The Strange Case of Josef Oehmen

The site I got linked to, though, was a repost from something called The Energy Collective. (link) This ONE instance of the article has been shared over 5000 times on facebook, and over 32k times in total.

The Energy Collective is a Siemens AG lobbying/influence/astroturf organization – it says Powered by Siemens right up front. They present as a “Nukes for the Environment” type. The author of the piece here is Barry Brook, who lists himself as a “Professor of Climate Change” on the site. He is – at the University of Adelaide – and is a strong proponent of nuclear power. In other words, he has credentials on climate change, and is pro-nuke. Then let’s note that this is a repost of something Brooks posted on BraveNewClimate. We’ll get back to the crosspostings later.

vyhorele palivo
(zyx, 19. 3. 2011 - 18:58:10)
Odpovědět
Tento clanek je velmi dobry a jsem rad ze se neco takoveho v tvari tvar ruznym hysterickym vylevum motivovanym buhvi cim objevilo.

Take se domnivam ze vlastni reaktor je z hlediska masivniho uniku radioaktivniho materialu do atmosfery zcela bezpecy.

Ale co mi dela vetsi starosti je sklad vyhoreleho paliva primo(?) v arealu elektrarny, tam se take v bazenech uchovava pomerne aktivni (co do produkce zbytkoveho tepla) material, a voda v bazenech pry uz moc nedostacuje, a mozna jsou tyto bazeny narusene a voda jeste navic unika. Zajimalo by me jak je situace resena zde, co se tyce pasivni bezpecnosti apod. Obavam se ze zde hrozi riziko vetsi nez z vlastniho reaktoru, a je to zrejme duvod proc byl stupen havarie zvysen na 5. Skoda ze autor se o tomto nezminuje.

Re: vyhorele palivo
(Tom, 20. 3. 2011 - 08:53:15)
Odpovědět
Koukám, že asi nečtete nejnovější zprávy.. reaktor (ten s plutoniem) se stále přehřívá a bude třeba upustit páru.. (samozřejmě pouze "mírně radioaktivní")

.. nemluvě o nejasných perspektivách vyhořelého paliva ve 4. reaktoru...
(xChaos, 21. 3. 2011 - 18:33:06)
Odpovědět
no hlavně, že Pirátské Noviny pořád mají jako jedinou zprávu k Fukushimě tuhle hyperoptimistickou agitku.

I pokud by se nestalo nic horšího než dosud, tak integrita paliva min. ve dvou ze tří havarijně odstavených reaktorů je zřejmě porušena - a tím pádem nebude možné žádné jeho jednoduché odstranění (stejným způsobem, jako při zavážce nového paliva)

nejspíš ty reaktory normálně komplet zalijí betonem, jak to tak vypadá.

SLlDCmJckodnWcx
(Joni, 29. 1. 2012 - 06:53:54)
Odpovědět
It's spooky how cvleer some ppl are. Thanks!

Souhlas s článkem, ostatní je hysterie
(Jančura Jan, 18. 3. 2011 - 10:18:46)
Odpovědět
Myslím si, že článek je kvalitní a vyvážený. Konečně jsem obdržel podrobnější informaci, než je možné získat s našich sdělovacích prostředků. Poněvadž autor v době zveřejnění neměl všechny informace, je dnešní situace trochu jiná.
Velmi přínosné je si přečíst článek o Černobylské havárii na Wikipédii - http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cernobylsk%C3%A1_hav%C3%A1rie. I když její následky byly tragické a neomluvitelné, mějme na paměti, že denně zahyne na komunikacích, na následky kouření, drog, vražd, průmyslových havárií, válek apod. více nevinných lidí než prokazatelně zahynulo na tuto katastrofu. Mám obavy, aby následky hysterie v Tokiu po případném "výbuchu" Fukušimské elektrárny nebyly horší, než vlastní následky z radioaktivního ozáření. Vždyť v současné době Japonci zvládají jen s max. nasazením záchranu přeživších po zemětřesení a tsunami před hladem, žízní a chladem. Dovedete si představit co by se stalo, kdyby začali Japonci utíkat z tokijské aglomerace?

zXRwMqAvrUVEu
(Star, 29. 12. 2011 - 06:28:59)
Odpovědět
Stay with this guys, you're hpleing a lot of people.

My pamětníci co pamatujeme Černobyl
(CTOKOKOTOB, 17. 3. 2011 - 10:01:08)
Odpovědět
zvlášté pak ti, kteří jsme méli otce chemika, pamatujeme také články na téma - "jestli si myslíte, že néco - tak nic. A jestli vobodná Evropa tvrdí, že přece jen něco - tak už vůbec nic!"
Tenhle mi - při vší úcté k autorovi - připomíná dva rudoprávové. První z nich začínal obrovským titulkem RADIOAKTIVITA NULOVÁ!, druhý o dva dny pozdéji sdeloval, že RADIOAKTIVITA PRUDCE KLESÁ!

Článek je v každém případě zajímavý
(Roj, 16. 3. 2011 - 16:33:34)
Odpovědět
I když trochu propagandistický. Ovšem zmínka o tom, že záložní agregátory nešly připojit, protože měly jinou vidlici, mě fakt pobavila.
A nikdo u sebe neměl šroubovák, jo?

Re: Článek je v každém případě zajímavý
(jzvc, 17. 3. 2011 - 07:49:39)
Odpovědět
Asi tak, v takovyhle situaci se na nejaky predpisy IMO moc nehledi, takze bych se nebal svorkovnice klidne rozflakat palici a pripojit kabely naprimo pres nejaky spojky.

rozdílné soustavy
(Pepep, 18. 3. 2011 - 22:57:56)
Odpovědět
Nezapomínejme, že elektrifikace Japonska probíhala dost zvláštně; některé ostrovy dělali britové (22OV/50Hz), jiné amíci (120V/60Hz). Tam flákání do svorkovnice moc nepomůže ... Takže i agregáty (a že to nebudou nějaké potvůrky, co se na kouli přitáhnou za osobním autem) bude nesnadné shánět. Možná budou i vysokonapěťové, kdo ví. Tam pak udělat spojku může trvat týden... Kde že je ta prostá kauzalita starého světa...

Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(PT, 16. 3. 2011 - 12:37:57)
Odpovědět
Co se stalo v Japonsku je bezpochyby průser, a to ještě není všemu konec.
Takže předjímat jakékoli důsledky k dnešnímu dni je zcela zbytečné. Ikdyž mnoho hypotéz dalšího vývoje již zaznělo (včetně tohoto článku) a jsou vcelku reálné.
Čeho se bojím ale mnohem více než vlivu této katastrofy na ŽP a obyvatele zasaženého regionu, je protijaderné šílenství které teď bezpochyby nastane a média budou tuto terminologicky neodbornou sračku ještě přiživovat :(
Namísto toho, aby se logicky z této tragédie vyvodili závěry a technické opatření, které by pak mohli odborníci implementovat na podobných elektrárnách (záměrně píši podobných – ono jich totiž moc nebude, problém měla skutečně jenom Fukušima Daiči, všechny ostatní „modernější“ tuto katastrofu ustáli s čistým štítěm).
Okamžité odstavování německých JE (které Xchaos na svém webu obhajuje), je pouze politický kalkul Merkelové před volbami a s jejich bezpečností má jen pramálo společného.

Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(hm, 16. 3. 2011 - 12:50:49)
Odpovědět
Jedná se o odstavení jen některých a to pokud vím technologicky podobných těm nyní problémovým v japonsku, tedy jen starších modelů.

Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(PT, 16. 3. 2011 - 13:07:12)
Odpovědět
Ano. Celkem 7 bloků. Většinou to jsou BWR (ikdyž Biblis a Neckarwestheim jsou PWR) postavené před rokem 1980, které mají být stejně v následujících letech postupně odstavovány, tuším do roku 2020. Trvám ale na tom, že jejich okamžité uvedení mimo provoz je čistě politický důvod, nikoliv technický. Německé elektrárny jsou provozovány precizně a jediná jejich ostuda z poslední doby je požár transformátoru na elektrárny Krumel.

Re: Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(hm, 16. 3. 2011 - 13:44:18)
Odpovědět
Pokud jsem správně poslouchal, problém je ten, že měl tento systém ochrany být odolný i proti tomu, co se odehrálo v japonsku (tam nikdo riziko zemětřesení nepodceňoval), což se ukázalo že není..

Německá vláda tedy ohlásila dočasné odstavení podobně stavěných elektráren a provedení analýzy jak dál. Možná je to populismus, možná zodpovědnost a možná si německá vláda narozdíl od českých sluhů kdovíkoho uvědomuje, že ve své zemi žije i ona.

Re: Re: Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(PT, 16. 3. 2011 - 15:51:38)
Odpovědět
Jistě, to by mi přišlo také logické, ale bohužel jsem nikde nenašel žádnou zmínku o tom, co je na těch blocích ve vztahu k bezpečnosti tak zaostalého. Pouze se všude opakuje „7 oldest...“ a to je jako kritérium poněkud málo (a teď to myslím i z té kritické stránky). Takže pokud se budou chtít srovnávat s Japonskem ať uvedou skutečné technické podmínky, které podle jejich mínění nejsou splněny a ne jen pouhý letopočet 1980.
Jinak každá JE v Evropě je hodnocena i z hlediska seismicity ..a tsunami je u těch vnitrozemských vcelku irelevatní. Napadá mě, že pak by tedy jediným kritériem mohla být koncepce systémů pro zvládání havar. situací na těchto postarších elektrárnách. Nad tím ale nebudu polemizovat, dostatek informací nemám, resp. jsem je nikde nenašel.

K druhému odstavci – ano, německá politika má sice trochu více „kultury“ než ta naše, ale někdy je až příliš populistická. Pokud by se vláda měla chovat zodpovědně, dotkne se to mnohem více oblastí než energetiky. Když se bavím s německými techniky, tak je jim z té situace smutno – tvrdí, že technicky vzdělaných lidí u nich rapidně ubývá.

Re: Re: Re: Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(hm, 16. 3. 2011 - 16:29:25)
Odpovědět
já to pochopil tak, že se jedná o ty starší elektrárny, které mají obdobnou technologii jako současné problematické v japonsku tj. s varným typem reaktoru, novější typy mají tlakovodní (i my v ČR)

Re: Re: Re: Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(xChaos, 17. 3. 2011 - 01:11:34)
Odpovědět
Víš co, nejdřív si o tom něco přečti - třeba i u mě na http://teckacz.cz/1112 je několik základních odkazů na wiki, ze kterých se pak dá klikat dál.

Základní problém je, že reaktor nejde jednoduše "vypnout" - a právě to, jak se zachová v případě havarijní odstávky, je z hlediska bezpečnosti klíčový parametr. Vyhořelé palivo i po zastavení štěpné reakce vydává zbytkové teplo (zejména asi těsně před výměnou, i když to je spíš můj intuitivní odhad - expert nejsem). Základní problém je, jestli se reaktor dokáže nějak pasivně uchladit - třeba jen díky tepelné vodivosti své vlastní konstrukce - do té míry, aby toto zbytkové teplo neroztavilo palivové články.

Přístup k prvkům pasivní bezpečnosti reaktorů se výrazně změnil právě po roce 1979, kdy došlo k v USA k vážné havárii v elektrárně Three Mile Island (i když ta nakonec skončila bez většího úniku radiace mimo kontejnement). A Fukushima I byla uvedena do provozu právě v roce 1979. Němci víceméně moc dobře vědí, proč jsou problémem právě elektrárny spuštěné před rokem 1980.

Ano, je to politický kalkul: ale současně politici mají podobné věci sledovat a mají si nechat od expertů radit zhruba takovéto věci.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(lobotron, 17. 3. 2011 - 07:38:29)
Odpovědět
Fukushima I byla uvedena do provozu:
Blok 1: 1970
Blok 2: 1974
Blok 3: 1976
Bloky 4,5: 1978
Blok 6: 1979

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(PT, 17. 3. 2011 - 08:09:13)
Odpovědět
OK. Tvůj blog samozřejmě znám. Ale odkazy na wiki jsou z mého pohledu pouze populárně-naučné. To se zbytkovým teplem si napsal vcelku správně - právě proto jsou systémy na zvládání podobných situací navrženy u „moderních“ reaktorů mnohem robustněji, obzvlášť v Evropě.
Přístup „na západě“ se po události na TMI zásadně změnil a to jak v počtu bezpečnostních systému, tak v jejich fyzikálním principu (aktivní/pasivní). Dokonce i staré bloky bývaly dost často vylepšovány, a to nejen tlakovodní a varné, dokonce i takový šrot, jakým je černobylský typ RBMK, který donedavána běžel v Litvě (ten byl oprávněně uzavřen a ani bych ho tu nechtěl obhajovat).
Ono by to chtělo základní srovnání těch bezpečnostních přístupů. Na Fukušimě byly pouze 2 bezpečnostní systémy, kdežto např. Temelín má již 3 (konkrétně 3x100%). U reaktoru III. Generace se ten koncept trochu rozdělil, zatímco Fracouzké nebo Ruské bloky jsou založeny na aktivních technologiích, a to dokonce 4x100%, američani preferují právě tebou zmíněné pasivní prvky bezpečnosti.
Tohle téma je příliš obsáhlé, ale pokud budeš mít chuť, můžeme to dále rozebírat na třeba na fóru ČPS

YDamEBGTuXM
(Stormy, 27. 1. 2012 - 10:29:47)
Odpovědět
This is the prefcet way to break down this information.

Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(Heron, 16. 3. 2011 - 13:49:16)
Odpovědět
Také se více bojím politických následků, více než těch technologických.

Je asi politicky populární zavřít atomové elektrárny (zatím tedy jen ke kontrole), ale jedním dechem je potřeba také říct odkud tu energii brát. A to od nikoho bohužel neslyšíme.

Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(Petr Vileta, 16. 3. 2011 - 23:42:58)
Odpovědět
No kde, přece z fufrníků. Mají jich tam dost a to by v tom byl čert, aby nenastal blackout v Německu, nebo v celé střední Evropě. Oni to politici a Zelení dokážou. Ale možná s tím Anděla Merkel počítá. Nechá Germány a kus Evropy pár hodin potmě a bude mít argumenty.

Možná bude stačit přestat svítit na pár debillboardů :-)
(xChaos, 17. 3. 2011 - 01:13:07)
Odpovědět
tak víceméně, mírné zdražení elektřiny prostě povede pár lidí k tomu, že začnou trochu šetřit.

RPxrNdzVnezy
(Lorena, 29. 12. 2011 - 06:38:35)
Odpovědět
Whoa, tinhgs just got a whole lot easier.

iYvDgPOTuTBzOGb
(Gerrilyn, 26. 1. 2012 - 18:47:38)
Odpovědět
I'll try to put this to good use immdeialtey.

fReDRRibKxeVNKbU
(mjckkse, 27. 1. 2012 - 17:17:35)
Odpovědět
8vWPKE nrwncdlxyfad

Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(xChaos, 17. 3. 2011 - 01:05:48)
Odpovědět
Ve skutečnosti to není tak jednoduché - ve svém článku http://teckacz.cz/1112 jasně píšu, že tam může být nějaký náznak konstrukčních problémů souvisejících právě se stářím reaktorů. A Němci (dočasně) odstavují právě takto staré reaktory - ne tu novější.

Ale dostat z lidí co tomu rozumějí jasné stanovisko, jak energie třeba naše reaktory potřebují v případě odstávky pro nouzové chlazení - to je fakt věda. Třeba úřad pro jadernou bezpečnost to šalamounsky pojmenuje "bezpečnostní systémy elektrárny" a ne "záložní chladící systém" - takže nepoznáte, jestli je řeč o napájení monitorovací elektroniky, a nebo systémech, které odstavený reaktor chladí.

Jinak nadpis je hezký důkaz, že český národ je zcela projaderně dogmatický, a člověk tu může být dost výrazně kritizován i za poměrně umírněné odklonění se od oficiálního většinového světonázoru. Moje "spíše ne" je opravdu něco jiného, než nějaké vyhraněné "určitě ne" - ale to neznamená, že si za svým (podle mě poměrně bezzubým) názorem nebudu stát stejně pevně, jako kdyby byl bůhvíjak vyhraněný.

Re: Re: Možný náznak Xchaose inklinujícího k Jihočeským matkám
(PT, 17. 3. 2011 - 10:26:21)
Odpovědět
Nadpis je samozřejmě recese. Pokud se dotklo osobně, tak sorry. Co se týče dogmatismu, ten posledních x let vidím hlavně na straně odpůrců jádra. Situace např. v Německu je opačná, takže tam jsou pro-jaderné názory v menšině.
Chápu, že tvoje „spíše ne“ má k dogmatismu Jihočeských matek (a podobných) ještě poměrně daleko, ale přesto stále nevím jestli to je hlavně z důvodu tzv. „velkého centralizovaného zdroje“ (což se mi jeví jako logičtější argument) nebo jeho bezpečnosti a technických aspektů - vím, že na svých stránkách rozebíráš obojí.
K tomu rozdělení systémů. Chápu, že pro laickou veřejnost se vše shrne do škatulky „bezpečnostní systém“. Za tím se skutečně skrývá mnoho od systému pro zastavení reakce až po ty dochlazovací. Vždy je to celý technologický řetěz (technologický+elektronický+napájecí), navíc různě diverzivfikován (vzhledem k tomu, že si programátor, tak uvedu příklad z řídících systémů – pokud je v jednom použit procesor Intel x86, v jiném musím být použita odlišná architektura a výrobce a odlišně napsaný kód) – pokud Tě bude zajímat např. Konkrétně VVER1000, myslím, že k tomu něco dohledatelné bude (alespoň nějaká skripta ČVUT).

Možný náznak pirátské agendy ve vztahu k ČEZu
(xChaos, 16. 3. 2011 - 11:27:38)
Odpovědět
Je pravda, že místo rozmáchlých názorů na vyspělé technologie a jejich souvislosti bychom možná jako občané-laici měli začít řešit věci, které se týkají politiky v demokratické státě, a které ovlivnit můžeme:

ČEZ si nechal zákonem omezit odpovědnost za případné jaderné škody jen do výše osmi miliard korun. Tím ovšem snižuje riziko hlavně pro své akcionáře, mezi které patří i soukromé osoby. Je etické, aby zákon omezující tímto způsobem odpovědnost usnadňoval dobývání renty soukromým subjektům ?

Re: Možný náznak pirátské agendy ve vztahu k ČEZu
(hm, 16. 3. 2011 - 12:57:22)
Odpovědět
Především by bylo vhodné, aby Temelín postavený z našich daní přinášel slibovaný užitek našim peněženkám či státní kase a ne nás místo toho ždímal. Pokud už máme mít JE, tak doufám, že vedle toho nebudeme mít stále kouřem z uhlí, ale i odpadků včetně plastů, zamořená města a vesnice.

Re: Re: Možný náznak pirátské agendy ve vztahu k ČEZu
(jzvc, 17. 3. 2011 - 07:53:15)
Odpovědět
Ano, tohle je naprosto zasadni, !co z toho mame!?

Elektriky vyrabime 2x vic nez potrebujeme - prebytek se tudiz vyvazi. Mame nejdrazsi elektrinu v Evrope (drazsi nez staty, do kterych ji vyvazime). Takze si tu vyrabime jadernej odpad, se kterym si stale vlastne nikdo nevi rady, a mame z toho hovno.

Od vlady bych ocekaval, ze jakykoli souhlas s vystavbou novych bloku pude podminen napr prodejem energije za nakladovou cenu v ramci CR. Jinak at si to postavi trebas v Rakousku.

Re: Re: Re: Možný náznak pirátské agendy ve vztahu k ČEZu
(xyx, 19. 3. 2011 - 19:03:28)
Odpovědět
To vite, to jsou ty paradoxy globalizovaneho kapitalismu ktery jste si tady vycinkali v 89'..

Re: Možný náznak pirátské agendy ve vztahu k ČEZu
(fikus, 16. 3. 2011 - 15:00:54)
Odpovědět
clovek by i snesl nejakou tu radiaci a znecistene ovzdusi na ostravsku, kdyby mu ze zisku jaderek a ocelaren a dalsich znecistovatelu plynul nejaky zisk.

jenomze jak uz bylo mnohokrat receno zisky se privatizuji a ti co maji zisky jezdi na ciste ostrovy z pruzracnou vodou a skodlive nasledky
se znarodnuji, kazdy obcas dostane svoji davku necistot, radiace apod.

Od Pirátských novin bych čekal spíš vyvážené hodnocení situace
(xChaos, 16. 3. 2011 - 11:20:58)
Odpovědět
http://www.denikreferendum.cz/clanek/9556-pomuze-fukusima-modernizaci-ceske-energetiky

... resp. můj vlastní článek zde: http://teckacz.cz/1112

:-(
(Tom, 16. 3. 2011 - 10:21:18)
Odpovědět
Autor (evidentně fanatický zastánce jaderné energetiky) situaci naprosto trestuhodně bagatelizuje a vše si představuje jak "hurvínek válku". Už dneska, kdy došlo k dalšímu zhoršení situace (ke kterému dle mistra autora nemohlo dojít) , by si měl nafackovat a schovat si podobné demagogie pro sebe. A mimochodem, v podobných situacích je určitě lepší a bezpečnější trochu přehánět, než se pak o to víc divit.
PS: doufám, že pan dr. Oehmena je už v japonsku a radí kde co jak bezvadně fungje a lebedí si mezi "mírně" radioaktivními troskami.. případně si pak může opéct buřta nad roztavenym jádrem, který vlastně jen tak zkápne do nějaký díry a tím je to v pohodě..

Re: :-(
(Heron, 16. 3. 2011 - 13:42:04)
Odpovědět
Poslední události jsou ale přece stále v intencích tohoto článku (překladu). Za co by si měl tedy autor nafackovat? A kde co bagatelizoval?

Re: Re: :-(
(Tom, 16. 3. 2011 - 15:06:06)
Odpovědět
naprosto přesvědčeně tvrdí: "elektrárna bezpečná je a bezpečná zůstane" , což po dnešku skutečně nevypadá.. Pak píše že reaktory jsou po aplikaci mořské vody již zcela vychladlé.. to se dá po dnešku prohlásit skoro za LEŽ! a dál nebudu pokračovat, mysli si svoje.

Re: Re: Re: :-(
(Kadlik, 16. 3. 2011 - 20:05:16)
Odpovědět
Mas naprostou pravdu takze ted uz jen zbejva pro lidi co maj v hlave rozum a umej se poucit z minulosti koupit doplnky stavy se zvysenym obsahem jodu popripade kdyby se to jo posralo jodid drasely jeho tablety stojej neuveritelnych 23KC

YxucMFxuivEXe
(Pebbles, 29. 12. 2011 - 04:58:53)
Odpovědět
Damn, I wish I could think of smoteihng smart like that!

obecne o pruserech
(fikus, 16. 3. 2011 - 10:13:56)
Odpovědět
ja myslim, ze to je lidska vlastnost.
kolikrat jsme se s tim uz setkali doma, v praci,
u pocitace.....

neboj o nic nejde, to se opravi.
sefik ma strach, ze jsi smazal produkcni databazi.
ne, mam zalohu.
kurnik, kde je ta zaloha databaze.
sefe, ja nemuzu najit zalohovana produkcni data.
kurnik, to je pruser. co rekneme novinarum?
ze to je v poho.

Je na místě optimismus?
(Davidan, 16. 3. 2011 - 02:26:07)
Odpovědět
Nebyl bych takový optimista: http://srsen.wordpress.com/2011/03/15/apocalypse-now-z-poskozenych-reaktoru-v-japonsku-muze-uniknout


(JJ, 15. 3. 2011 - 22:50:39)
Odpovědět
No rozhodně je tohle rozumnější a pravdivější než televizní noviny na Nově...

článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(xChaos, 15. 3. 2011 - 22:49:09)
Odpovědět
tenhle článek obsahuje několik hrubých chyb, já sám ho ve vlastním chystaném článku pokládám za typický příklad nekritické projaderné propagandy - víceméně jde o určitou variaci na náboženský traktát.

úplné roztavení jádra by mimochodem vůbec nebyla taková legrace, jak to autor popisuje.

taky jsem slyšel, že Francie to hodnotí 6. stupněm (Černobyl byl 7. stupeň, Three Mile Island 4. stupeň), ostatní země po dnešních událostech (v pořadí třetí výbuch na zbylém reaktoru č. 2 a požár vyhořelého paliva v budově reaktoru č. 4) nejspíš závažnost havárie přehodnotí na stupeň 5.

Ostatně i tento text je den starý - a i je tragikomické, že poté, co se jeho autor dušoval, že přece nemůže dojít k úniku radioaktivního materiálu z reaktorů a unikající pára je téměř neškodná, došlo k požáru ve skladu vyhořelého paliva: tedy evidentně, radioaktivní materiál už unikl i odjinud, než zevnitř nádoby reaktoru. Chyba v předpovědi ?

hodnotil jsem tento článek 4 a ne 5 jenom proto, že obsahuje přeci jen některé kvalitní a pravidvé informace - ale bohužel v tomto kontextu jsou použité spíše jako "informační kouřová clona" :-(

Pirátské noviny mě dost zklamaly, že daly prostor pro tento přístup - sponzoruje vás ČEZ ?

Re: článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(Tomáš Fuksa, 15. 3. 2011 - 22:54:57)
Odpovědět
Ten článek jsem nekriticky převzal já. Takže v tomto případě plivat na mě, nikoliv na PN jakožto celek.

Re: Re: článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(xChaos, 17. 3. 2011 - 01:16:54)
Odpovědět
Faktem je, že tenhle článek charakterizuje jednu extrémní názorovou polohu: popisuje nejlepší možný případ, o kterém třeba už dnes je jasné, že jednoznačně nenastane. Havárie neskončí jednoduše stejným procesem, jako je běžná výměna palivových článků: integrita paliva v reaktorech byla s velkou pravděpodobností už porušena, jeřáby na vyměňování paliva byly ukryté pod těmi stříškami, které odervaly výbuchy, apod.

Když už Pirátské noviny musí za každou cenu prezentovat názory projaderných aktivistů, tak budiž - ale situace se vyvíjí, a minimálně tenhle článek tak trochu připomíná první zprávy o Černobylu v tehdejší socialistickách Televizních Novinách: už dnes víme, že je to prostě vážnější.

Re: Re: Re: článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(jzvc, 17. 3. 2011 - 08:01:04)
Odpovědět
Presne tak, ostatne ve stejnym duchu se vyjadrovala Drabova - nic se nemuze stat, obal to vpohode vydrzi ... a ejhle.

Ono totiz nejde ani tak o to soucasne Japonsko - i kdyby ten reaktor regulerne vybouch jako atomovka, furt je to nic proti atmosferickycm testum, jde o to, ze presne takhle by to vypadalo, kdyby nastal nejakej pruser tady - svitili by vam ruce a ona by vesele tvrdila, ze se vlastne nic moc nedeje a ze to je vpohode.

Ostatne presne z toho duvodu Japonci utikaji z Tokia - neverej ze informace ktery dostavaj sou pravdivy, a vyjadreni co sem slysel od japonce vs jejich "pripravenost" bylo v tom smyslu, ze vubec nejsou jini nez ostatni, ze jen jejich vlada je proste lepsi v ututlavani skutecnyho stavu.

Re: Re: Re: Re: článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(PT, 17. 3. 2011 - 10:55:22)
Odpovědět
Hned 1. demagogie: "Kdyby ten reaktor vybouch jako atomovka" – to by mě tedy zajímalo jak? Nevšiml jsem si ale, že by se někdo snažil mlžit a tvrdil "nic se vlastně nestalo". Jinak příliš optimismu také nesdílím, ale přeju jim, ať se to podaří uchladit včas než dojde k tavení.
2. Utikaj z Tokia - to je sice pravda, ale pomůžou si tím k něčemu? Je v tomto případě rozdíl 240 nebo 440 km? Čistě racionálně - pokud by došlo k nějakému zvýšenému množství radionuklidů v ovzduší, raději se zabedním na několik dní doma, než že se budu s davem kamsi hrnout a ještě se toho nadýchám :(

Re: Re: Re: Re: Re: článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(jzvc, 17. 3. 2011 - 18:13:37)
Odpovědět
Nejak nechapu, k cemu se vyjadrujes. Rek sem, ze i kdyby ten reaktor regulerne vybouch, tak kontaminace v nasich koncinach bude mensi, nez pri atmosferickych testech jadernych zbrani, co je na tom demagogie ? To je prosty fakt. Jestli neumis cist, tak si zopakni materskou skolu.

Nasledne sem rek, ze problem je predevsim v tom, ze misto aby nekdo regulerne rek, stat se muze XYZ a bude to mit takovy a takovy dusledky, tak furt vsichni tvrdej, ze stat se nemuze nic.

----
Mimochodem, v Pondeli doslo (k dosud ututlavany) havarii v Kanade, kde byly do jezer vypusteny desitky tisic kupiku radioaktivni vody. No jiste, vsechno je OK, nic se vlastne nestalo, to nestoji ani za hovor, tak proc to nekomu rikat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: článek situaci nezodpovědně zlehčuje, škoda že ho pirátské noviny převzaly
(PT, 17. 3. 2011 - 20:22:13)
Odpovědět
Tak nevim, jestli pak má nějaká diskuze smysl, jestli mě chceš posílat do školky :) Možná jsem to blbě pochopil, ale prostě mi přišlo dost neodborný říct když to vybouchne. Na to jsem alergickej, jadernej výbuch u lehkovodního reaktoru je fyzikálně nemožnej. Samozřejmě máš pravdu, že jakákoli katastrofa typu Fukušima nebo Černobyl nepřispěje co do množství radioaktivních částic v atmosféře více než testy jaderných zbraní.
K těm následkům – ty se dost obtížně předurčují, provádějí se určité matematické modely havarijních situací, ale nemyslím, že někdo mluví stylem: „Nic se vlastně nestalo“. Lze odhadnout jak velká bude neobyvatelná oblast, o kolik se zvýší počet částic v ovzduší, ale to je asi tak vše a i přesto by to bylo velmi nepřesné.

K tomu poslednímu – od tebe to zní opět jak hrozná poplašná zpráva ( = ututlávaná .. radioaktivní voda) – překročit 5 násobně limit tritia ve výpustech je sice bordel, ale hlavně ve vztahu k legislativě, ne živ. prostředí. Někdo prostě když slyší slovo radioaktivní, tak hned kupuje jodový tablety. Co potom chudáci obyvatelé Jáchymova?

xmKASRwZHOLe
(Wilhelmina, 27. 1. 2012 - 08:32:12)
Odpovědět
I found myeslf nodding my noggin all the way through.

No já nevím
(CB.CTOKOKOTOB, 15. 3. 2011 - 19:29:29)
Odpovědět
stupeň 4 mi nepřipadá jako problém typu "jenom aby to zas někdo nevyzvonil Rakušákům"

dávno stupeň 5
(xChaos, 21. 3. 2011 - 18:33:59)
Odpovědět
no... já jsem už v pondělí předpověděl, že to bude nakonec stupeň 5 ... a je to stupeň 5.

lGlkJGoDQVNQOw
(Frenchie, 26. 1. 2012 - 16:36:30)
Odpovědět
It's spooky how clveer some ppl are. Thanks!

No snad
(Marek, 15. 3. 2011 - 18:51:37)
Odpovědět
To nebude už horší...

Fr. jaderná agentura zvedla stupen jaderne udalosti na 5 - 6, nevěří japoncům
(Freihaimmer, 15. 3. 2011 - 17:14:59)
Odpovědět
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_stupnice_jadern%C3%BDch_ud%C3%A1lost%C3%AD

htt

Re: Fr. jaderná agentura zvedla stupen jaderne udalosti na 5 - 6, nevěří japoncům
(Freihaimmer, 15. 3. 2011 - 17:15:32)
Odpovědět
http://www.bbc.co.uk/news/mobile/world-asia-pacific-12733393


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:



Věda a technika
články v rubrice

29. 12. 2012 | 1837
Vzdělávání budoucnosti: Realističtější pohled
25. 12. 2012 | 59
Sedm aspektů vzdělávacího systému 21. století - díl třetí
14. 12. 2012 | 669
Sedm aspektů vzdělávacího systému 21. století - díl druhý
4. 12. 2012 | 172
Sedm aspektů vzdělávacího systému 21. století - díl první
6. 9. 2012 | 4086
Pomozte obnovit pamětní desku "Ku výstavbě tisícího kilometru železnic lokálních v Království českém"
22. 7. 2012 | 2359
INDECT Velký Bratr přichází do EU
24. 10. 2011 | 383
Komu patří výsledky vědy?
14. 7. 2011 | 444
Miluji Evropskou unii
31. 5. 2011 | 2892
Je to tak. i.ON je pirát!
30. 4. 2011 | 605
Projekt elektronického zdravotnictví – podvod na důvěřivých pacientech
15. 3. 2011 | 25955
Proč se nebojím japonských jaderných reaktorů
5. 12. 2010 | 2695
Ikarie je mrtvá, ať žije XB-1
23. 11. 2010 | 4227
Volba je věda – naděje pro otevřený přístup ke vzdělání?
24. 10. 2010 | 25920
Týden otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu
9. 10. 2010 | 7745
Našli jsme první obyvatelnou planetu mimo Sluneční soustavu?
9. 9. 2010 | 99925
Vláda nemá ráda free software
22. 8. 2010 | 6686
Olivie Brabcová: LETS systémy – tiskneme si s kamarády DIY peníze
8. 8. 2010 | 14856
Laboratorní kachna: Ruské borovice protestují proti globálnímu oteplování
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 94219
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5788
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.