17. 8. 2018, 17:17

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
The Pirate Bay u odvolacího soudu: P2P patří ke svobodě projevu


Čtvrtý den procesu s The Pirate Bay, ve kterém průkopníkům svobodného sdílení informací hrozí několikaleté vězení, zabral výslech Fredrika Neije a Petera Sundeho. Na otázku žalobce, jaký je jeho názor na kopírovací monopol, Peter Sunde odpověděl: „To je politická otázka. Je tento proces politický nebo právní?“15. 10. 2010
Čtvrtý den jednání pokračovalo předvedení důkazů žalobce Håkana Roswalla, které se týkaly hlavně reklam a finančních transakcí kolem The Pirate Bay. Roswall tvrdí, že se obžalovaní podíleli na protiprávním jednání, které se údajně odehrává na stránce. Poté se žalobce dohadoval s obhajobou o kopírovacím monopolu (copyrightu).

Podle obžaloby tvořili nejméně třetinu uživatelů Švédi, což však obhájce  Jonas Nilson zpochybnil. Nilson prohlásil, že předmětné činy byly vždy spáchány v zemi, kde byly umístěny sdílející počítače. Kompenzace by tedy mohla být zaplacena jen za porušování, které se odehrálo ve Švédsku, na což podle něj dosud nebyl brán zřetel. Toto tvrzení podpořil také obhájce Peter Althin, který poukázal na případ, ve kterém se jednalo o porušení švédského zákona o loteriích.

Soud dále přistoupil k přehrání videozáznamu výslechu obžalovaného Fredrika Neij u okresního soudu. Zjistil, že Fredrik nikdy nebyl členem Piratbyran a neměl ani žádné ideologické motivace k podpoře The Pirate Bay. Místo toho ho ke stránce přitahovala technologie BitTorrentu. Připojil se, „aby si mohl hrát s The Pirate Bay, přesně jak chtěl.“

Fredrik byl dále dotázán na svůj vztah s izraelským byznysmenem, který měl na starosti správu reklamy na The Pirate Bay. Když se obžaloba ptala, zda byl byznysmen zapojen i do technických aspektů The Pirate Bay, Fredrik odpověděl: „Ne, v tom není dobrý. Používá Windows, takže...“ Fredrik dále řekl, že už si nevzpomíná, kdy ho poprvé potkal.

Fredrik připomněl, že spoluzakladatele Gottfrida poznal přes on-line chat a že se zapojil do The Pirate Bay ve chvíli, kdy se ho Gottfrid zeptal, zda by neměl volné místo na serveru. Když byl Fredrik tázán na význam jména stránky, jen pokrčil rameny a zopakoval, že jeho zájmy byly čistě v technologii. „Prostě to dobře znělo,“ řekl ke jménu stránky.

K otázce řízení stránky Fredrik prohlásil, že nebyl žádný určený vůdce. Pokud se něco rozbilo, někdo prostě šel a opravil to. Obžaloba pak poukázala na policejní výslech, kde Fredrik přiznal, že si je vědom toho, že na stránce mohou být odkazy na informace pokryté kopírovacím monopolem. Fredrik řekl, že o tom věděl díky právním stížnostem, které stránka dostávala. Zároveň popřel, že by některou z nich dostal osobně.

Podle obhajoby si byl Fredrik vědom zákonů a neměl v úmyslu je nijak překračovat. S právníky konzultoval své aktivity, aby se ujistil, že jsou právně v pořádku. Poté, co skončilo video, obžaloba začala Fredrikovi pokládat dodatečné otázky. Fredrik řekl, že nikdy neodstranil žádný torrent soubor odkazující na materiál chráněný kopírovacím monopolem, jen viry a jiné zákeřné soubory. Nebyl si vědom toho, že by byl jakýkoliv odkaz na materiál chráněný kopírovacím monopolem odstraněn z The Pirate Bay.

Obžaloba se dále přesunula k dohodě mezi Fredrikem a Gottfridem, která oba určuje jako majitele stránky. Podle Fredrika byla tato dohoda uzavřena proto, že oba dva měli plány na založení dceřiných projektů jako například The Video Bay. Dále se obžaloba přesunula k několika emailům, které naznačovaly zapojení dalšího obžalovaného, Carla Lundströma do operací The Pirate Bay. Fredrik odpověděl, že si nepamatuje, o čem byly zmiňované emaily. Fredrik uznal, že podle zmiňované dohody je jedním z původních zakladatelů The Pirate Bay.

Účelem The Pirate Bay je sdílení dat, řekl Fredrik. Uživatelé mohou procházet rejstřík stránky nebo něco napsat do políčka pro hledání, vysvětloval. Po dalších otázkách k jeho motivaci k provozu The Pirate Bay se Fredrik znovu vyjádřil, že to nemá co do činění s ideologií nebo politikou. „Prostě jsem to dělal, protože je zábava provozovat velkou stránku,“ řekl Neij.

Po obědě soud přehrál zbytek předchozího záznamu výslechu Fredrika. Žalobce předložil vytištěnou stránku z The Pirate Bay a řekl: „Toto je vytištěná stránka z Vaší webové stránky. Vy tomu říkáte screenshot?“ Fredrik odpověděl: „Tohle není screenshot, je to prostě vytištěná stránka.“ Fredrik dále vysvětlil, co je na výtisku (torrent Pink Panther) a jak funguje proces uploadu na TPB.


Důkazy, které používá IFPI, mají obdobnou vypovídající hodnotu jako tento screenshot. Na tomto obrázku sdílí agent fonografického průmyslu Pavel Bodiš (IP adresa náhodná). Podobnou stránku si můžete nechat vytvořit na webu Piratbyranu.

Na řadě byl záznam výslechu Petera Sundeho, který byl minulý rok nahrán u okresního soudu. Žalobce Håkan Roswall začal mluvit o Piratbyran – švédskému výboru pirátství – a zeptal se Petera, jestli tato organizace kritizuje kopírovací monopol. „Nikoliv přímo,“ odpověděl Peter. „Je hodně odlišných pohledů na věc.“ Roswall se potom obrátil k Peterovu názoru ohledně kopírovacího monopolu. „Na to se těžko odpovídá,“ řekl Peter, „mám rád věci, které nejsou chráněné kopírovacím monopolem, o tom žádná.“

Podle Petera Sundeho jsou sítě P2P neuvěřitelně důležité z demokratického hlediska, protože se přes ně uskutečňuje svoboda projevu. Sdílení informací pokrytých kopírovacím monopolem je důsledek, o kterém by se mělo diskutovat.

Peter byl dále dotázán, jestli věděl o stránce „Legal“ na The Pirate Bay. Řekl, že si jí byl vědom. Roswall, který se pokusil mluvit „řečí“, kterou mluví někteří z obžalovaných, se do toho trochu zamotal:

„Kdy jste poprvé potkal [Gottfrida] IRL?“ zeptal se žalující. „My nepoužíváme výraz IRL,“ řekl Peter, „my používáme AFK.“ „IRL?“ Zeptal se soudce. „In Real Life [V Reálném Životě],“ vysvětlil žalující soudci. „Tenhle výraz nepoužíváme,“ poznamenal Peter. „Všechno je v reálném životě. My používáme AFK – Away From Keyboard [Mimo Klávesnici].“ „No,“ řekl Roswall, „vypadá to, že si budu muset doplnit znalosti.“

Žalující se pokusil určit Peterovu pozici v The Pirate Bay tím, že se ho zeptal na jeho pozici jako mluvčího The Pirate Bay. Peter řekl, že přijal tuto neoficiální pozici, protože to nikdo jiný nechtěl dělat. Přišla žádost o komentář na nějakou záležitost od nějakého novináře, řekl Peter a on se o ní prostě postaral.

Poté se pozornost obrátila k Peterovu vztahu s izraelským inzerentem a k tomu, jestli od něho někdy obdržel peníze:
„To jste se nikdy nedivil, proč dostáváte ty zprávy o výnosech? Není to jedna z věcí, které spadá pod Vás, jakožto mluvčího?“ zeptal se Roswall.
„Myslím si, že to je jeho metoda, jak motivovat lidi. Posílal tolik zvláštních e-mailů, že jsem jich nečetl ani polovinu. Klidně mě mohl využívat, aby se dostal k Fredrikovi a Gottfridovi,“ řekl Peter. Žalobce dále bojoval se zjevným nedostatkem formální struktury rozhodování u The Pirate Bay, soustavně TPB nazývaje „společností“.

Peter a Gottfrid se setkali s izraelským inzerentem v roce 2005/2006. Carl Lundström a Peter Sunde se setkali jen několikrát.

„Je pravda, že jste jel do Izraeli, abyste se s ním [izraelským inzerentem] setkal, v roce 2006?“ zeptal se Rosswall.
„Ano,“ odpověděl Peter.
„Proč jste se s ním jel setkat?“ zeptal se Roswall.
„Protože mě požádal, abych přijel jako host.“ řekl Peter.
„Nejel jste tam snad, abyste šel na pláž.“
„Ano šel, velmi často.“

V jednu chvíli Peter řekl, že ho napadlo prodávat statistiky z The Pirate Bay, protože věřil, že by si je lidé rádi přečetli v novinách nebo podobně. Když se Roswall zeptal, zda Peter očekával peníze od TPB, odpověď zněla ne.

Poté se Petera začal vyptávat Peter Danowsky z IFPI, který začal u jeho vzdělání. Peter řekl, že odešel ze školy, ale později se na Internetu naučil anglicky a programovat.

Danowsky pak obrátil svou pozornost na reklamní společnost Random Media, opět poukazoval na e-maily od The Pirate Bay. Později během vyptávání se Danowsky zeptal:
„Je pravda, že jste měl přednášku s názvem Jak zničit miliardový průmysl?“
„Ano, to jsem měl,“ odpověděl Peter.

Danowsky pak začal citovat některé Peterovi komentáře z jeho blogu na Brokep.com. Peter řekl, že jeho blog se netýkal jen The Pirate Bay, přestože by si to tak obžaloba jistě přála.

Po dotázání na jeho názor na kopírovací monopol, se Peter Danowského zeptal:
„To je politická otázka. Je tento proces politický nebo právní?“ Danowsky pokračoval ignoruje Peterovu otázku, ten ho však přerušil. „Chci odpověď od pana právníka Danowského. Je toto politický proces? Můžete mi odpovědět?“
„Jak může být kopírovací monopol politickou záležitostí?“ zeptal se Danowsky a nechal dodatečných otázek. Peter byl překvapen: „Nic nedodáváte? Fajn, nechte mě to rozebrat...“ a dlouze pokračoval o kontextu různých otázek Danowského.

Danowsky se zeptal Petera na jeho prohlášení o tom, že se kopírovací monopolisti chovali nelegálně. Peter odpověděl, že se jednalo o Warner Brothers, kteří napadli stránky hackingem.

Danowsky se zeptal Petera, co má být smyslem The Pirate Bay. „Umožňuje uživatelům sdílet jejich materiál s ostatními,“ řekl Peter.
„I přesto, že je pokrytý kopírovacím monopolem?“ zeptal se Danowsky. „I to může být občas následkem,“ odpověděl Peter. Po krátkém vystoupení právníka filmové společnosti  záznam i jednání skončilo.

 
Datum: 15. 10. 2010, Autor: mako
Přečteno: 38135x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

15. 10. 2010 Jan 26. 11. 2010
15. 10. 2010 hm cizí obsah smí zveřejňovat jen google na YOUTUBE
15. 10. 2010 fikus Re: cizí obsah smí zveřejňovat jen google na YOUTUBE

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1350)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 88823
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33513
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5783
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Monstrproces
články v rubrice

30. 7. 2012 | 484
Soud s konopným léčitelem trval 5 minut. Státní zástupci obžaloby stahují
6. 2. 2012 | 99
Válka proti Internetu: The Pirate Bay bylo odepřeno slyšení u Nejvyššího soudu
15. 6. 2011 | 149
Razie proti největšímu německému kinoserveru
8. 3. 2011 | 336
Proces o svobodě léčby konopím vrcholí
13. 1. 2011 | 1603
Advokáti a policie ke kauze libereckého piráta
13. 1. 2011 | 59929
Rozhovor s pirátem: Protipirátská unie manipuluje média
27. 10. 2010 | 299
Konopný velekněz Dušan Dvořák po prvním kole monstrprocesu: „Léčit budu dál“
26. 10. 2010 | 58704
Pátý den procesu s Pirate Bay: „Screenshoty co nic nedokazují“
15. 10. 2010 | 3571
The Pirate Bay u odvolacího soudu: P2P patří ke svobodě projevu
8. 10. 2010 | 103
Proces se zakladateli Pirate bay je v plném proudu
24. 9. 2010 | 268
Příběh piráta 3: Posudek dokazuje nevinu, ale domů vám vtrhne policie!
19. 8. 2010 | 347
Příběh piráta 2: Nezávislý agent Bodiš zasahuje
21. 7. 2010 | 4300
Příběh piráta 1: Corpus delicti – Screenshot!
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 88823
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33513
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5783
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.