20. 9. 2018, 7:35

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Rostoucí dluh umožňoval spotřebu produkce, které je přebytek


Často čteme, že Řekové, Italové či kdokoliv jiný prožrali budoucnost. Ve skutečnosti však utráceli za produkty, které někdo musel vyrobit. Kdyby neutráceli, nikdo jiný by je nekoupil. Firmy by neměly příslušné zisky a lidé ve firmách práci. Rostoucí dluh umožňoval spotřebu produkce, které je přebytek.19. 8. 2012


Datum: 19. 8. 2012, Autor: Ivo Vašíček
Přečteno: 75958x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Blábol
(KoHo, 22. 12. 2012 - 15:10:31)
Odpovědět
Tak takový blábol jsem už dlouho nečetl. Zajímalo by mě, kde autor čerpal inspiraci.

Modrý esesák nějak neumí odpovídat!
(Rodogon, 27. 8. 2012 - 11:16:52)
Odpovědět
Stále tu modrý esesman - kapitálu odporný to tatrman dluží odpověď na otázku kterou tu sám nadhodil! Totiž čím a jak měli "zbohatnout" ti "bývalí chudí" ve světě? Mají snad více volného času pro sebe a svojí rodinu? Více možností poznávání světa, vzdělávání, více veřejných služeb ulehčujících život a čínících ho snadnějším a bezpečnějčím? Mají lepší přístup k přírodním zdrojům než jejich předkové? Lepší potraviny, čistčí vzduch a pitnější vodu než jejich předkové? V čem má spočívat to jejich "zbohatnutí"? V možnosti nakoupit si v supermarketu více povětšinou bezcenných krámů s krátkou dobou použitelnosti? V nadbytku stále více umělých a polojedovatých potravin? V stále zničenějším životním prostředí, stále méně dostupným zdrojům čisté vody? V stýle dražším a méně dostupném bydlení? Stále nebezpečnějších ulicích plných drog a zločinu? Tomu hovada co tě vyškolili než tě sem poslali kydat lži říkají "zbohatnutí"? S takovým "bohatstvím" jsi ty a tvý loutkovodi pěkně do prdele, než vás tam pošlou ti "zbohatlí". Jediným čím "zbohatli" je dřina za pár šupů a odcizení mezi sebou navzájem, kdy pro ztrátu času - toho jediného skutečného bohatství každého člověka na tomto světě.

Re: Modrý esesák nějak neumí odpovídat!
(Modrák, 28. 8. 2012 - 18:48:55)
Odpovědět
To všechno mají, jen ty to nevidíš, ale s tím nehnu a už na tebe hážu sranec, beznadějný rudý vole!

Re: Re: Modrý esesák nějak neumí odpovídat!
(Rodogon, 3. 9. 2012 - 09:29:30)
Odpovědět
Žvníš bezbarvý idiote (protože modrý asi nebudeš, spíš debil). I tzv. fašisté na webu Revolta.info píšou toto: "Po pádu původního kolonialismu vzniknul nový druh koloniálního imperialismu, tentokrát však v úplně nové formě - imperialismus úrokového zadlužení. Dekolonizované země byly globalizací přinuceny v rámci pokroku vybudovat ekonomiku, která by svým charakterem odpovídala té západní kapitalistické. Tím se tyto země dostaly pod vliv Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. A to, co bylo předem každému střízlivě uvažujícímu člověku jasné, se také stalo - tyto země nebyly schopné platit své půjčky, banky jim proto daly nové půjčky, kterými měly být splaceny ty staré. Tak vzniknul začarovaný kruh, v jehož důsledku vznikly v těchto zemích zkorumpované a byrokratické vlády, loutky západního kapitálu ...Takovýto imperialismus se dá nazvat parazitním a hnijícím kapitalismem. Imperialismus vedený finančním kapitálem vyrostl v nejvíce dominantní systém. Kapitalistické monopoly kontrolují světovou ekonomiku a naše současné politické systémy. Velkým hráčem v tiché válce imperialismu je SB. Ta je zapojena v některých velmi pochybných projektech včetně těch, které vedou k imigraci původních obyvatel zejména do Evropy. Obyvatelům třetího světa je také brán jejich dlouholetý životní prostor, když jsou mezinárodními projekty ničeny jejich území jako například deštné pralesy. Takový příklad najdeme v Jižní Americe. Některé jihoamerické země jsou zatíženy kvótami, které musejí uspokojit západní produkci vývozem kukuřice. Pro splnění takových kvót jsou káceny nesmírné části deštných pralesů, z jejichž území se stává zemědělská půda. Tímto pravidlem se řídí spousta zemí, trh je zaplaven zemědělskými produkty, čímž klesá pro nakupující výrobce cena. Pro nás, spotřebitele, se však cena výrobků nemění, spíše naopak. A protože tyto země jsou zatíženy půjčkami, jsou nuceny vyrábět každoročně víc a víc, což vede jen do dalšího začarovaného kruhu, který má nedozírné následky na životní prostředí a identitu původních vytlačovaných společenství.

Celá finanční politika SB stojí na jediném pilíři - půjčování („rozvojová pomoc“), které vede k nátlaku na vlády. Tím postupně dochází k liberalizaci. Tím se rozumí veliké finanční škrty v sociálních výdajích, které nutí země například ke zdražování zdravotní péče. Po privatizaci všeho možného, přesně takové jaká proběhlo i v Evropě, pak dojde k absolutnímu otevření světovému trhu, což vede k dovozu nekvalitních a levných kapitalistických výrobků a otevírání továren cizích vlastníku, kteří se dychtí po celém světě za levnou pracovní silou, která přinese ještě větší zisky. Výsledkem je postupné zničení domácí výroby a zvyšování nezaměstnanosti. „Výhodné“ půjčky tak přivedly pouze liberalizaci a privatizaci ekonomiky a třetí svět tak nemá na výběr - v případě neakceptování těchto podmínek přijde hospodářská a politická izolace a na konci válka a smrt. To přesně se stalo v posledním roce Libyi. Ta praktikovala vlastní politiku a hospodářskou samostatnost, ze které těžil celý národ. Teď na ní dopadají všechny vymoženosti kapitalismu - privatizace, rozprodání veškerého majetků a zdrojů do soukromých zahraničních rukou, sociální devastace a degradace občanů do role otroků. Sýrie své kapitalistické rozhřešení nemá daleko…"
Je to magore co si na sebe bereš modrou jen o rozumu, ne o nějaké mnodrosti, rudosti žlutosti či co to žávstáš, přiblbliku bez mozáckej. NIC nemají - jen plno krámů co je zotročujou a zničený životy (zničené myšlení, rodiny, kulturu, tradice i přírodní prostředí)! Ale poslal bych tě tam, třeba na předměstí Dháky, Djakarty, Kinshasy, Durbanu či Sao Paula nebo Mexico City, abys tam svoje sračky začal žvástat. A někdo jim to přeložil! To by byl mazec a zasloužená smrt pro debílka:)))


Krize z nadprodukce
(František Řezáč, 25. 8. 2012 - 10:47:02)
Odpovědět
To holt chce přečíst si aspoň něco z toho Marxe. Možná pak bude úplně zbytečné objevovat Ameriku.

Re: Krize z nadprodukce
(Rodogon, 27. 8. 2012 - 08:32:51)
Odpovědět
Taky si říkám! Je to asi rok dva co vyšel článek v časopise Instinkt nebo Týden - už nevím a tam autor hluboce a složitě vysvětluje, že vývoj bude znamenat "stále méně příležitostí pro méně talentované" a tedy nutnost stále rostoucích výdajů státu na jejich dotování, tvoření umělých pracovních míst apod. Už tehdy jsem si řekl, proč to nenapíše stručně - Marx to vypočítal excelentně! A nebylo třeba to složitě vysvětlovat na příkladech jak se "práce přesouvá za levnými zdroji surovin do třetího světa" apod. Dnes už vím proč musí znovu objevovat Ameriku - totiž se bojí toho závěru co z toho plyne a myslí si, že když na to půjdou z jiné strany takříkajíc "od lesa", že dojdou k nějakému jinému, pro ně méně dramatickému řešení. To maj ale smůlu ...

Ivo se zlepšuje
(xChaos, 23. 8. 2012 - 13:57:34)
Odpovědět
Text je věcný a v podstatě s ním nelze z žádného úhlu nesouhlasit.

Samozřejmě existuje i monetaristické peněz, ale v ekonomice postavené na pojetí peněz jakožto jednoho ze vzácných zdrojů by evidentně většina populace skončila zcela nemajetná a bezprávná...

Re: Ivo se zlepšuje
(Rodogon, 24. 8. 2012 - 00:31:03)
Odpovědět
Je to tak! Text je perfektní, dokonalej, kvalitně popisuje a analyzuje problém, i když nenaznačuje řešení. Omlouvám se za něteré komentáře netýkající se přímo popisovaného problému a to v souvislsti se starým bojem který i zde probíhá. Jedná se o reakce zločineckého modrého esesáka zvaného BohemČech, zde jako Modrák - ale já mu říkám BlbČehýnek. Toto odporné duševně zaostalé individuum s inteligencí houpacího osla vyrobeného na Tchajwanu bylo najato zbrojními koncerny spolu s dalšími odpadky lidstva a vznikla z nich skupina idiotů lobujích za obnovení závodů ve zbrojení. Mělo k tomu posloužit vybudování tzv. protiraketové základny v Brdech plánované bývalou administrativou ve Washingtonu. Za tímto účelem byla vytvořena a financována síť gaunerů a zlodějů, kterým policie řízená Langerem smazala provinění výměnou za poslušnost a udělal z nich bijce za "demokracii a svobodu" proti údajným "nepřátelům Západu" - tedy těm, kteří odmítali se podřídit jejich válečnému paličství. Jejich metodou blo strašení Ruskem, návratem komunistů k moci, spojením islámu a levice a jiné bludy. Pro svůj nevalný intelekt a vyloženě mizerné vzdělání ale skončili povětšinou s nálepkou vypatlánků bez schopnosti samostatně myslet. Ani tato diskuse není v tomto ohledu vyjímkou, jak se ukázalo:)

Re: Re: Ivo se zlepšuje
(Modrák, 25. 8. 2012 - 01:00:22)
Odpovědět
Komu to aspoň maličko myslí, má jasno. Rodogon je rudý psychopat píšící z Bohnic.

Re: Re: Re: Ivo se zlepšuje
(vlasta klepák, 25. 8. 2012 - 16:59:25)
Odpovědět
Jistě, pacienti PLB mají přístup na internet. Prober se.

Re: Re: Re: Re: Ivo se zlepšuje
(Rodogon, 27. 8. 2012 - 08:27:25)
Odpovědět
To je zbytečný, nezměnil se, zůstal kreténem jako tehdy, jen témata se mezitím změnila:)))

Kumulace kapitálu/dluhů
(Spirit, 20. 8. 2012 - 22:05:27)
Odpovědět
Stále nechápu, proč je nevyhnutelné zadlužování. Při spotřebě nadprodukce jednoho může druhý místo zadlužení se, poskytnout svou vlastní jinou nadprodukci, služby nebo jiné zpeněžitelné zdroje. Stejně tak nechápu nutnost vzniku dluhu při zvýšení objemu peněz v oběhu. Kdo a komu se zadluží? Znovu podotýkám, že jsem naprostý ekonomický laik a je jistě možné, že současný systém je skutečně “broken by design“, zatím tomu ale nevěřím.

Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(, 21. 8. 2012 - 08:03:52)
Odpovědět
Co do toho taháš ekonomiku? Musíš si uvědomit ty strany - kdo prodává (nějaký zaměstnanec nebo důchodce?)) a kdo kupuje (určitě většina zaměstnanců a důchodců). Pak ti to musí bej přeci jasný. Kapitalisté investují peníze (kapitál]), aby si pronajímali půdu a budovy, kupovali stroje a surový materiál a najímali proletáře k výrobě zboží na prodej – ne proto, že kapitalisté chtějí peníze (P), aby si koupili další zboží (Z) (tradiční logika směny zboží Z–P–Z), ale aby vytvářeli zisk, tj. více peněz, než původně investovali (P–Z–P). To je základní logika kapitalistického investování P–Z–P: kapitalisté neinvestují, aby směnili svá aktiva za něco, co chtějí používat, ale aby jejich peníze rodily další peníze, a pokud se tak neděje, mohou stejně tak dobře svá aktiva prodat a koupit si nějaký tropický ostrov. Konkurence ostatních společností je zároveň nutí k tomu, aby trvale zvyšovali míru vykořisťování – buď tak, že nás nechávají pracovat víc, nebo déle, nebo tak, že přejdou na nové zařízení, které umožní vyrobit více výrobků za pracovní hodinu, nebo, které může být obsluhováno levnějšími dělníky. Dělníkům se pokaždé, čas od času, podaří snížit míru vykořisťování, ale je-li to omezeno jen na jednu firmu, ohrožuje ji to bankrotem (protože ostatní firmy ve stejném odvětví pokračují ve fungování na základě vyšší míry vykořisťování). Když dělníci stlačí míru vykořisťování v celém průmyslovém odvětví, kapitál se z tohoto odvětví přelije jinam, aby hledal výnosnější příležitosti, což vede k masivnímu propuštění (jaké jsme viděli v automobilovém průmyslu). Když k tomu dojde v systému jako celku, máme tu krizi, jež je cestou, jakou se kapitál snaží obnovit míru zisku.

Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Ivo Vašíček, 21. 8. 2012 - 10:19:52)
Odpovědět
Souhlas, až na to použití terminologie "vykořisťování". Použití expresivních, až demagogických výrazů degraduje každou i logicky a fakticky správnou myšlenku. Do podobné kategotie patří potrat-vražda či rasismus-xenofobie (snaha vyvolat dojem, že se jedná o chorobu). Neutrálně (technicky a ekonomicky) je přesný termín zisk z použití pracovní síly. Dále musím dodat, že uvedený kapitalistický systém má celospolečenský přínos v tom, že vytváří motivační rámec pro tvorbu hodnot. Nahradil starší motivační rámec (strach, z rány bičem). Bez ohledu na pocity je nějaký motivační rámec vždy nutný, neboť člověk není eusociální biologicky (jako např. včeli či termiti), bez něj by nemohlo na Zemi žít 7miliard lidí. Nicméně nyní se blíží doba totální substituce pracovní síly a kapitalistické uspořádání přestává být funkční. Podobně chybné je odsuzovat kapitalismus jako takový. Bez něj bychom nebyli, tam kde jsme. Pro vývoj lidské společnosti to bylo zřejmě nejlepší řešení. Stejně jako bylo nutné i uspořádání feudální. Marx kopíroval od Hegela, podleh však příliš velkému "nadšení". Vše je jak má být, a vše má svůj čas. Velice důležité je vnímat celý Vesmír včetně lidských jedinců jako jediný naprosto komplexně propojený a uzavřený systém, který se při pozorování z hlediska času projektuje dynamicky.

Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(vlasta klepák, 23. 8. 2012 - 13:09:43)
Odpovědět
"Nicméně nyní se blíží doba totální substituce pracovní síly a kapitalistické uspořádání přestává být funkční."

Lépe zformulované jsem to ještě nikde nečetl, díky. Zbývá vymyslet, co s tím:

- Redukce obyvatelstva? Ne sama o sobě, nepoměr produkce / spotřeba to neřeší.
- Redukce technické úrovně? Aneb ve čtvrté světové válce kameny a klacky.
- Otrokářství/feudalismus? Ti nejbohatší si budou vydržovat pár sluhů, které postupně nahradí robotama. Na světě zůstane menší počet rodin s velkými majetky... ale co s ním budou dělat, netuším. Válčit proti sobě?
- Expanze. Kam? Vesmír je daleko a zatím jsme neobjevili/nepřipravili místa schopná držet život.
- Vytvoření ekonomiky potřeb (Venus project apod.), zrušení závislosti lidí na penězích.

Situace vypadá bledě a je víceméně jisté, že se v budoucnu odehraje kombinace zmíněných možností. Ale kterých konkrétně?

Pro Modráka: když nemáš mozek, nech si nějaký implantovat! A jestli ho máš, tak začni přemýšlet, jinak děláš poctivým pravičákům ostudu!

Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(vlasta klepák, 23. 8. 2012 - 13:12:24)
Odpovědět
K té expanzi - ještě máme oceány. To zaměstná ekonomiku možná na padesát let, ale víc už asi ne.

Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(., 23. 8. 2012 - 15:25:00)
Odpovědět
Blíží se doba je neurčitý pojem. Kde? Kdy? Za 10, 50, 100, 200 let? Jen jalové kecání.

Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(vlasta klepák, 23. 8. 2012 - 18:54:06)
Odpovědět
O tom, že se blíží den tvé smrti, taky nikdo nepochybuje. To, že nikdo neví, kdy k tomu dojde, ještě neznamená, že k tomu nemusí dojít.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(., 23. 8. 2012 - 19:48:38)
Odpovědět
Obavy, že stroje připraví lidi o práci, se objevily už před 200 lety, a dodnes se tak nestalo. I roboty musí někdo vyvíjet, vyrábět, obsluhovat, více lidí se uvolní pro jinou práci než dělají dnes: služby, IT, farmacie....ale to už plkám jako ty, zajímavý je daleko kratší horizont, který umíme ne neomylně, ale aspoň trochu předvídat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(vlasta klepák, 23. 8. 2012 - 22:45:12)
Odpovědět
Ano, vznikla ekonomika služeb. Či spíše řečeno - rozvinula se, neboť ekonomika služeb tu byla i za feudalismu. Věřte si tomu, že po nahrazení dělníků roboty lze rozvinout další ekonomiky. Kéž by to šlo a asi každý to uvítá. Je však třeba počítat i s pesimistickým scénářem, protože nalezení nových ekonomik není nijak zaručeno.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:13:29)
Odpovědět
NIC nepochopils! tady jde o zisk! ne o nějakou práci, to si může vymyslet každej blbec! Oni nehledaj práci, ale zdroj zisku! Někdo musí něčím platit aby vznikl zisk. Ten někdo je ten kdo nevlastní nic krom své pracovní schopnosti a je-li tato nahrazena strojem, je po píči pytel! Těch pár lidí co opravuje a obsluhuje stroje to nevytrhne - nenahradí masovou poptávku miliard zaměstnanců a dnes již hlavně také důchodců. Ti by mohli sice využít služby, ale za co, že, když budou mít stále méně prostředků? Začni už myslet a přestaňte hlavně blbové žvástat, když dobře víte, že to není o vzájemné výměně hodnot - já ti nakopu třeba prdel a ty mě za to opravíš střechu, je to o tom, že jeden vlastní a druhý musí dělat, aby mohl získat předmět který sám vyrábí nebo někdo jemu podobný jinde a to prostřednictvím poukázek zvaných prachy, prašule, kapiš? Příčina toho že furt žvaníte sračky a jste mimo je v pojetí problému! Vás učili demagogickej lživej pind, že to je o údajné spolupráci rovných. No jo - to by se pak vždyckynky našlo něco na čem spolupracovat! To by byl komunismus! Ale tak to není - tohle je o tom, že jedni - malá hrstka - hodili práci na jiné - dnes už se a ni nedá říct že valnou většinu:) Ale hlavně - oni na své nepráci bohatnou, kdežto ti co ji nemají a nevlastní jsou chudí a žijí z dávek. A ti co pracují maj jen 2 možnosti - stanou se těmi prvními - ale to je pravděpodobnější spíš první místo ve sportce, či těmi druhými - a tam je pravděpodobnosti kurevsky vysoká ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Modrák, 25. 8. 2012 - 01:07:06)
Odpovědět
To ti i věřím, rudej shnilochu, ty nehledáš práci, ty se chceš jen zadarmo nažrat:-D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(, 27. 8. 2012 - 08:35:18)
Odpovědět
A proč bych měl hledat práci, kreténe? Ty ji snad hledáš hovado pitomý? Tebe platí Langrostapo za lhaní a stejcení po diskusích, nebo platilo - a doteď žiješ z úspor. Pak se divíme že chyběj prachy na zdravotní péči a školství a vědu ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Rodogon, 27. 8. 2012 - 08:42:32)
Odpovědět
Ty ani ty hovado neumíš přečíst pár vět! ONI ty kapitalisti NEhledaj práci tu demente vypatlanej!!! Kapiš? Oni NEpotřebujou víc lidí k vyrobení většího zisku!!! A ne že ti lidi nehledaj práci! A kdo a proč by ji měl hledat? Ona se někam ztratila nebo co? Na co nosíš na krku tu hnusnou hroudu co jí říkáš hlava? Práci nehledá nikdo, ta existuje objektivně (sorry - najdi si ve slobníku co to znamená), lidi hledaj zdroj obživy! Co je uživí, kapiš to ty debile vymaštěnej? To nemusí bejt práce - některý jako jsi ty třeba živí političtí gauneři co takovým odpadkům hází drobty ze svýho stolu, na kterým dělí kořist o kterou oloupili ostatní lidi, kteří maj tu smůlu že musí prodávat svoji pracovní schopnost, která v důsledku vědecko-technického rozvoje neustále zákonitě ztrácí na ceně, ty dobytku. Lhaní a podvádění na ceně neztrácí, což by tvý psiskovodi mohli vyprávět! A taky že jednou budou - před revolučním tribunálem. Ale toho ty se jsouce rozsápán rukama lidu zocelenýma spravedlivým hněvem tam kde budeš nalezen nedožiješ . naštěstí ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Ivo Vašíček, 25. 8. 2012 - 10:51:41)
Odpovědět
Tehdy však byl také vážný problém s nezaměstnaností a nakonec to vyvrcholilo sociálními bouřemi, ve kterých si lidé vynutili uzákonění 8hodinové pracovní doby, tedy zkrácení na polovinu. Tím se současně otevřel prostor pro další produkty (využití volného času). Tehdy taky nechtěli nic měnit a tekla krev.

Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Ivo Vašíček, 23. 8. 2012 - 20:04:57)
Odpovědět
Pohlížím na lidi podobně jako na ostatní živočišné druhy. Na celou přírodu pohlížím jako na dílčí proces v chodu vesmíru (podobně jako vznik hvězdy, planety). Z tohoto hlediska je výstupem aplikace života změna entropie a rostoucí podíl hmoty ovládané vůlí. Uspořádání lidské společnosti je formou eusociálna (mravenci, termiti). Na rozdíl od pudově (chemicky) řízených systémů dělby práce člověk používá racionální systém založený na strachu. Nejprve to byl bič otrokáře, později a nyní peníze bankéřů. Socialismus zkrachoval na základě selhání motivace. Problém bude vyřešen nalezením nového systému motivace. Vždy bude totiž nutné, aby nějaké množství lidí pracovalo tak, aby byl dostatek zdrojů pro všechny. Tedy systém ve kterém není nutné pracovat, ale přitom bude existovat motivace k práci, kterou je nezbytné vykonat. To je v rozporu se současným pojetím peněz i majetku. Jsem přesvědčen, že řešení nikdo nevymyslí, ale vznikne spontánně samo na základě ekoniomického chování jednotlivců a postupně se rozrůstajících skupin. K tomu však musí být vytvořeny i legislativní podmínky, protože ty současné tomuto vývoji budou stále více bránit. Např. vlastnictví nepoužívaného majetku (hmotného) může být problém.

Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(vlasta klepák, 23. 8. 2012 - 22:48:47)
Odpovědět
Vlastnictví nepoužívaného majetku by nebyl problém, kdyby se rozvinula (a do praxe více zahloubila) zásada "vlastnictví zavazuje".

Řešení se jistě vymyslí samo. Jen ne za sto let, ale tak za několik tisíc po několika dobách temna a několika restartech civilizace.

Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:03:53)
Odpovědět
Přesně! On není žádný "pravičák", nýbrž Langrostpák, příslušník dodnes působící zločinecké organizace modrých SS. Byla založena těmi kteří potřebovali prosadit zájmy zbrojních koncernů v USA a Izraeli a to rozmístěním prvků protiraketové obrany ve střední Evropě a tím roztočení nového kola zbrojení ve světě jakožto cesty ke globální devalorizaci starého kapitálu válkou. Modrák se jinak také nazývá BohemČech a je to zločinec!

Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Modrák, 25. 8. 2012 - 01:14:19)
Odpovědět
Dobře ti cáká na maják:-D Ušetřili na tobě na sedativech?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(, 27. 8. 2012 - 08:46:09)
Odpovědět
Na tobě ušetřej - na provaze! Během světáče budou tací přisluhovači, poskoci a fízlové diktatury směnné hodnoty rozsápáni rukama lidu přímo na ulicích!:)

Re: Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 22:59:12)
Odpovědět
Naprostý souhlas! Kapitalismus plnil svoi historickou úlohu a bez něj by jsme nebyli kde jsme ani v náznaku. Ale přišel čas, aby byl vystřídán. Termíny v tom nehrají roli - vykořisťování to je v každém případě - proto od zániku rodové občiny hovoříme o vykořisťovatelském systému, ať je jeho zdrojem bič nebo uzurpace prostředků obživy lidí, což jest pro vykořisťovaného totéž jako být oddělen od života ...

Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Spirit, 21. 8. 2012 - 12:21:56)
Odpovědět
Pokud tohle je reakce na můj komentář, pak se ti asi musel jinak zobrazit. Ptal jsem se mimo jiné na proces emitace nových peněz. Nezdá se ale, že bys byl ten pravý na odpověď. ;)

Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:10:04)
Odpovědět
Je třeba jasně říci, že krize neskončí, dokud nebude obnovena míra zisku, což by vyžadovalo:

Značně zvýšit míru vykořisťování. Vzhledem k tomu, že si lze jen těžko představit, jak bychom mohli přežít stres z toho, že bychom pracovali déle či tvrději než už pracujeme, hlavní cestou jak zvýšit míru vykořisťování bude pokračující propouštění a krácení mezd. A to včetně sociální mzdy, kterou tvoří sociální dávky, veřejná doprava, útulky pro bezdomovce atd. (jež kapitalisté nepřímo platí proletariátu prostřednictvím daní a darů neziskovkám).

Likvidaci starého kapitálu, včetně výrobků, jež nelze ziskově prodat, zastaralého fixního kapitálu (stroje atd.) a fiktivního kapitálu (což jsou papírové nároky na jmění ve výši přesahující skutečnou hodnotu zboží, kterého se původně týkaly – hodnotu, která stále klesá následkem technologického vývoje, zatímco papírové nároky na tuto hodnotu jakmile je prodaná dál v jiné formě, nejsou zaznamenány dřív, než dojde k finanční krizi. Historicky byla důležitým způsobem, jak likvidovat starý kapitál, válka.)

Pokračovat ve snižování nákladů na výrobu drancováním půdy, vody a dalších „zdrojů“ těch několika málo zbývajících zemědělských komunit, jimž je ještě co ukrást, a dolováním lidských a zvířecích těl jako „zdrojů“ orgánů, plasmy, DNA…

Otevírat nové trhy (asi na Marsu?) a pokračovat ve vytváření nových řad výrobků (pro ty, kteří si je mohou dovolit), komodifikaci všech oblastí života, které ještě nebyly komodifikovány (naše sny snad?).

Po celé 19. století kapitál obnovoval míru svého zisku každých deset let prostřednictvím dvou či tříleté krize. Na počátku 20. století odložila imperialistická expanze krizi až do velkého třesku v roce 1929. Jednu celou dekádu ekonomické krize a nejničivější války v lidských dějinách poté trvalo zlikvidovat dostatečné množství starého kapitálu, vydrancovat dost zdrojů a otevřít dost nových trhů, aby mohla být obnovena míra zisku, která vytvořila podmínky pro zlatý věk růstu kapitálu na straně jedné a regulací ve prospěch dělnické třídy na straně druhé od roku 1945 do 1970. Nezapomínejme, že to bylo na konci této konjunktury, v roce 1968, kdy relativně „privilegovaní dělníci“ a studenti napříč prvním světem rozpoutali revoltu proti duchovní chudobě kapitalistického blahobytu a proti „práci“ samotné. (…)

Re: Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Spirit, 21. 8. 2012 - 21:45:45)
Odpovědět
I když jsem chtěl v tomto vlákně řešit trochu něco jiného, musím kostatovat, že tvé argumenty nejsou pro mě dost přesvědčivé. I když to rozhodně neznamená, že současný systém nemá lepší alternativu, jsem přecvědčen, že je zatím dle informací, co mám, asi nejméně špatný. Problém vidím spíše v lidech, než v systému. Popustím-li uzdu fantazii, může např. velice dobře fungovat (parlamentní)monarchie, kde panovník je "první občan ve státě" a stejně tak může velice dobře fungovat kapitalismus, kde tzv. kapitalista je "první dělník ve firmě". :D

Re: Kumulace kapitálu/dluhů
(Ivo Vašíček, 23. 8. 2012 - 20:15:00)
Odpovědět
Současný systém neumí emitovat peníze jinak než dluhem. Přímá emise peněz státem (což bylo v historii běžné, dokud svět nezačaly řídit banky) však má také své limity. Možná by to šlo nějak vybalancovat, nicméně si myslím, že technologie umožní rozvoj multibárterových tržišť, kdy bude probíhat směna produktů přímo produkt za produkt (podílovým způsobem - tedy suma všech dodaných a odebraných produktů v rámci celosystémového zápočtu). Je to problém pouze technický - rychlé online připojení, důvěryhodná databíze, vysoký výpočetní výkon, autentizace atp. A při zachování thu si mohou lidé pronajímat výrobní prostředky (např.)

článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(jojo, 20. 8. 2012 - 20:05:23)
Odpovědět
Jen pár bodů - "Při rostoucí produktivitě musí v uzavřené ekonomice poptávka klesat, protože klesá i množství pracujících."

množství pracujících klesat nemusí, může je absorbovat jiný sektor či víceméně nekonečný sektor služeb

"I v případě exportu se nutně musí někdo zadlužovat. Pokud někdo vyrábí více, než spotřebuje, nutně musí někdo jiný vyrábět méně, než spotřebuje."
vše se dlouhodobě srovnává pomocí měnových kurzů či stěhováním za prací

"K vyrobení současného nebo většího množství produkce už není zapotřebí více pracujících."
spíše je nedostatek lidí, co je schopno něco nového vymyslet a lidi zaměstnat, konec světa v rámci lidských potřeb ještě určitě nenastal


"Částečným řešením je přerozdělování formou zdanění."
a nebo srovnání pomocí měnového kurzu


Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Ivo Vašíček, 20. 8. 2012 - 20:06:57)
Odpovědět

Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Ivo Vašíček, 20. 8. 2012 - 20:15:29)
Odpovědět
Omyly:
"Při rostoucí produktivitě musí v uzavřené ekonomice poptávka klesat, protože klesá i množství pracujících."

množství pracujících klesat nemusí, může je absorbovat jiný sektor či víceméně nekonečný sektor služeb
Pokud je ekonomika jediný celek (což globální už začíná být) nemůže ty nové služby nikdo koupit, tedy pokud se pro něj nenatisknou peníze které si půjčí. Častý omyl je, že si lidé myslí, že peníze vznikají prací. Továrny ani poskytovatelé služeb však peníze netisknou.
"I v případě exportu se nutně musí někdo zadlužovat. Pokud někdo vyrábí více, než spotřebuje, nutně musí někdo jiný vyrábět méně, než spotřebuje."
vše se dlouhodobě srovnává pomocí měnových kurzů či stěhováním za prací
Naprosto nelogické plácnutí do vody. Změna kursů nijak nezmění skutečnost, že produkci navíc musí někdo koupit. Stěhování za prací s problémem naprosto nesouvisí. Vyprodukuje-li někdo něco navíc musí to být někde naopak, jinak zboží zůstává ve skladu
"K vyrobení současného nebo většího množství produkce už není zapotřebí více pracujících."
spíše je nedostatek lidí, co je schopno něco nového vymyslet a lidi zaměstnat, konec světa v rámci lidských potřeb ještě určitě nenastal
Konec světa nenastal, nicméně pro zhodnocování kapitálu, které je dnes motivačním stimulem ekonomiky jsou další lidé nepotřební.

"Částečným řešením je přerozdělování formou zdanění."
a nebo srovnání pomocí měnového kurzu
reakce na vytrženou část věty z kontextu


Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(jojo, 20. 8. 2012 - 22:09:59)
Odpovědět
"Vyprodukuje-li někdo něco navíc musí to být někde naopak, jinak zboží zůstává ve skladu"

Kdyby svět fungoval jako model dokonalé konkurence, tak by pak navýšení produktivity nutně nevedlo k navýšení produkce, o kterém je v článku referováno, ale hlavně k úspoře času( a tím možnosti se věnovat výrobě něčeho, o co je zájem či k navýšení volného času).

"Pokud je ekonomika jediný celek (což globální už začíná být) nemůže ty nové služby nikdo koupit, tedy pokud se pro něj nenatisknou peníze které si půjčí."
Pokud je nemá kdo koupit, tak se zbytečně s výrobou namáhal a měl se věnovat něčemu, o co je zájem (resp. o co má zájem někdo, kdo má výrobci co nabídnout jako protiplatbu). Bankami a centrální bankou vytvářená nová (produktivtou nekrytá) kupní síla toto zjištění jen oddálila a třeba oproti zlatu či bitcoinu znepřehlednila, což mě teď napadá, že bylo pravděpodobně myšleno jako hlavní motto článku a jen jsem ho při prvním přečtení špatně pochopil :-)

Osobně si ale myslím, že cestou ven je snížení pracovní doby a tím i rozvoj služeb, kdy lidé budou muset volný čas nějak strávit. Zda to bude stačit neví nikdo a pravděpodobně se pak skončí u základního příjmu.


Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(next_ghost, 21. 8. 2012 - 01:12:42)
Odpovědět
Zkrácení pracovní doby zase naráží na globalizaci ekonomiky, protože okolní státy s nezkrácenou pracovní dobou nás donutí k ekvivalentnímu snížení mezd. Řešení nevede přes kosmetickou změnu systému směny, ale jedině přes snížení závislosti člověka na směně vůbec.

Re: Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(jojo, 23. 8. 2012 - 10:49:24)
Odpovědět
"Řešení nevede přes kosmetickou změnu systému směny, ale jedině přes snížení závislosti člověka na směně vůbec."

díky, to je zajímavá úvaha, uvidíme, kam nás technologický pokrok zavede.

Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:32:55)
Odpovědět
De facto "základní příjem" jž dávno existuje a je v zemích tzv. Severu rozhodujícím faktorem příjmů vůbec! Z 10 lidí se prací živí jen 4. Zbylí jsou úředníci, důchodci, , studenti a děti, ženy v domácnosti, nezaměstnaní. Ovšem zatím tam chybí to slůvko "nepodmíněný". Vlády kapitálu by pak neměli nástroj jak tyto lidi zotročit a učinit z nich potenciál k náltaku na snižování mzdových nákladů! Lidé by pak byli totož příliš svodobní a nedali by se tak snadno lámat kořistníky a jejich odpornými pohůnky - viz modrá svině tu ...

Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Ajta, 21. 8. 2012 - 00:30:33)
Odpovědět
Proč by někdo musel něco kupovat? Nemusí. Změna kurzu vliv má, ale v rámci EMU není možná, je možná jen devalvace vnitřní přes škrty a snížení mezd.

Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(vlasta klepák, 24. 8. 2012 - 14:05:17)
Odpovědět
Aby se to prodalo, proto. Když se to neprodá, podnik živící X lidí zkrachuje a propast se prohloubí - bude větší tlak na půjčení peněz na nákup. V podstatě lze říct, že na straně spotřebitele je zadlužování zničující, na straně výrobce je to jediný způsob záchrany v tomto systému - že je to na úkor ostatních a na úkor budoucnosti... koho to zajímá? A to je největší průser.

Re: Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Ajta, 24. 8. 2012 - 22:52:28)
Odpovědět
Kupuješ něco protože to chceš, ne abys zachraňoval něčí výrobu. Produkce se přizpůsobí velikosti poptávky.

Re: Re: Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(vlasta klepák, 25. 8. 2012 - 17:04:27)
Odpovědět
Problém je, že my všichni jsme produkce. Podle zákonů trhu se s nižší poptávkou sníží nabídka. Jenže trh není izolován, snížení nabídky povede k dalšímu poklesu koupěschopnosti a dalšímu snížení poptávky. Vzhledem k tomu, o jak velká čísla jde, roztočíte spirálu a nezbankrotuje jedna firma... ale všechny! A proto je zde velký tlak na to, aby poptávka (a spotřeba) byla ve výši nabídky (nikoliv naopak).

Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 09:11:13)
Odpovědět
To je matematika - prostá a jasná věc, ale to langrostapáckým sviním nevysvětluj, to oni na školení modrých SS neprobírali. To víš, tak se jen hajluje a své nelidské žvásty tam pronáší různí Chalupové! Tam se dozvíš, že svět "je boj, ve kterém jsou buď vítězové a nebo poražení" a že "není způsob, jak z poražených udělat vítěze a z vítězů poražené". Ještěže páně ministr Chalupa aspoň uznal, že je to "kruté a neohlížející se na zásluhy":)
Video - http://www.youtube.com/watch?v=PmYlb5JeZq8

Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Ivo Vašíček, 21. 8. 2012 - 10:45:31)
Odpovědět
Nenávist a bojový pokřik nic neřeší. Kapitalistické uspořádání skutečně vychází ze základního evoloučního principu ve kterém dochází ke zdokonalování užití zdrojů, tedy zefektivňování přeskupování hmoty do nových struktur. V určité vývojové fázi je takový postup nutný. Nicméně nyní vstupuje živý systém do nové fáze, kdy soupeření o zdroje ztrácí význam. Není žádný "zlý kapitalista" či "zlý kapitalismus". Jsou jen lidé, kteří se chovají dle svého nejlepšího přesvědčení a osobní motivace (nikdo nebojuje za kapitalismus). Pozorují co je funkční a napodobují to. Zatím nechápou, že nic nefunguje věčně a jsou zmateni, když to co dříve fungovalo, fungovat přestává.

Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(vlasta klepák, 20. 8. 2012 - 21:01:44)
Odpovědět
"vše se dlouhodobě srovnává pomocí měnových kurzů či stěhováním za prací"
Výborně. A teď to aplikuj ve světě s omoezenými zdroji a s globální měnou (např. eurozóna) - je kam se stěhovat?

"spíše je nedostatek lidí, co je schopno něco nového vymyslet a lidi zaměstnat, konec světa v rámci lidských potřeb ještě určitě nenastal"
To je sporné tvrzení. Nevíme, kolik toho ještě lze vymyslet a zda realizace nově vymyšleného bude zaměstnávat patřičný počet lidí. Z tohoto mráčku zapršet sice může, ale nemusí.

Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 20. 8. 2012 - 21:53:27)
Odpovědět
Kde se nic neprodukuje, tam nikdo nemá práci. Co to je za kecy o tom "stěhování za prací"? Jsi někde upad na hlavu? Tak proč je práce? Aby se uspokojily potřeby lidí!!! A ne aby se vytvořil zisk hrstky zmetků a kořistnickejch pijavic! Tak není důvod, proč by jsme se měli stěhovat za nějakou "prací" - a kam? Do Bangladéše, odkud mám svý nový džíny značky Lewis či do Brazílie nebo kam? A i tam nakonec pokrok vyřadí ty lidi z výroby - jak to je v článku: stejné a stále větší množství zboží obstará méně pracovníků. Co je to ten blábol s tím "kurzem"? Nebo ten žvást o "nekonečném sektoru služeb - jakých služeb? Kdo na ně bude mít? Kdo je zaplatí? Leda nějaký rozpočtovky, ale to by na ně musel stát mít, že? Lidi udělala lenost, nikdo nechce pracovat. A kdo tvrdí opak je lhář a demagog. Proto od nepaměti bojuje za méně práce a více muziky - obrazně řečeno. Tak si ochočil zvířata,zušlechtil rostliny a zotročil jiné lidi - ať tím že je k práci donutil bičem a nebo tím, že je připravil o svobodný přístup k zdrojům jejich obživy. Ten posledně jmenovaný způsob jak za sebe nechat dělat jiné se nazývá kapitalismus. Jeho specifikem je pokrokovost která je též v článku zmíněná: tedy kapitalista tím že investuje rozšiřuje výrobu a zvyšuje produktivitu práce. Tím zaplavuje svět zbožím a činí lidi bohatšími o krámy, mezi nimiž z menší části jsou i užitečné a objektivně pokrokové předměty zlepšující život - viz PC.Jeho problémem je to v článku taky popsané - že si sám takto řeže větev. Lidi nepotřební produkci zboží nemají příjem a přestávají býti zákazníky - klesá poprávka. Ty služby to je krávovina jak jetel. Samozřejmě jde především o míru zisku: takovej holič si prt vydělá a proto vždycky bude holit sám ručně a třít tu svou bídu s nouzí. Ale služby,kde si jedinec vydělá pořádnej balík nenechaj velkej kapitál klidnými. Tak už nejeden můj kámoš grafik a fotograf dojel na pokrok a to co nabízel jako živnostníček n´dnes nabízí velká studia kterým nemoh konkurovat cenou ani kvalitou a tak skončil jako jejich zaměstnanec a pak ho nahradil robot. Tak jaý "nekonečný sektor"? Houbelec! Zaškolil se na maséra, měl by masírovat důchodce, ale těm chybí prachy a budou chybět! Se těma tvejma "službama" si může akorát tak vytřít - víš co, ty vládní propagando:) Začni trošku myslet a přestaň tay žvanit jak Tupohlávek o "vytváření stovek tisíc pracovních míst a práci z domova a podobný kokotiny, na který dodnes "čekáme".

Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Modrák, 21. 8. 2012 - 00:47:40)
Odpovědět
Uklidni se a bal si kufr, rudé netáhlo:-D)

Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 07:57:11)
Odpovědět
Sám se zklidni, já budu tahat až za provaz, na jehož druhým konci budeš viset:) Mizero kořistnickej, lhavej ...

Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:14:10)
Odpovědět
A tvýho fýrera pověsíme hned vedle tebe, lumpe! Koukni na videjko, jak to bude probíhat, až na něj dopadne spravedlnost lidu - http://www.youtube.com/watch?v=Or2lXJsZkVE&feature=relmfu


Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:20:52)
Odpovědět
Normálně bych byl majorem Lenzem - je o vzdělaný a kultivovaný člověk, pán jehož filosofii sdílím! Ale pro případ že na místě esesáka Liebleina budeš ty, modrá svně, stanu se jedním z těch lesních mužů a žen vykonávajících rozsudek. Nepřipravím se o rozkoš z té nádherné a dlouhé dávky do trupů langrostapáckýho ničmeníka:)

Re: Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Modrák, 21. 8. 2012 - 15:16:55)
Odpovědět
Vylej si ten přetékající kýbl sraček co nosíš na krku, ty bolševické rudé hovado!

Re: Re: Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:25:47)
Odpovědět
Kýbl sraček jsi sám, Langrostapáku. Jsi plevel rašící z reakční hniloby z dějin odcházejí třídy maloburžujských šosáků. Proto tu stejcíš a žvaníš co ti natloukli do tvý dutý palice na školench modrých esesáků vaši školitelé placení Wall Streetem, abys mohl strašit malé děti "strašidlem kmunismus", Kóreou a jinými kretenskými plky, které můýe poránšet jen hovado a proto jím ani nikdo krom tebe zde být nemůže a taky není. Ale pomni, modrý esesmane - kapitálu trapný tartrmane, že kde je námezdní práce je i kapitál a nic na tom nezmění ani háv „marxistické“ ideologie, reorganizace buržoazie skrze politickou stranu a stát a její snahy (bez trvalé šance na úspěch) deformovat kapitalistické zákonitosti trhu, konkurence a hodnoty. Z toho důvodů byl kapitalistický i minulý režim a kapitalismus je i v Severní Koreji, Číně nebo na Kubě. Což ztěží tvůj polomozek celého kretena může pochopit ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Modrák, 25. 8. 2012 - 01:28:46)
Odpovědět
Všude je, dokonce v KLDR je kapitalismus:-D:-D:-D Máš to ale nebezpečný záchvaty, vypláchnutej rudej mozku!

Re: článek je pravdivý tak z 30% ti procent
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:05:03)
Odpovědět
Finanční instituce zároveň nemohou přežít, aniž by trvale neposkytovaly půjčky a investice, a když neexistují příležitosti k zisku, buď nastane krize, nebo finančníci začnou vymýšlet způsoby jak vyrobit zisk na papíře (investiční společnosti zabývající se spekulacemi atd.) – až do doby, kdy někdo přijde na to, že výroba a spotřeba není dost velká na to, aby to pokryla. A to očividně NENÍ kvůli tomu, že by každý měl všechny výrobky, které potřebuje nebo chce. Šestina světového obyvatelstva čelí vážné podvýživě, a pole přitom stejně leží ladem, zemědělské stroje zůstávají stát, a absurdní množství jídla se každý den vyhodí. Příčinou toho všeho je, že lidé nemají dost peněz, aby si mohli koupit toto zboží, peníze nemají proto, že je firmy nezaměstnají (a když ano, tak za příliš nízkou mzdu), a ty je nezaměstnají kvůli tomu, že by pro ně nebylo ziskové rozvíjet se v situaci, kdy již nemohou prodávat výrobky za ziskové ceny…

Nesouhlas
(Spirit, 20. 8. 2012 - 15:22:38)
Odpovědět
Jako naprostý laik nemohu souhlasit. Nemám na mysli zmíněné nové alternativní formy směny, ale dost odsuzující charakteristiku té současné. Současné problémy nevidím v systému, ale v lidech, kteří systém zneužívají. Tvorba zisku nespočívá v tzv. nadvýrobě, ale v efektivitě výroby (poskytnutých služeb), kdy výsledný objem směnných prostředků obdržených za finální produkt převýší objem prostředků potřebných na jeho výrobu. Tyto prostředky rozumná firma investuje z větší části do svého růstu. Prostředky jsou samozřejmě finanční a nikoliv fyzické. Množství peněz v oběhu samozřejmě musí odpovídat aktuální potřebě. Nemyslím že by kterákoliv centrální banka, která je za to zodpovědná neplnila svou funkci. A také se mi nezdá, že by náklady na tuto službu byly neúnosné. Nicméně v žádném případě se nebráním novým alternativním způsobům směny. (V ideálním případě aplikovat způsob spolupráce mezi špičkovými vědci na celou společnost :D) Komerční banky mají jinou náplň práce. Měli by jedněm zhodnocovat volné prostředky a druhým je za rozumnou úplatu poskytovat. Pokud vše funguje tak, jak má, banky žádné prostředky nekumulují. Další možností, jak zhodnotit volné prostředky je přímo investovat do ně jaké firmy (nákup jejich akcií). V článku ztěžejní problém nezaměstnanosti z důvodu vzrůstající produktivity práce by asi bylo vhodné řešit navrhovaným základním příjmem. Talentovaní lidé nebudou mít existenční problémy a budou se moci věnovat něčemu, co může následně mít prospěch pro celou společnost. Otázka je jestli je současná produktivita už na takové úrovni, abychom si mohli něco takového dovolit. Věřím, že ano.

Re: Nesouhlas
(next_ghost, 20. 8. 2012 - 18:46:38)
Odpovědět
Pokud nesouhlasíš s odsuzující charakteristikou současné formy směny a zároveň ve stejném příspěvku píšeš, že je třeba řešit nezaměstnanost způsobenou rostoucí efektivitou práce, tak si protiřečíš.

Současná forma směny umí efektivně řešit nedostatek čehokoliv. Zároveň ale na přebytek čehokoliv reaguje tak, aby způsobila umělý nedostatek dané věci. Lidskou práci nevyjímaje. A protože lidskou práci není možné na rok nebo dva odložit někam do skladu než dojdou zásoby, je tu problém. Je to systémový problém způsobený samotnou podstatou fungování systému. Navíc kvůli globalizaci ekonomiky není dlouhodobě řešitelný pomocí lokálních receptů, mezi které patří i všeobecný základní příjem. Podle mě je řešení problému v technologii 3D tisku a díky tomu i možnosti aplikovat výhody open source software i na materiální svět. Bohužel ale bude trvat ještě minimálně 20 let, než tohle řešení ukáže první přesvědčivé výsledky.

Re: Re: Nesouhlas
(Spirit, 20. 8. 2012 - 20:52:45)
Odpovědět
Nemyslím, že bych si protiřečil. Řešení je podle mě možné i za současné formy směny. Nezaměstnanost by vůbec nebyla problém, kdyby zajištění existence nebylo v drtivé většině na nějakou práci vázáné. Základní příjem tohle řeší a nechápu proč by nemohl fungovat v globalizované ekonomice. Stejně tak reakce na přebytek vytvořením umělého nedostatku není vlastností systému, ale jen jednou a ještě k tomu špatnou alternativou. Co se týká 3D tisku, tak mu samozřejmě fandím a doufám, že v době jeho masivního rozšíření nebudou platné patenty ve své stávající podobě. Jinak ale 3D tisk IMHO patří do podobné kategorie jako zvýšená produktivita...

Re: Re: Re: Nesouhlas
(next_ghost, 21. 8. 2012 - 01:01:48)
Odpovědět
Háček je v tom, že zajištění existence nejde oddělit od práce obecně. Někdo (nebo něco) tu práci, která zajistí moji existenci, vykonat musí. Nedovedu si představit žádnou implementaci všeobecného základního příjmu, která by nefungovala jako dost značné zdanění těch, kteří tu práci vykonávají (i když formálně to bude zamaskované nějakou hodně dlouhou ekonomickou oklikou). V dnešním globalizovaném světě bude výsledek jediný - peníze ze všeobecného základního příjmu odcestují tam, odkud se zpátky k nám nebudou vracet, protože tady se tu práci kvůli zdanění nevyplatí dělat. A jsme zpátky tam, kde jsme teď.

Podle mě je řešení ve snížení závislosti lidí na směně. Když je malý zájem o jejich práci, musejí si svou existenci zajistit svépomocí. A to právě 3D tisk umožňuje. 3D tiskárna je poměrně levná věc, kterou si může pořídit v podstatě každý. Za nějakých 10 let touhle technologií bude možné vyrábět jednodušší spotřební elektroniku jen ze základních materiálů, bez nutnosti kupovat předvyrobené součástky. A pak se začnou dít moc zajímavé věci.

Re: Re: Re: Re: Nesouhlas
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:42:08)
Odpovědět
Ty roboti a hologramové v budoucnu práci vykonaj bez nároku na odměnu, tak co chceš "danit"? To co nedokážou oni si každej udělá sám - třeba utřít si prdel, že? Tak co chceš řešit? Veřejné práce jako uklid před domem? No služby a střídat! No a pak si i třeba taková hradní Kikina sem tam mezi sepisováním krávovin o globálním neoteplování střihne směnku u kukavozu. Odborná práce zpravidla prací není a dělají ji lidé jako svého koně, tam myslím probém nebude ...

Re: Re: Re: Re: Re: Nesouhlas
(next_ghost, 21. 8. 2012 - 11:55:36)
Odpovědět
Pokud je mi známo, tak kolem žádní roboti ani hologramové spokojeně pracující bez nároku na odměnu neběhají, takže problém k řešení tu je.

Re: Re: Re: Re: Re: Nesouhlas
(Modrák, 21. 8. 2012 - 16:07:19)
Odpovědět
tebe s koštětem nikdo nenahradí, rudý lemple

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesouhlas
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:29:17)
Odpovědět
Máš na mysli střílející koště, že? Dobrý ákáčko, které nadělá plno děr do tvého zatuchlého reakčního trupu, langrostapácký mizero, to opravdu v mých rukou nikdo nenahradí:)))

Re: Nesouhlas
(Rodogon, 20. 8. 2012 - 22:01:28)
Odpovědět
Přesně jak píšeš! Ještě že jsi si na to vzpomněl. Existuje prostředek řešící tento základní rozpor mezi prací a kapitálem a to je Základní nepodmíněný příjem. Dík.

Jih si své problémy zavinil sám
(Ajta, 20. 8. 2012 - 13:51:09)
Odpovědět
a musí za ně dnes platit tvrdými úspornými opatřeními. Krize odhalila, že s jižní produktivitou nelze mít severní životní úroveň. To byl klamný dojem vzniklý v předchozích letech růstu. Projekt eura tomu vydatně nahrával. Sever, hlavně Německo, na tom vydělával, ale německý export na jihu závislý není, navíc Německo má prostor pro zvýšení vlastní spotřeby. Zásadní otázka dneška je jak skloubit nevyhnutelné úspory a růst. Je možné, že Evropu čeká 'japonská cesta', v tom případě bude mít autor dostatek času na šíření svých zbloudilých alternativních myšlenek a pouček.

Re: Jih si své problémy zavinil sám
(Ivo Vašíček, 20. 8. 2012 - 20:24:15)
Odpovědět
Pokud by Německo zvýšilo svoji spotřebu při stejné produkci, klesl by firmám a bankám zisk. Podstatou tvorby zisku je více produkovat než spotřebovávat. K tomu je nutné mít vždy někoho, kdo nadprodukci spotřebuje. Vaše odsudky a hodnocení bez argumentů jsou k ničemu (kromě emotivního uvolnění).

Re: Jih si své problémy zavinil sám
(jzvc, 20. 8. 2012 - 21:58:19)
Odpovědět
Rust je ovsem ten zakladni nesmysl - ekonomika by mela byt +- stabilni, to je jediny zpusob jak ji provozovat dlouhodobe. Rust cehokoli znamena, ze drive nebo pozdeji prijde pokles. Specielne, kdyz se rust financuje dluhem.


Re: Re: Jih si své problémy zavinil sám
(next_ghost, 21. 8. 2012 - 12:01:08)
Odpovědět
To není tak úplně pravda. Když je růst podložený stabilní reálnou poptávkou, tak k poklesu nedojde. K poklesu může dojít jen když růst stojí na ekonomické bublině, nebo když o tolik překročí reálnou poptávku, že tržní zpětné vazby začnou likvidovat samotnou kupní sílu hlavních zákazníků.

řešení je jednoduché
(zzz, 19. 8. 2012 - 22:48:03)
Odpovědět
Ale vládnoucí třídě z pomyšlení na něj hnědnou spodky, a proto vám o něm neřekne:

Základní příjem pro všechny.
A společené vlastnictví výrobních prostředků/jejich produktů.

Z toho pak vše plyne samo, jako např. to že už vás nikdo nebude moci nutit masově vykonávat stupidní
činnosti motivované trestem - abyste neumřeli hlady pod mostem - ale budete se konečně moci věnovat činnostem podle vlastního uvážení, které jsou dobré a mají smysl sami o sobě.

Re: řešení je jednoduché
(Kalanis, 20. 8. 2012 - 00:47:22)
Odpovědět
Jo, ale Vašíček nebo jiný Pirát ho jen tak nemůže napsat, neboť by ho diskutující sežrali.

Re: řešení je jednoduché
(lol, 20. 8. 2012 - 11:18:25)
Odpovědět
copak mi to jen pripomina? nejak si nemohu .... ach jasne, raj na zemi kldr :)))

Re: Re: řešení je jednoduché
(Rodogon, 20. 8. 2012 - 22:10:40)
Odpovědět
Pozor, pozor, pozor!!! Tam není samospráva vládnoucí nad kapitálem! Tam není veřejné vlastnictví výrobních prostředků! Natož pak nějaký nepodmíněný příjem!!! Tam panuje ideologie ščchu-če, tedy nacionální soicalismus, který je pouze jinou formou kapitalismu - tedy státního. Lidé tam musí pracovat povinně na státním, tedy jakýsi industriální feudalismus, kde roli církve a státu hraje strana a nomenklatura.

Re: řešení je jednoduché
(Rodogon, 20. 8. 2012 - 22:07:24)
Odpovědět
Přesně! Je to bezalternativní řešení! I proto je tu tuhá multidiktaruta. Všechny systémem akceptované strany jsou vlastně stranou jediné alternativy a vše mimo ní je extremizováno. Tedy žijeme v diktatuře, která říká: jsou možná všechna řešení, krom toho jediného (a jediného správného).

Re: Re: řešení je jednoduché
(Modrák, 21. 8. 2012 - 01:00:57)
Odpovědět
A to je které, to jediné správné řešení? Jo, vím, stýská se ti po diktatuře proletariátu.

Re: Re: Re: řešení je jednoduché
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:38:03)
Odpovědět
Nevíš co to slovo ani znamená, jenom žvaníš, langrostapáku. Diktatura proletariátu znamená komunizaci společenských vztahů: odstranění námezdní práce, rušení zbytečných profesí a výrob, odstranění směnných vztahů ze všech aspektů našich životů, zrušení ekonomiky a produkce pro zisk a podřízení všech výrobních sil lidským potřebám a potřebám světové revoluce, zánik rozdílu mezi prací a volnem, městem a venkovem a všech dalších separací, násilné zničení státu a jeho nahrazení orgány revoluční sebeorganizace proletariátu, které se s triumfem revoluce mění v globální lidskou pospolitost. Diktátorskou komunizací sociálních vztahů totiž proletariát ruší sám sebe a celou třídní společnost a plně rozvíjí komunismus. A to je bezalternativní a nidky ani nepočnuvší budoucnost !

Re: Re: Re: Re: řešení je jednoduché
(Modrák, 21. 8. 2012 - 15:27:51)
Odpovědět
Běž to probrat se svýma soudruhama z KSČM, tady už zasmradils dost.

Re: Re: Re: Re: Re: řešení je jednoduché
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:33:18)
Odpovědět
Modrý esesáku, co má krom názvu KSČM společnýho s komunismem? Škoda že tvůj kretenský polomozek nedokáže ani zmáknout dočíst krátkou stať a pochopit její obsah. Jak vás školej na Langrostapu? To vám to tam musej něco bulíkovat snad v hypnóze ne že si těch psraček co umíš zopakovat dokážeš dokonce i zapamatovat:)))

Re: Re: Re: Re: Re: řešení je jednoduché
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:36:18)
Odpovědět
Kdybys nebyl totální kreten a hovado, tak bys z toho textu pochopil, že proletariát nedělá revoluci proto, aby si nad sebe uplet bič z nějakých stranických byrokratů, ale aby spolu se státy zrušil i VŠECHNY strany, ty debile! Aby odstraněním soukromého vlastnění zrušil sám sebe! Tedy odstranil s námezdní prací i své postavení coby proletariátu! To to neřekli viď ty langrostapáckej buliku, co?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: řešení je jednoduché
(Modrák, 25. 8. 2012 - 01:41:17)
Odpovědět
Bezplatná rada: zruš sám sebe! Svět bude o kousek hezčí bez takovýho rudýho dobytka.

Re: Re: Re: Re: řešení je jednoduché
(Modrák, 25. 8. 2012 - 01:45:33)
Odpovědět
Až mi někdo ukáže většího blba než seš ty, tak mu dám pětikorunu.

služby
(D. Hradský, 19. 8. 2012 - 21:30:23)
Odpovědět
Pánové nevím, ekonomické školy nemám, rád se nechám poučit, ale kde je v tom vašem modelu těch 70% populace, která zboží nevytváří, ale jen spotřebovává: poskytovatelé služeb, učitelé, lékaři, úředníci atd?? Co když ten podnikatel, co se mu nahromadí to nadhodnotové zboží, za to koupí třeba nová prsa svojí ženě? :)

Re: služby
(vlasta klepák, 19. 8. 2012 - 23:09:29)
Odpovědět
Dokud je za co utrácet a peníze se drží tam, kde jsou potřeba (tj. co nejšířeji mezi lidmi), není co řešit. Krize však zvýraznila některé problémy, na které se pan Vašíček ve svých textech snaží poukázat:
- Peníze se hromadí v rukou čím dál užší skupiny lidí. Je to dáno tím, že existují úroky a hamouni.
- Peníze se odlévají z ekonomicky slabších území do ekonomicky silnějších, čímž je jejich slabota ještě více prohlubována. V globálním systému pak nelze mít lokální inflaci (takže Řecko se svým eurem nemá moc šancí se vzpamatovat, když euro drží hlavně Němci), aby se toto přelévání mohlo vyrovnat (pokud je to vůbec myslitelné, neboť utíkající peníze představují reálnou hodnotu a inflace má větší reakční čas než spotřeba).
- Z velké části jsou peníze pro úzký okruh lidí získávany způsobem, který lze považovat za nemravný, ať už jde o spekulace, nebo o vydírání států a na to napojených ekonomických řetězců. Navíc jistota záchrany špatných investic státem lidem také moc nepomáhá.
- Současný technologický pokrok ukazuje velkou disproporcionalitu mezi produkcí a spotřebou. Jsme schopni vyrobit velká kvanta věcí, která nikdo nechce, ale jedině tak je možné uživit prací tolik lidí. Na výsluní se dostávají techniky zvýšení spotřeby (vyrábí se šmejdy, které málo vydrží a jsou na ně obrovské reklamní masáže), takže ekologická i energetická zátěž je obrovská (tím nevyjadřuju sympatii se zelenými idioty, ale rozumný postoj k našemu světu). Systém je potřeba změnit, koloběh peněz přes práci zastarává.

Ve Vašem příkladu koupí podnikatel své ženě prsa. Tyto peníze patrně půjdou do Švýcarska a na naší straně přibydou jedny prsa, která asi těžko ekonomicky zhodnotíme (čili jde o čistou spotřebu) - tedy pokud je nepošleme na chodník.

Re: služby
(P.K., 20. 8. 2012 - 09:26:13)
Odpovědět
Těch 70 %, to jsou přeci daně, poplatky dávky atd. sebrané těm co pracují.
Volné statky jsou jen vzduch a voda z řeky. Vše ostatní si musíte koupit, ukrást nebo odebrat na dluh. Dostat zadarmo od někoho znamená jen, že to zaplatil někdo jiný. Ukrást také.
Jen nový dluh je pouhý slib věřiteli, který může být nesplnitelný.

Je to asi ještě jednodušší
(P.K., 19. 8. 2012 - 17:01:00)
Odpovědět
Při výrobě zboží a poskytování sužeb vynakládáte peníze (přímé mzdy, nákupy surovin a strojů, nájmy, daně, poplatky atd.) v peněžní formě. Jen za tyto peníze si lze koupit vyrobené zboží a služby v jejich fyzické podobě. Zbývá zisk (nadhodnota), který je ale ve fyzické podobě. Toto zboží a služby již nezbývají vyplacené peníze a tak se dají koupit jen za nové peníze (nový dluh). Dluh světové ekonomiky proto musí trvale růst

Re: Je to asi ještě jednodušší
(vlasta klepák, 19. 8. 2012 - 17:19:35)
Odpovědět
Máte pravdu, ta disproporce je velká a systém "funguje" jen díky tomu, že řetěz (cyklus) příčin a následků v něm je dlouhý několik let. To normálně vede k ekonomickým cyklům a vlastně ta prodleva jediná brání okamžitému zhroucení systému - ovšem fakt, že k tomu hroucení dochází pomalu, ještě neznamená, že se to neděje.

Ale známe študované ekonomy. Vidí slovo "nadhodnota" a už sypou z rukávu dogmata.

Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(P.K., 19. 8. 2012 - 17:36:22)
Odpovědět
Tak jak je ten systém nastaven se nemůže chovat jinak, než jak se chová. Stále se zmenšující skupina věřitelů (vlastníků dluhů), stále se zvětšující skupina dlužníků (bez majetku po odečtení dluhů). Až do katarze. Věřitelé mají v portfoliu jen nesolventní dlužníky. Pád a nový začátek téhož.

Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Ivo Vašíček, 19. 8. 2012 - 18:10:31)
Odpovědět
Ano, stačí pohled do historie.

Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(!, 19. 8. 2012 - 21:45:56)
Odpovědět
Nadhodnota je marxistický termín. Když jej někdo používá, tak je jasné odkud čerpá, a že je mimo.

Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(vlasta klepák, 19. 8. 2012 - 22:52:49)
Odpovědět
Výborně, a teď se ještě zkuste dopracovat k tomu, proč je termín "nadhodnota" překonaný. Nebo že by to nebylo až tak výborné? Věříte jedněm dogmatům, nebo druhým? A nebylo by lepší se prostě a jednoduše zamyslet? Všechny ty poučky, který sypou na ekonomkách lidem do hlavy, platí jen za určitých okolností, nebo jen zjednodušují (za přijatelnou míru) chování lidí, které však tak jednoduché být nemusí. Takže, překonejte marxismus bez pomoci pouček a smeknu klobouk. Do té doby... jste jen papoušek.

Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(P.K., 20. 8. 2012 - 09:18:05)
Odpovědět
Nečerpal jsem od Marxe. To je z němčiny Mehrwert.
Jen jsem se snažil vysvětlit, že problém je zakořeněn v bilanci jednoho hospodářského cyklu.
V tom cyklu investoři za peníze zorganizují výrobu zboží a poskytování služeb a pak všichni ty vydělané, zdaněné a pod peníze od investorů utratí za to vyrobené zboží a poskytnuté služby, ale zůstane část zboží a služeb ve své fyzické podobě, ne penězích.
Problém té bilance hospodářského cyklu je, že na toto zboží a tyto služby už v systému nejsou peníze. Ty už byly utraceny a vrátily se zpět investorům pro další cyklus. Tu nadprodukci nemohou investoři prodat jinak, než za nové dluhy. Musí tu naturální hodnotu přeměnit na peníze pro další cyklus.
Za ty dluhy se lidé zručí majetkem a ten nakonec musí skončit u investorů věřitelů. Aby se cyklus nezastavil, musíte pořád dělat další dluhy, tedy tisknout peníze a majetek se musí sunout ke stále menšímu okruhu osob.

Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(., 20. 8. 2012 - 10:39:26)
Odpovědět
Rozhlédni se po světě, rudý magore, i ti chudí jsou dnes bohatší než dřív.

Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 20. 8. 2012 - 22:19:15)
Odpovědět
No jo, ale na dluh, modrý mamlase ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(modrý mamlas, 20. 8. 2012 - 23:57:23)
Odpovědět
Díky:-)) Potvrdils mi, že pravolevé dělení neztratilo nic ze svého smyslu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:48:36)
Odpovědět
Nidky neexistovalo! Je to finta kapitálu a tzv. levičáctví má jen úlohu sociální demokracie: neusiluje o zničení kapitalismu, ale o jeho radikální reformu. V dobách revolucí jsou vždy posledním útočištěm a baštou kapitálu. Proto komunističtí proletáři bojují proti všem jeho podobám: stalinismus, trockismus, maoismus, mnohé varianty anarchismu, antiglobalismus, protiimperialistická hnutí „třetího světa“…Komunismus jako reálné hnutí, je to o každodenním viditelném i neviditelném, uvědomělém i neuvědomělém odporu miliard proletářů a proletářek, kterým se bouří proti podmínkám své existence v kapitalistickém systému. Tento odpor není vyvoláván žádnými idejemi a povětšinou se za žádné ideje a pod prapory nějakých ideologií ani nevede. Vyvolávají jej právě podmínky naší existence. Hodím-li se marod, abych nemusel do práce, jsem jeho součástí stejně jako stávkující pražští tramvajáci nebo argentinský proletariát, který povstal proti bídě, protože se rovněž snažím redukovat míru svého vykořisťování a kontroly nad mým životem - a tak napadám valorizační proces kapitálu. Přestože v sobě všechny tyto boje nesou zrnko negace kapitalismu, jsou všechny omezeny jen na částečnou kritiku kapitálu. Teprve nastolí-li vývojový cyklus kapitálu takové podmínky, které proletariát donutí k pokusu o totální negaci svého postavení coby proletářů a proletářek, a tedy k útoku na sociální vztah, který je základem kapitálu - vztah, na jehož jedné straně jsou vlastníci výrobních prostředků a na straně druhé ti, jimž nezbývá než prodávat svoji pracovní sílu na trhu za mzdu (cenu), která jim umožní koupit si zpět „život” v podobě výrobků a služeb udržujících a reprodukujících pracovní sílu (a to včetně zábavy, vzdělání a zdravotní péče). A tento pokus o totální negaci znamená povstání proti všeobjímající a všeovládající totalitě kapitálu - proti jeho diktatuře. Čili je to boj proti práci, který vedou všichni lidé od nepaměti bez rodálu, ale který jedni vyřešili na úkor druhých tím, že si uzurpují prostředky k výrobě jejich potřeb a tím je nutí pracovat za sebe a ještě na tom získají nesmírný profit a moc - neb peníze jsou v kapitalismu mocí.

Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 21. 8. 2012 - 08:53:18)
Odpovědět
A čím jako měli "zbohatnout"? Ve svém procesu celosvětové industrializace, v rozmnožování pro něj charakteristického bohatství a chudoby, kapitál sám stále více rozvíjí technické prostředky, které jeho otroky přimějí pracovat, které jim umožní zvýšit produkci, zanechat za sebou vlastní život v podobě věcí, jež jsou koneckonců jejich ne-majetkem, odcizeným světem věcí, které stojí proti nim, vykořisťují je a utiskují! Kapitál se zdokonaluje a zdokonaluje i své metody pro intenzifikaci vykořisťování. Pro tento účel není nic užitečnějšího než dělník, který křičí, „Do práce!" Tento dělník tak sám odhaluje, že není ničím víc než tažným koněm, soumarem vynakládajícím surovou, obecnou, lhostejnou, abstraktní energii, která se transformuje v utiskující moc, v kapitál, který si zase znovu žádá čerstvou krev od téhož soumara, aby vzniklo ještě více kapitálu. Tento proces vyžaduje ještě více práce, více svalového úsilí a tento nový kapitál pak potřebuje žít z životodárné krve a produkovat ještě více kapitálu, přičemž zintenzivňuje úsilí svých poskoků. Nelze ustavičně obnovovat kapitál, aniž by se v práce nemuseli zabíjet proletáři. Kapitál může existovat a přetrvávat jedině tak, že se neustále mění v ještě více kapitálu. Stejně jako širší reprodukce vykořisťování práce je naléhavou potřebou kapitálu zabíjet živou práci, aby se z ní stal kapitál, neboť jeho esencí je mrtvá práce. Právě ta jej pohání. Musí vršit mrtvoly a hory předmětů, které se nedají použít k ničemu jinému než k ničení, jež je koneckonců jen dvojitým způsobem akumulace mrtvé práce. Kapitál nemůže dělat nic jiného, než se množit s využitím práce, jejím akumulováním coby mrtvé práce, a zvláště s využitím užitečných idiotů, kteří si práci idolizují a křičí: „Ať žije práce!"... Tento pekelný kruh může rozetnout jedině diktatura proti kapitálu a jeho společnosti námezdního otroctví.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Modrák, 21. 8. 2012 - 15:37:00)
Odpovědět
Kam ty na ty rudé zvratky chodíš? To opisuješ ze stranických příruček?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:42:44)
Odpovědět
Taková strana zatím není modrý esesmane, kapitálu trapný tatrmane, na to musíš mít to co ti chybí - mozek schopný formulovat ideje. To není jako hýkat tvoje debilní mekty blekty bez podkladu a jasných koncovek po pravidelným výplachu mozku na Langrostapárně:)))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:57:26)
Odpovědět
Jinak je to vo těch tvých "bohatších než dřív" ve světě! Jasně, kapitál tam přednesl výrobu, protože se tam levnějc dělá a tak ušetřej za mzdy tady, to ten tvůj polomozek snad ještě je schopen chápat, nebo už je to moc? Řekni kdyby. Ale oni tím ztrácej svobodu ty hovado! Tos nepochopil že za celkem bezcenný kármy dávaj svůj nenahraditelnej čas kterej by mohli věnovat vychutnávání života a svý rodině? Co o tom může vědět takovej špinavej zmetek, placenej kapitalistickou ludrou za popichování a stejcení na diskusích, odporný sliz, povyšující se nad lidi v zemích třetího světa a neštítíci se jejich zotročování nazývat "bohatnutím"! Je to asi jako když stalinista Jorge Amado ve své knize Svět míru lkal na vězně gulagů že si "neváží jedné z největších vymožeností pokrokového lidsva", jak tyto pracovní tábory nazval. To ti ty hovado zajebaný nedošlo, že Hitler, Stalin či Tupohlaff jsou z jedné sorty! Dokonce i Paroubek, Filip nebo Merkelová či Chávez! Totiž všichni opěvovatelé práce, strany národního socialismu, pějící chvalozpěvy na práci, a to zejména ti co se prohlašují za marxisty. Ty zajímá člověk jenom jako dělník. Ve skutečnosti křičí, „Ať žije pracující proletariát," „Ať žijí ukáznění dělníci," „Ať žije rozvoj země" a - ať už to říkají nebo ne - „Ať žije národ." To mimo jiné znamená, že povzbuzování proletariátu buržoazií je přesným opakem fundamentálních zájmů plynoucích z postavení proletáře a mnohem jasněji je lze přeložit jako: „Víc pracujte, utáhněte si opasky, národ vás potřebuje." Nepopřel by to ani Fidel Castro ani sandinisté, neboť takto povzbuzují proletariát, jehož existenci chtějí na staletí a staletí zachovat. Když revolucionáři říkají, „Ať žije proletariát!", není to prostě jen něco jiného ale přesný opak, a to svojí premisou, obsahem i důsledky. Premisou, protože aby proletariát žil, musí bojovat. Vždyť pro „marxisty" proletariát představuje sociologickou sumu všech lidí, kteří pracují. Pro nás proletariát existuje ve své konfrontaci s buržoazií a tato opozice existuje v obecném boji o život - od výroby hmotných předmětů, přes organizaci do strany až po ozbrojený boj. Obsahem, protože život proletariátu nespočívá v práci - proletář žije tak, že si sám v sobě a svých soudruzích uvědomí lidské bytosti a toho může dosáhnout jedině bojem proti práci. A konečně důsledkem, protože proletariát narozdíl od buržoazie nemá zájem prodlužovat svoji existenci coby opozice vůči kapitálu. Cílem jeho vývoje - až do jeho přeměny v panující třídu - jje potlačení všech tříd a tudíž i jeho sebepotlačení. Shrnuto, zatímco povzbuzení, která proletariátu adresují naši nepřátelé, znamenají, „Ať žije současné postavení proletářů," komunistické, „Ať žije proletariát," značí: „Ať žije organizovanost proletariátu jako třídy, jako panující třídy, která potlačuje sama sebe, aby naprosto zlikvidovala své současné postavení, aby zrušila námezdní práci a produktivní činnost tak jednou provždy mohla přestat být prací a stát se lidským životem a lidstvo mohlo konečně započít své autentické dějiny jako lidská pospolitost. Kapiš ty hovado v žoldu Antilidí? Kapiš co znamená lidská pospolitost? No - do ní nepatříš! Pod zem patříš, a zaživa - abys tam dříve než tvý hnusný z mizerie světa zbytnělý trup dá půdě hnůj ji ještě tvý zlodějský pařáty v předsmrtných křečích i řádně prohnětaly, aby takto zkypřená půda pak dala žírný chléb příštím - lepším generacím sjdnocéného osvobozeného lidstva, vydavšího se poprvé cestou vědomých svých dějin k definitivnímu trimfu nad hmotou i časem ...


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Modrák, 25. 8. 2012 - 02:09:04)
Odpovědět
:-D:-D:-D nemáš ještě mozoly na pazourách z klepání těch rudých hovadin?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 27. 8. 2012 - 11:06:47)
Odpovědět
Víš přiblbliku, co je "tapeta"?:))) Sám budeš rudej - tedy tvoje rozflákaná drška určitě, až padneš do rukou lidu! Jinak tu nic "rudýho nevidím", ty langrostapáckej kretenčiku. Ti co se tak nálepkují jsou přeci hlasatelé ideologie Práce ve Straně práce. MY jsme ale hlavně skuteční Lidé a ti žádnou práci nehlásají, neb s ní od nepaměti zápolí! Víme, Ty hovade. To tys jen malej přisluhovač Antilidí, poskakující malý bezvýznaný hitlerčík ...

Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Anonymous, 20. 8. 2012 - 12:20:34)
Odpovědět
Nemáte pravdu. Tím, že investoři vloží peníze do produkce nového zboží vzniká převis nabídky nad poptávkou - zboží je více než předtím - který vede ke snížení ceny tohoto zboží. Tudíž bude možno za stejný objem peněz v ekonomice koupit více zboží a tím dochází ke zvýšení životní úrovně. Dluh vytváří stát - tiskne peníze, za které nakupuje zboží - tím zvyšuje poptávku a ceny rostou.

Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(jzvc, 20. 8. 2012 - 13:33:09)
Odpovědět
To taky neni uplne pravda. Ve si relativne maly uzavreny system (jen zmensenina stavajiciho).

Mejme trebas pekare a uzenare - kazdy ma jednoho zamestnance. Oba rekneme vyrabeji s naklady 1000 a prodavaji za 2000. Rekneme, ze 500 je plat.

=> pekar + zamestnancec mohou koupit maximalne 1/2 produkce uzenare (a naopak). Pokud si tedy uzenar rekne, ze nepotrebuje zamestnance a propusti ho, tak uz koupi jen 1/4 produkce pekare => ten propusti i sveho zamestnance a budou na tom opet oba stejne - budou vyrabet vic, nez jsou schopni prodat.

V tomhle (velmi zjednodusenem) pripade existuje i reseni - pokud by prodavali za naklady, tak jsou schopni prodat veskerou produkci. Jenze to z duvodu mamonu nelze.

Takze se to vyresi tak, ze uzenar s pekarem pujci sve penize zamestnacum, aby si mohli koupit vic, s tim, ze jim pak splati jeste vic.
Pripadne do toho vstoupi jeste trebas kovar, kterej razi mince, a rekne "sak ja vam minci pridelam". Tim sice jednotkova mince ztrati hodnotu(a snizi se hodnota namamonenych penez), ale nez si toho lidi vsimnou, tak to bude nejaky cas fungovat .... a pak se pridelaji dalsi mince ...

Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 20. 8. 2012 - 22:16:33)
Odpovědět
A vidíš, reálný život ukázal, že "mimo" jsou ti druzí, tvůrci debilních pouček o "překonanosti Marxe":)

Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Modrák, 21. 8. 2012 - 15:55:15)
Odpovědět
Už je ten tvůj rudý ráj dávno tam kde patří, na smetišti dějin, nepropásni příležitost odletět do Havany, tam ho ještě stihneš.

Re: Re: Re: Re: Re: Je to asi ještě jednodušší
(Rodogon, 23. 8. 2012 - 23:38:43)
Odpovědět
Tam byl stejně jako všude na světě dosud jen kapitalismus, možná více státní, ale přeci jen kapitalismus. To ten tvůh zesmrádlej debilitou polomozek kompletního kreténa furt nepochopil, že hovoříme o zcela různých věcech, když používáme termín diktatura proletariátu? Asi ne co ...

Re: Je to asi ještě jednodušší
(Ivo Vašíček, 19. 8. 2012 - 18:09:29)
Odpovědět
souhlas, nicméně dokud nebyla jedna globální propojená ekonomika, mohl se zadlužovat "někdo jiný". Dluh je většinou poskytnout tomu, kdo má co ztratit. Pozemky, budovy, firmy,... mění své majitele...nekonec vše patří věřitelům a ovládají to banky.

doporučená literatura pro pana Vašíčka
(sipak, 19. 8. 2012 - 12:16:49)
Odpovědět
http://www.bookfan.eu/kniha/118493/Ekonomicke-bajky-pro-studovane-i-laiky-Jak-ekonomika-roste-a-proc

Re: doporučená literatura pro pana Vašíčka
(vlasta klepák, 19. 8. 2012 - 15:25:55)
Odpovědět
To vypadá rozhodně zajímavě. Aneb je ekonom ten, kdo zná poučky, nebo ten, kdo ví, že každá poučka má omezenou platnost? (Což je zase jen poučka.)

Re: doporučená literatura pro pana Vašíčka
(Ivo Vašíček, 19. 8. 2012 - 18:20:55)
Odpovědět
Celkem stará publikace. Mnozí z autorů již změnili názor. Psal jsem o neodvratné krizi likvidity taky v r. 2006. Tehdy mi oponoval Pavel Kohout a byl jsem označován za pravičáka. Tehdy jsem se však mýlil a domníval se, že problém je řešitelný v rámci reforem systému. Nyní už jsem si jist, že současný finanční systém už nelze reformovat, buď se zhroutí sám s dramatickými následky, nebo bude nahrazen něčím funkčním pro 21.té století. Peníze jako prostředek směny už nejsou schopny plnit požadavky současné ekonomické reality. Provoz peněz je příliš nákladný a banky zneužívají svého monopolu natolik, že ekonomiku dusí až ke kolapsu, přitom neúměrně parazitují (jejich přidaná hodnota-provoz prostředku směny neodpovídá čerpaným zdrojům za tuto službu, která navíc přestává fungovat. Jsem přesvědčen, že se brzy najdou funkční postupy směny, které se obejdou bez bank a a jejich peněz (tím nevylučuji jiné na bankách nezávislé peníze).

Chamtivost je dobro
(Antibankar, 19. 8. 2012 - 11:07:55)
Odpovědět
Pro mladou generaci: jste v pěkným hajzlu :) ještě to nevíte ale jste nindža generace, bez příjmu, bez práce, bez aktiv. Máte se na co těšit. Chamtivost je dobro, dneska je to legální. :) Právě chamtivost nutí vaše rodiče refinancovat dum za 200 000 dolaru za 250 000. Vezmou 50 000 a jdou nakoupit. Koupí si plasmovou TV, mobily, počítače, terénní vuz joo proč si rovnou nekoupit 2. dum protože všichni dobře víme, že cena domu v Americe pořád stoupá ne. Vy si máte pujčovat oni (bankéři) ne a nádherné na tom je, že nikdo není zodpovědný! Základním zlem je spekulace a naše dluhy. Končí to tím, že si jenom pujčujeme, nerád to říkam ale tenhle model vede k bankrotu, nefunguje systémová zhoubná globální nemoc http://www.youtube.com/watch?v=5eEAA37N_zw

Re: Chamtivost je dobro
(P.K., 19. 8. 2012 - 17:25:12)
Odpovědět
Ekonomika je o bilanci, v konečné fázi zboží za zboží, prostřednictvím peněz.
Kdyby lidé nakupovali bez zadlužování, zůstala by ta část produkce, která představuje zisk (nadhodnotu), na skladě, protože na ní už výrobci nepustili celosvětově do oběhu žádné peníze (formou mezd, dávek, daní, poplatků atd.). Naturální podoba zisku je pro investora nepoužitelná. Oni i tuto produkci musí prodat, tj. změnit z naturální podoby na peníze. To lze celosvětově jen novým dluhem, tj. novými penězi. Předchozí peníze se spotřebovaly na prostou reprodukci (bez zisku).

Re: Re: Chamtivost je dobro
(Ivo Vašíček, 19. 8. 2012 - 18:22:14)
Odpovědět
Dík, za komentář. Výstižné.

Re: Re: Chamtivost je dobro
(Kalanis, 20. 8. 2012 - 01:11:39)
Odpovědět
Měna je prostředek směny fyzických hodnot. A to je její základní úkol. Pokud se využívá ke kumulaci hodnot, je to špatně. Člověk totiž k zajištění potřebuje základní režim, stravu, místo k přespání, odreagování a pokud možno pozitivní vztahy k okolí. Na to paradoxně není potřeba moc měny. Proto vyšší množství měny v rukou jednotlivců či uzavřených skupin je průser, neboť tak kumulují hodnotu, znemožňují její oběh a pak ji díky vlastnímu egoismu zneužívají vůči okolí, zhusta i dluhy útočícími na ega těch bez dostatků hodnoty.
Na druhou stranu onen pokus o solidárnost jménem komunismus, který proběhl světem, neměl s relativním srovnáním množství hodnoty v rukou jednotlivců pranic společného, leda ten vtip (všichni jsme si rovní - všichni s nahou prdelí).

Re: Re: Re: Chamtivost je dobro
(vlasta klepák, 20. 8. 2012 - 08:52:27)
Odpovědět
On se komunismus někde implementoval? Chci detaily.

(U nás byl státem řízený kapitalismus se sociálními prvky.)

Re: Re: Re: Re: Chamtivost je dobro
(LOL, 20. 8. 2012 - 12:04:45)
Odpovědět
To sluníčko dneska pálí, ty už potřebuješ do stínu:-D.

Re: Re: Re: Re: Re: Chamtivost je dobro
(vlasta klepák, 20. 8. 2012 - 20:52:47)
Odpovědět
Jasně, v devět ráno. Ty mě bavíš.

Re: Re: Re: Re: Chamtivost je dobro
(Kalanis, 20. 8. 2012 - 19:01:05)
Odpovědět
Jo, implementoval. (Komunismus od slova komuna jakožto společenství lidí, zpravidla tvořících obec. Naopak nebyl od slova Communis, tedy společný.) Ale přímo na socialismus, co měl být dorovnávajícím stavem, nikdy nedošlo.

Re: Chamtivost je dobro
(Maly Pavel, 20. 8. 2012 - 19:24:10)
Odpovědět
Pravda, existenci řešení současných problémů ještě nikdo neprokázal, a pokud vůbec nějaké existuje, tak by nemuselo mít ty nejlepší vlastnosti.

Ale pokud to ta mladá generace ještě čte, tak to tak marný není. Znamená to, že ti rodiče zadlužili barák spíš proto, aby jim poskytli nějaké to vzdělání, než aby si udělali párty na dluh. A pokud mladí něco umějí, tak by mohli být užiteční i po tom, co tenhle systém padne.Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Názory
články v rubrice

6. 5. 2013 | 15415
Sociální stát a nezaměstnanost žen
15. 4. 2013 | 499
Facebook je předzvěstí konce svobodného Internetu
24. 3. 2013 | 5113
Stroje nás připraví o práci, radujme se
18. 2. 2013 | 579
Nadbytečná pracovní síla
20. 1. 2013 | 425
Psychopati jdou do práce?
10. 1. 2013 | 301
Chcete skutečně prezidenta?
31. 12. 2012 | 234
Známe svého nepřítele?
14. 12. 2012 | 10934
Jak jsem se stal a nestal Franzistou
4. 12. 2012 | 215
Kam se ubírá česká zahraniční politika?
3. 12. 2012 | 154
Internet ohrožuje staré struktury
29. 11. 2012 | 142
Zapomenutá studie k otázce církevního majetku
27. 11. 2012 | 677
Proč jsem v pirátské straně?
19. 11. 2012 | 277
Modrý pták ve vlastní šťávě
15. 11. 2012 | 15979
Alexandr Mitrofanov: Zachování tváře
12. 11. 2012 | 40683
Jeden za všechny, všichni bez jednoho?
30. 10. 2012 | 27017
Jak opět nalézt důvěru v demokracii?
12. 10. 2012 | 354
České příhraničí
22. 9. 2012 | 5200
Podnikání po česku
13. 9. 2012 | 17983
Kotrba a metody volebních speciálů: z kritiky fraška?
1. 9. 2012 | 2736
Vyvrácení nebezpečného postoje "Nemáte-li co skrývat, nemáte se čeho bát"
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 93851
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5787
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.