19. 8. 2018, 15:53

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Hlídací psi demokracie na smetišti


Především Velká Británie řeší aféru kolem rozsáhlého sledování několika tisíc osob bulvárním tiskem. Kauza má globální rozměr, praktiky novinářů z Murdochova mediálního impéria vyšetřují i v USA a Austrálii. Situaci komentuje pro Pirátské noviny novinář, analytik a bývalý redaktor Britských listů Štěpán Kotrba.19. 7. 2011
Vývoj kolem skandálu nabírá na dramatičnosti. Včera byla nalezena mrtvola bývalého reportéra bulvárního deníku News of the World Seana Hoara. Právě on obvinil vedení redakce, že k odposlechům vybízelo. V rozhovoru se Štěpánem Kotrbou se kromě dění v Anglii zaměříme i na obdobné problémy českých médií.

Ve Velké Británii i v USA vypukl skandál kolem mediálního impéria Ruperta Murdocha, když se ukázalo, že masivní šmírování nejen celebrit ale i obětí trestných činů za účelem bulvárního zpravodajství bylo dlouhodobé, masivní a systematické. Nakolik je pro vás toto odhalení překvapivé a jaké budou jeho důsledky nejen pro mediální svět?

Vás na bulváru něco překvapuje? Překvapivý je zveřejněný rozsah, ne obsah. Čtyři tisíce osob a pět a půl tisíce "napíchnutých" čísel není málo. Ani na českou policii či kontrarozvědku. Na soukromé očko je to zarážející rozsah – objednaný jedněmi novinami u jednoho týmu. Je to číslo konečné? Byl tým pouze jeden? Docházelo i k odposlechům? Docházelo ke kontrole mailů? Pokrytecká Británie je v šoku, Česko přijalo informaci bez emocí. Podívejte, po případu Kristýny Kočí a její ložnice už v Česku nikoho nic nepřekvapí… Snad jedině kdyby Livie nebo Jakl odposlouchávali Václavovu pracovnu a pak to posílali Haló novinám (deník blízký KSČM – pozn. red.).
Důsledky to může mít dvojí: zpřísnění trestnosti hackingu a phreakingu obecně, o což se bude určitě policie snažit. V Británii i v Česku. Vrátí se i snaha zvýšení odpovědnosti vydavatele za legální získání informací, určených pro zveřejnění. Mimochodem – to by nebyl špatný nápad. Posouzení, zda je jinak trestná činnost "ve veřejném zájmu", aby byla beztrestná, by náleželo soudu. Nezávislému ovšem. Ale vlastně ne… Já sám jsem se soudil v jednom případě do pravomocného rozsudku patnáct let …

V další etapě dojde k zvýšení nedůvěry všech vůči všem při jakékoliv komunikaci či jakémkoliv rozhodování, zejména v politice. V případě "hvězd" i v otázkách soukromí. Paranoia mnohých pak bude za nějaký čas určitě i klinicky zjistitelná. Nelze žít věčně ve strachu a stressu. Přemýšlet, kdo vám dal štěnici pod stůl…

Kvůli aféře skončil titul News of the World, jeho bývalá šéfredaktorka Rebekah Brooksová a vysoce postavená manažerka Murdochovy korporace byla vzata na 12 hodin do vazby a obviněna. Odstoupil i šéf londýnské policie Paul Stephenson, byla zrušena plánovaná akvizice britské TV BSkyB. Proti Murdochovi se otevřeně postavili britští politici včetně premiéra Camerona, kteří ho dosud podporovali nebo se obávali proti němu vystoupit. Jak může tento střet dopadnout?

Mudrochovi nejspíš zbudou nakonec pouze Timesy. Pokud vůbec něco. Příliš dlouho byl nejmocnějším mužem Británie. Dnes si na něm všichni zchladí žáhu. Co kdyby náhodou měl ještě nějaké staré záznamy. No uznejte, odposlouchávat královský dvůr je nemravné. Odposlouchávat nemravné celebrity je oproti tomu ve veřejném zájmu a proti bulváru Británie nikdy nic neměla.

I česká média těží ze zveřejňování informací z policejních nebo justičních zdrojů a veřejný zájem je někdy sporný. Aktuálně se například řeší kauza policisty, který si pod fiktivní záminkou vyžádal seznamy telefonních hovorů spolupracovníků prezidenta nebo předsedy Ústavného soudu. Jaké vidíte rozdíly či odlišnosti mezi britským skandálem a situací v Česku?

Venkoncem v ničem. Rozdíl zde ale je. Pro NOTW prováděla služby soukromá osoba či osoby, v česku je hackerem policie. Už dlouho je v Česku řada policistů po přesčase profesionálními zločinci. Aniž to komukoliv vadí.

Někteří čeští novináři se ani netají tím, že mají těsné a dobré styky s policejním prostředím. Další přebírají policejní informace bez toho, ani by se je obtěžovali ověřovat nebo poskytli prostor druhé straně. Jednostranné zprávy se někdy objevují i v agenturním zpravodajství České tiskové kanceláře. Jak lze nastavit a udržet nějakou hranici mezi novináři a policií?

Já takovým "novinářům" říkám policajtoreportéři. "Investigativní" není ani jeden. Někteří z nich jsou i prokázaní policejní udavači. Nelze nastavit a udržet hranice tam, kde je na jedné straně snaha obejít zákon (třebas i z ušlechtilých pohnutek - ve jménu rychlejší aplikace práva či tehdy, kdy právo se nepotká nespravedlností) či si jen trochu "přivydělat" a na druhé straně tlak zaměstnavatelů na jakoukoliv senzaci, která prodá výtisky navíc v ostré konkurenci upadajících nákladů tištěných médií. Už dávno je podobné jednání trestné, přesto se ho pracovníci státu dopouštějí ve značném měřítku. A neděje se nic. Viděli jste snad zdrženlivost při mediálním informování o vyšetřovaných, obviněných či nepravomocně odsouzených? Dle zákona jsou nevinní. Jejich jména by měla zůstat v tajnosti. Jejich osobní nebo lokalizační údaje jsou ale běžně zveřejňovány. Jinde než u orgánů činných v trestním řízení informace nelze získat. Jsou dle zákona nevinní a jsou skandalizováni. Přicházejí o práci, rodinu, zdraví, klid. A pak následuje "odložení případu". Omluví se někdo? Ne.

Podívejte se na případ Markéty Jourové. V říjnu 2006 byla křivě obviněna Markem Řičářem z braní úplatku, bez jakýchkoli důkazů vzata do vazby a skoro dva roky trestně stíhána. Šlo o jasné zneužívání moci policií, šlo o zneužití státního zastupitelství i justice ve prospěch politiky. Případ byl široce medializován v neprospěch levice jako ukázka "koruptivního" propojení politiků ČSSD a zločinců. Dnes je obviněn Řičář. Z podvodu. Z křivého svědectví ho někdo obvinil? Nakolik byl řízen policisty, se nejspíše nedozvíme.

Podívejte se na případ Miloše Topolovského - psychologa Hradní stráže (jejíž velitelem je prezident), který měl na Hradě znásilňovat ve službě podřízené vojáky. Neznásilnil nikoho. Blesk ovšem napsal „Zrůda zneužila deset vojáků“. Šlo přitom o soukromou mstu dvou vojáků... Za křivé svědectví je nikdo neodsoudil.

Ptám se proč? A to jsou jen dva případy z desítek za posledních šest let, které uplynuly od Kubiceho zprávy. To bylo flagrantní porušení zákona, flagrantní zneužití veřejného zájmu. Redaktor i tehdejší ředitelka stanice měli zkoumat PRAVDIVOST v dokumentu zveřejňovaných informací, nikoliv jen autenticitu dokumentu. Zde selhali i ti nejlepší novináři, kteří by měli mít morálku žurnalistického kodexu v malíku.

… kontrolní mechanismy policie jsou slabé nebo nefungují.

Slabé jsou i kontrolní mechanismy parlamentu – Kubiceho zpráva unikla odtud. Slabé jsou i kontrolní mechanismy médií. Žene je ziskuchtivost či hlad. Nežene je morálka. A to je chyba. Z "watch dog" žurnalistiky se stává "junkyard dog" žurnalistika. Smetiště pro špinavé psy.

Česká policie několik let téměř nekontrolovaně využívala informace mobilních operátorů o komunikačním provozů jejich zákazníků, teprve letos tento přístup zatrhl Ústavní soud. Vidíte nějaké účinné řešení, které by v budoucnu mohlo podobnému zneužívání citlivých soukromých údajů zabránit?

Novinář má právo utajit jakýkoliv zdroj i dokument, který získá za účelem zveřejnění ve veřejném zájmu. Právě proto, že je to ve veřejném zájmu. Svoboda slova je cennost, kterou nesmíme vyměnit za relativní bezpečí kvůli pár grázlům z bulváru nebo kvůli "investigativní" policajtoreportérům. Ale zneužití svobody slova devalvuje demokracii. Ale…

Novinář i vydavatel by měli mít odpovědnost. Občanskoprávní i trestněprávní odpovědnost za pravdivost zveřejněných informací. Povinnost neprodlené opravy a omluvy v případě pochybení. Vydavatel by měl mít sankcionovatelnou povinnost dát "druhé straně" možnost autorizovaného vyjádření v každém "investigativním" zpravodajském článku – a to ve stejném rozsahu, v jaké zveřejňuje o dané osobě do té chvíle neznámou informaci. Tím by se automaticky "online" realizovalo právo na odpověď – a ne až po žalobě a pravomocném rozsudku. Jiné je to u komentáře. Komentátor má právo na názor. Ale měl by mít také odpovědnost. Nejen žurnalistickou, ale i občanskoprávní a trestněprávní. Komentář by měl být založen vždy na dokonale ověřených a nepochybných faktech, ne na domněnkách, drbech a polopravdách "jednozdrojové" žurnalistiky, zavánějící píárem.

Jiná je ovšem situace v případě státu. Ten by si sám a bez šikany jiných měl utajit, co nechce zveřejnit.

Vymezit přesně okruh úředníků, kteří by se mohli seznamovat s citlivými údaji v tom kterém konkrétním trestním či správním případě. Podrobovat je namátkovým "investigativní" kontrolám, jak s údaji zacházejí. Měl by být dán striktní zákaz všem zveřejňovat osobní a jiné lokalizační údaje vyšetřovaných či obviněných osob před ukončením prvního veřejného stání u soudu. Striktní zákaz mediálního komentování případů před pravomocným rozhodnutím soudu. Neoprávněné zveřejnění trestat vysokými pokutami, udělenými vydavateli, autorovi či majiteli média (domény). Stát by měl omezit množství osob, které mohou lustrovat bez písemně zdůvodněného povolení nařízených v databázích státu – a to na nulu. Stát by měl realizovat BEZ VÝJIMEK (pro kontrarozvědku či rozvědku, NBÚ a jiné Jamese Bondy) transparentní dokumentační rozhraní pro veškeré operace všech resortů a státních orgánů, které se dotknou registru osob. Inspektorům ÚOOÚ, kteří byli jmenováni prezidentem, by bylo třeba dát pravomoc vstupovat a provádět kontrolu všech "živých" svazků policie, finančně analytického útvaru MF, NBÚ i kontrarozvědky - zejména odposlechových aktivit všech orgánů a aktivit inspekce ministerstva vnitra. Tak, jak původně zamýšlela vláda ČSSD a jak teď – ovšem bezzubě – hodlá učinit tato vláda zřízením generální inspekce ozbrojených složek. Nejvyššímu státnímu zastupitelství by měl Parlament dát povinnost stíhat neznámé pachatele v případech, kdy se o únicích informací dozvědí - třebas z médií. Na úrovni soudů by bylo třeba sjednotit judikaturu, týkající se veřejného zájmu. Právo bulváru není veřejným zájmem.

Štěpán Kotrba, novinář, analytik, ale také designer, keramik, fotograf. V letech 2000-2011 redaktor serveru Britské listy, bývalý člen Rady Českého rozhlasu.


 
Datum: 19. 7. 2011, Autor: Dalibor Záhora
Přečteno: 7153x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

20. 7. 2011 Kuky S těmito praktikami
19. 7. 2011 Pavel Případ Markéty Jourové?
19. 7. 2011 lojza Murdoch v ČR
19. 7. 2011 jenom aby bylo jasno

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1350)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 89184
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33513
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5784
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Zahraničí
články v rubrice

4. 4. 2013 | 517
Femen vyhlásily Topless Jihad Day
26. 1. 2013 | 242
Anonymous se mstí za Aarona Swartze
14. 1. 2013 | 723
Ve věku 26 let spáchal sebevraždu vynálezce formátu RSS Aaron Swartz
4. 1. 2013 | 2085
Japonská policie: Mysleli jsme si, že IP adresa je dostatečný důkaz viny
30. 12. 2012 | 106
Islandští bankéři odsouzeni za operace, které vedly k finanční krizi
25. 12. 2012 | 193
Interní dokumenty FBI: Occupy může být teroristickou hrozbou
28. 11. 2012 | 166
Ruští Piráti vracejí úder!
25. 11. 2012 | 103
Policie udělala zátah na devítiletou holčičku užívající The Pirate Bay, zkonfiskovala laptop Medvídka Pú
22. 11. 2012 | 160
Kontroverzní plakátová kampaň dolnosaských Pirátů
20. 11. 2012 | 1888
Svoboda pod dohledem
20. 9. 2012 | 17288
Ostuda německých Pirátů – pokrytectví Julie Schramm
31. 8. 2012 | 121
Nový japonský kopírovací zákon nedává smysl
21. 7. 2012 | 340
Německá pirátská strana protažena pod kýlem za špatnou módu
30. 6. 2012 | 20176
Rozhovor se Slimem Amamouem, tuniským blogerem a aktivistou
15. 6. 2012 | 32251
Předsedkyně švédských Pirátů: Od nakladatelství k pirátství
29. 5. 2012 | 41834
Nelegální sdílení podkopává severokorejskou propagandu
26. 5. 2012 | 188
Kwaśniewski: Říkám ne nákladným zákonům o drogách
11. 5. 2012 | 423
Tři dny před volbami nejlidnatější německá spolková země cenzuruje web Pirátské strany
6. 5. 2012 | 249
Němečtí Piráti uspěli ve třetích zemských volbách v řadě
30. 3. 2012 | 571
Itálie: Dva případy sebeupálení, kvůli krizi
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 89184
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33513
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5784
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.